ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 214
Yayın Tarihi: 09 Ağustos 2017 Çarşamba, 07:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Elimde Selahi Diker Bey'in iki kitabı var. 
And the whole Whole Earth was of one Language (ve bütün dünyanın dili birdi.)  İngilizce, genişletilmiş ikinci baskısı 1999, 854 sayfa, üst başlık Ten Thousand Years of the Türks (Türklerin on bin yılı).
Türk Dilinin Beşbin Yılı ilk baskı 2000, 542 sayfa, üst başlık Anadolu'da onbin yıl. 
Şimdi ben bu iki kitabı birlikte özetleyeceğim. Daha doğrusu Selahi Bey ne yapmış, ne yazmış anlatmaya çalışacağım. 
Birinci kitap dört bölüm. 
(1) Son onüç yüzyılın Türk dilleri ve uygarlıkları (Kök  Türk yazıtları, Çuvaş dili, Macar ve Fin dilleri, XIII. yüzyıl Moğol dili, Horasanlılar ve Türkler).
(2) Eski geçmişin birçok kayıp dilinin çözümü (İskitçe, Güney Karadeniz halkları, Etrüskçe, Truvalılar  Giritliler  Karyalılar, Frigyalılar, Likyalılar, Pelasglar  Ogur Türkleri, Hititçe, Hattice, Hurrice, Urartuca, Sümerce ve Babilliler, Aramiler, Elamca, Persler ve Medler, Pontus  Kapadokya  Kommagene krallıkları, Partlar, Isık yazıtları, Semavi Türkler, Sakalar  Yüeçiler  Eftalitler, Sogdça, Eski Mısır).
(3) Türkçenin eski dillere etkisi (Hint  Avrupa dillerine (Sanskritçe, eski Yunanca, Latince, Anglo  Germen dilleri, Ermenice) Sami dillere (Arapça, İbranice), Kürtçe).
(4) Coğrafya isimlerinin çözümü.
(Türk dilinin (dillerinin) tüm dillerle bağını ortaya koyduğu) bu dört bölümün önsözünde Selahi Bey diyor ki “Meslekten tarihçilerin hatalarına düşmemeli, tarihin sürekliliğini unutmamalıyız. Örneğin,
(1) Hunlu Atilla'nın üçbin kilometrelik yoldan Moğolistan'dan gelip aniden Avrupa sahnesine çıktığına inanamayız.
(2) Türklerin hep göçer, hükümdarlıklarının hep geçici olduğunu Anadoluya'da 1071 de gelip aniden yayıldıklarını kabul edemeyiz.
(3) (Arnavutça, Gürcüce, Ermenice gibi) bazı yaygın olmayan diller bile kendilerini korurken (zamanında önemli uygarlıklar kurmuş milletlerin dili Sümerce, Hititçe, İskitçe, Firikçe gibi) bazı önemli dillerin kaybolup gittiğini benimseyemeyiz.
Bu kayıp dillerin büyük boşluğu üç ana dil grubundan biri ve tek uygunu olan Turanca yani Türkçeyle doldurulabilir.”
Sonsözde ise söyledikleri, 
(1) Geç buzul döneminin sonunda (~ M. Ö. 10000  9000) tarımın başladığını görüyoruz. Bu (Melleart'a göre) su bakımından zengin Anadolu'nun yüksek bölgelerinde ve İran'da. M. Ö. 8000'de (Çatal Höyük'de) metal eritme ve alet yapımı. (Çatal Höyük ve Hacılar'da) din sistemi (Ana Tanrıça). 
(2) Prof. Melleart 8000 yıl önce çağımızın kentlerinden farksız düzenlenmiş Çatal Höyük kasabasının halkının kimliğini bilmiyordu. 30 yıl Afrodisias kent kazısında çalışmış Türk arkeolog Erim de. Ama yine de o Anadolu'da çiçek açan tüm bu uygarlıklar bizde (Anadolu Türklerinde) derin kökler ekmiştir. Bu sanat eserleri Grek, Roma, Bizans değildir. Bu taş oymaları bizim köklerimizdir. Tümü Anadolu demekten kendini alamamıştır. (Doğu Yunan diye de adlandırsanız) Anadolu uygarlığı öncüdür.
(3) Anadolular ve diğer eski (Türkçe konuşan) halklar (Akdeniz çevresindeki Etrüskler, Pelasglar; Mezopotamya'daki Sümerler, Elamlar; Rus bozkırlarında, Transkafkasyadaki İşkitler, sonra Doğu Avrupa ve Balkanlardaki Kumanlar, Moğolistan'daki Kök  Türkler, Tatarlar, gömü törelerinde hep ortak ekini göstermişler.
Bundan sonra Selahi Bey (dil üzerinden) benzerlikleri örnekliyor.
Türk dilinin Beşbin yılı (Selahi Bey'in önsözünde belirttiği gibi) ilk kitabın (bazı ansiklopedik bilgilerde) kısaltmalar ve (Turfan yazıtının tercümesi, Etrüsk sayılarının yeni bir analizi, Perugia Cippus yazıtının tam metninin daha doğru çözümü, yeni bir Hatip yazıtının tercümesi, Etrüskçenin daha ileri bir analizi, bir Lydia yazıtının ve Lemnos Kaminia yazıtının çözümü, Melikishvili'den alınan 119 Urartuca kelimenin etimolojisi gibi) eklemelerle çevirisi.
Sağlıcakla,

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke