ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 215
Yayın Tarihi: 23 Ağustos 2017 Çarşamba, 07:54
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Türklerin Kökeniyle ilgili son adıma geldim. Elimde Kazım Mirşan Bey'in Proto Türkçe Yazıtlar'ı. Kazım Bey bu kitapçığının önsözüne,
“Türkler en iptidai çağlardan beri yazı yazagelmiş bir milletir. Bu hususiyet onların dini inançlarından doğmuş bulunuyor...” diye başlıyor. Sonra teñrı (tanrı), kün (güneş) künay (ay), cër (yer), buğ (bey) ëki (eşi, şerefi) buwun (nesil, millet) ve bunların etkileşimi yalgın (ışık), uçuzut (tanrılaşma) aracılığıyla bu inanç yönetim dizgesini açıklıyor. TENRİ ELİMKE BÜKMEDİM: [Buğ söylüyor] “Tanrı ilime [halkıma] hürmetkârdım.” TENRİDEKİ KÜNKE, CERDEKİ ELİMKE BÜKMEDİM:  “Tanrıdaki güneşe, yerdeki milletime [doğaya ve halkıma] hürmetkârdım.”
Önsözün son kısmında ise (kavramların (ve bunlara karşılık terimlerin) bugünkü kavramlarla birebir eşleşmemesi, çağlar boyunca terimlerin anlam değiştirmesi, sözcüklerin (hecelerin) birleşimlerinin belirsizliği nedeniyle) çevirinin zorluğunu açıklayıp, örnekliyor. Sonra da, “Bu kitap prototürkçe yazıtların okunması bakımından atılan ilk adımı teşkil edecek ve onların daha doğru okunuş şekilleri bundan sonraki mesailere bağlı kalacaktır.” diyerek önsözünü bitiriyor.
Girişte ise ilk sözü, “Konumuzu Türklerin kendilerine Türk demeden önce Türk alfabesiyle yazdıkları yazıt (epigraf) ların niteliği teşkil edecektir. Taşlar, sın  taşlar, kayalar, tahta çubuklar, kaplar, şişeler, kiremitler, aynalar, paralar, deriler üzerine yazılmış olarak elimize geçen bu yazıtlar başlıca ① ACISU özeni (vadisi), TAMĞALI sayı (çıkışsız vadi boğazı)  Qazaqistan, ② TALAS özeni  Qırğızistan, ③ BAYQAL LENA  yaqutustan, ④ ULU  KEM ve kolları (Qarabolıq gölünden doğan BİY KEM (Büyük Kem) ve TAÑNU  OLA yamaçlarından doğan 
QA - KEM (Küçük Kem) kollarının birleşmesiyle doğan ULU KEM nehri KEMÇİK nehriyle birleştikten sonra YENİSEY adını almakta.) Tuwa, ⑤ QUT YAQ (Oq Uçu yazıtına göre Türkler Avrupa'ya QUT YAQ demişler. Türklerin Avrupa cihetine doğru yaptıkları daimi akın herhalde bu YAQ ın “kutlu” tanınmış olmasından ileri gelmiş.)  Avrupa, ⑥ İÇKİ TÜRKİSTAN (Doğu Türkistan); ⑦ Altay, ⑧ ORQUN  SELENE özenleri  Moğulustan, ⑨ CETİ SU (BAQAŞ gölüne dökülen yedi nehrin teşkil ettiği eski bir Türk ili) da toplamış bulunmakta.”
“Bu yazıtları 1893 yılında Danimarkalı Prof. V. Thomsen deşifre etmiş... Orqun Selene 8'inci yüzyılda kendisine Türk diyen Türklere ait olduğundan, Ceti  Su yazıtları hem 13 ve 14'üncü yüzyılda yazıldığından hem de Türk alfabesiyle yazılmadığından konu dışı... Diğer yazıtların ise hem dikildikleri tarih tam belirli değil hem de ya tutarlı okunamamış ya da hiç okunamamış.”
Bundan sonra Kazım Bey önceki çalışmaları (Radloff, Malov, Altheim, Kiselev, Castren, Aspelin, Musabey  Max  mut un çalışmalarını) özetlemekte ve bazı yönlerini eleştirmekte. Bu çalışmada bunu izleyen bölümler,
Türk alfabesi (Tamgalardan başlayarak, değişimleri ayrıntılı inceleyerek, dönüşümünü Etürüsk alfabesine, etkisini Latince ve Yunancaya kadar götürerek...)
Yazıt çağları (Bu bölüme Kazım Bey “iki yazıttan hangisinin daha önce ve hangisinin daha sonra yazılmış olduğu söz türevleri usulüyle bulunabilir.” diye başlıyor ve bu yöntemde dikkat edilecek noktaları açıklıyor. Örnekler üzerinden “doğuran ve doğan sesler” tablosu veriyor. “Almatı'nın 160 km kuzey batısındaki Tamğalı sayısındaki Türk yazıtlarının en azından 10000 yıllık yazıtlar” diyor. Atom fiziğine koşut özgün bir dil fiziği oluşturuyor ve buradan yazıt tarihleri türetiyor.) 
Yazıtlar (kendileri, okunuşu, çevirisi).
Aktarımlarımızı burada bitiriyoruz.
Sağlıcakla,

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke