ANASAYFA
16 Temmuz 2018 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Orkun AKMAN / #Çengelli İğne
Muhalefet dediğin...
Yayın Tarihi: 07 Ağustos 2017 Pazartesi, 16:07
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Demokrasilerde, politika çeşitliliği ve farklı vizyon kazandırma amacı güden karşıtlık ilkesi olarak yorumlayabileceğimiz 'muhalefet' sözcüğü, kullanıldığı jargona göre farklı anlamlar kazansa da Türkiye'de tek bir gerçeği ifade ediyor: Ana muhalefet partisini...

 

Milenyum sonrası süreçte içi boşaltılan onlarca kelimeden biri olarak karşımıza çıkan muhalefet sözcüğü, günümüzde sanki bir suç unsuruymuşçasına Türk siyasetinde ve de maalesef Türk basınındaki yerini sağlamlaştırdı. Günümüz Türkiye'sinde en iyi, mizah dergileri tarafından yapılan muhalefet olgusu, siyaset ve basın camiasında büyük bir eksen kayması yaşıyor.

 

Gazetecilik bir anlamda muhalefet etmektir. Halk adına muhalefet... Bir gazetecinin görevi, yapılan yolu haberleştirmekten çok yapılmayan yolu gündeme getirmektir. Biz öyle öğrendik, öğreticilerimizden. 62 yıldır yapılmayan bir yolu 62 yıl boyunca tek satır sütunlarına taşımayan meslek büyüklerimiz, arkadaşlarımız, kardeşlerimiz 62 yıl aradan sonra yapılan yolu sayfalarından yağlayarak ballayarak yazınca 'gazetecilik' kavramının da içi boşatılan onlarca kelimeden biri olduğunu üzülerek anlıyorsunuz.

 

Basın camiasında çok bilindik bir jargon vardır; 'geçirme haber' diye. İşte muhalefet etmeyi, daha doğrusu halkın yararına muhalefet etmeyi 'geçirme'ye döndüren yine bu camiadan büyüklerimiz. Ve bir dönem 'gazetecilik' unsuru olarak karşımıza çıkan ve doğru amaçla kullanıldığında halkın, toplumun yararına olan muhalefet etme olgusu, kendi camiamızın ellerinde giderek evrim geçirdi ve 'geçirme' noktasına kadar ulaştı. Oysa yapılan hizmeti sürmanşetlerinden kalın puntolarla haykıran bir kısım medya mensupları, yapılmayan hizmeti gündeme getirirken üç maymunu tek vücutta buluşturma konusunda emsalsiz bir örnek sergiliyorlar. Güzel bir rol model konusu aslında!

 

Bir de muhalefetin idrak edilip icraat edilmesi gereken yerler var: Siyasi mecralar. Genel siyasette bunun adresi Türkiye Büyük Millet Meclisi iken yerel siyasette ise belediye meclisleri karşımıza çıkıyor. Ancak Edirne'nin son 3,5 yılda 3 defa göremediği bir kavram haline gelen muhalefet, üç buçuktan dörde tamamlanan 4/4'lük anlayışın bir ürünü olsa gerek!

 

Genelin muhalefeti yerelin iktidarı bir partinin heveslendirdiği, yine genelin iktidarı yerelin hesapta (!) muhalefeti partinin çanak tuttuğu şehir içi ulaşım zammı, genelde de yerelde de üçüncü parti konumunda bulunan bir partinin de onayıyla öğrencilerin tatilde olduğu bir dönemde sessiz sedasız geçti, geçirlidi. Hem de Ağustos ayı birleşimine katılan 3 siyasi partinin 28 üyesinin tamamının 'Evet' oyuyla! Dolayısıyla şehir içi ulaşımda tekel olan bir sistemin ÜFE'den TEFE'den sebeplerle istediği zamma itiraz edecek ne bir parti, ne de bir parti üyesi var şahane meclisimizde.

 

Bu arada 1 Ağustos'ta yapılan Ağustos ayı birleşimi 20 - 25 dakikalık gecikmeyle başladı. Nedeni ikili özel bir görüşme. Genelin iktidarı yerelin muhalefeti partinin sözcüsü makam odasından çıkıyor, kendi grubundan arkadaşlarının kulağına bir şeyler fısıldıyor ve sonrasında önce şerh kaldırılıyor, sonra da zam maddesinde eller 'Evet' için kalkıyor. Güzel muhabbet. Sanırım mensubu oldukları partinin kurulduğu günden bu yana hep iktidar olmasından olsa gerek, muhalefet etmek kimyalarına aykırı! 

 

Kanka ilişkilerinin olduğu yerde basında, kanka siyasetinin olduğu yerde de mecliste muhalefet aramayın.

 

Aradığınız muhalefete şu anda ulaşılamıyor. Lütfen 2019'da tekrar deneyin.  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kırsalın Doğal Pazarı ‘kapı duvar!’
Selim yeniden ‘Ağa’
Altın Kemer Okulu'nun
Ağa Murat Köse'ye 'onur' plaketi
Chedar soslu bonfile mest etti
Şehitler unutulmadı
Kırkpınar'da ikiz renkliliği
Kara'dan 'Kırkpınar' resti!
Bu dergi bambaşka!
Üretici süt fiyatı bekliyor
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx