ANASAYFA
21 Mayıs 2018 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gönül UYANIKTIR / Günce
Manzaraya bak!
Yayın Tarihi: 21 Ağustos 2017 Pazartesi, 07:24
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Gazetelerde küçük bir haber: Gazete ve dergi sayısı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçen yıl 7,9 azalmış. Haber, bazı gazetelerde 'Okumuyoruz', bazılarında, 'Okuma oranımız düştü' başlıklarıyla verilmiş. 
Bana göre tam tersi. Okuyoruz, okuma oranlarımız da düşmedi. 
Ne okuyoruz derseniz!?... 
Mesela sosyal medyada yapılan yorumları, dedikoduları, birilerinin ya da birilerine atfedilen özlü sözlerini, bol ajitasyonlu paylaşımları, abartısı yüksek güvenirliği düşük haberleri, merdivenaltı kurguları, yorumları…
Yanı sıra adam gibi gazete - dergi okuyanlarımız da yok değil! Yani hepten okumuyor değiliz. Hatta tam tersi, eskiye oranla çok daha fazla ve çeşit okuyoruz. Sadece bazılarımız bayiden satın almak yerine, gazete ve dergilere, kapı dışarı çıkmadan internet üzerinden ulaşmanın dayanılmaz konforunu kullanıyoruz. 
Bunun için internet kullanıcılarını suçlayacak değiliz. Habere anında ulaşmak varken, kim uğraşır bayiyle büfeyle. Hem de elinin altında istediğin kadar çeşidi varken… Ancak şu da unutulmamalı; internette okuduğunuz haber ve yorumların hiç biri, gazetenin kağıt üzerindeki basılmış halinin yerini tutamaz… Belki bunu söyleyen ve böyle düşünen son kuşak da biz olacağız. Çünkü bayide, marketteki gazete stantlarının farkında bile olmayan yeni bir nesil yetişti.  
İş bu haldeyken, Basın İlan Kurumu'nun yerel gazetelere ilişkin fiili satış şartı ve bunun yarattığı çöküntüyü de yaşıyoruz. Normalde her gün bastığımız gazeteye ilaveten 300 adet fazla basmak ciddi bir rakam. Yani her hafta üç günlük daha fazla gazete basmış oluyoruz. Bunun yerel gazeteler üzerinde yarattığı ekonomik sıkıntı dışardan önemsiz gelebilir. Ancak, kurumun verdiği resmi ilan oranın giderek düştüğünü ve yerel gazetelerin uymasını zorunlu kıldığı şartların ağırlaştığını göz önüne alırsanız; bağımsız gazeteciliği bitirme noktasına getirebilecek kadar önemli… Öte yandan yılın ikinci yarısını geride bırakmamıza karşın, bildiğim kadarıyla kurum hala yeni fiyat tarifesini de uygulamıyor. 
Birçok nedenden dolayı yerel gazetelerin birleşmesi ve sayının azalması -hatta tekelleşme- istenirken, bu mümkün olmayınca, 'ne yapalım bazıları batarsa batsın' mantığı öne çıkıyor… Ama bu mantık maalesef kuralları uygulayan ve adam gibi gazetecilik yapmaya çalışanları bitirmekten başka bir işe yaramayacak. Çünkü bazıları, herkesin görüp artık çok iyi bilinen yöntemlerle (!) gemisini yürütmeyi başarıyor. (Doğrusu şimdiye kadar pek bir zararını da görmediler, bir sırtlarının sıvazlanmadığı kaldı) İnsan, belki de istenen budur diye düşünmeden edemiyor…
Keza, Edirne'de en aydın kesimin yaşadığı mahallede son bir yıl içinde gazete aldığım iki büfe de gazete satışını kesti. Gazetelerimi, Hudut'u da satan bayi ve marketlerden alıyorum. Yine Hudut'un haberine göre, Edirne'nin Enez ilçesindeki tek gazete bayisi de satışı bırakmış. Yazın kocaman bir şehir haline gelen ilçeye, gazete, ancak Keşan'a gidip gelenler sayesinde ulaşıyormuş. 
Basılı gazete satışlarında düşme olduğu sağır sultanın bile malumu. Hatta dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok ciddi gazete sadece internet üzerinden yayın yapmaya başladı. Bunun ülkemizde de bazı örnekleri var.
Öte yandan Basın İlan Kurumu'nun internet gazetelerine de resmi ilan verme gibi bir tasarısı olduğu biliniyor, bu doğrultuda çalışmalar yapıldığı toplantılarda dile getiriliyordu. Bir taraftan bu çalışmalar yapılırken diğer yandan zaten resmi ilan kapasitesi düşük olan yerel gazetelere ağır bir fiili satış yükü getirmek kalitesizliği teşvikten başka bir şey değil.
Ey Edirne kamuoyu, çok yakında bugün beğenmeyip burun kıvırdığınız, destek vermekten kaçındığınız bazı gazeteleri mumla arayacak, sesinizi nefesinizi duyuracak bir mecra bulamayacaksınız. Sosyal medyayı kullanırsanız belki, ama onun da güvenirliği tartışılır. Sorumluluk alma noktasında muhatap bulamayınca yerel gazetelerin değerini anlarsınız. 
Sonuçta teknoloji iyi bir şey… Karşısında hiçbir gücün duramadığı bir tsunami gibi de etkili. Önüne kattığı çer çöp gibi savrulmak da var, geleceği görüp önlemini almak da… Deniz kabarıyor, dalgalar yükseliyor. Bizse, hala kıyıda durmuş, manzaranın güzelliğine bak deyip selfie çekiyoruz. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Gazi kazada yaşamını yitirdi
EDİRNE 1. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU
‘Amacımız mutlu gençlik’
Fisskos.com İle Eğlenceli Test Çözün
Geçen Haftanın En Çok Okunan 5 Haberi
Edirne'de doğum en çok Haziran'da
Nurşen ve Seyfi'ye mutluluklar
Gençlik Koşusu'nda ödüller sahiplerini buldu
Hikmet Aksoy'dan Günün Karikatürü
Turizme 'spor' desteği
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx