ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
Yayın Tarihi: 06 Eylül 2017 Çarşamba, 08:15
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Türklerin Kökeni üzere bir yargıda bulunacak ön bilgim yok. Yine de bu konudaki savları yorumlamak isterim. Eski (örneğin 4000 yıldan daha önceki) uygarlıklarla ilgili arkeolojik bulgular çok zengin değil. Sümer, Mısır, Çin uygarlıklarından kalıntılar bulmuşuz. Orta Asya, Anadolu, Balkanlar ve Avrasya'daki Türk uygarlığından daha az arkeolojik bulgu var. Batı, Türkleri öne çıkarmak istememiş mi; biz görevimizi yapmamış mıyız; Türk uygarlığının başlangıcı Orta Asya'da 732, Anadolu'da 1071 mi? (Mirşan ve Tarcan'ın sözünü ettiği) Bir oy Bil (10500 yıl önce), On Uyul (7000 yıl önce), At Oy Bil (- 1517 ~ - 879), Türükbil (-879 ~ -579) devletleri (TTK başkanı Halaçoğlu'nun deyimiyle) kurgu bilim mi? Semerkant, Ib  Is Bolıq, Turfan, Quça, Qasgar kentlerinin kuruluş tarihleri ne?
Dil ve bunun yazılı biçimi yazıtlar, eski uygarlıkların belirlenmesinde en yararlı araç; bunda uyuşmazlık yok. Bulunmuş yazıtlar binlerce. (1) Kaya resimleri (piktograflar) 30000 yıl öncesine kadar gidiyor. (2) Bir şeyler söyleyen, anlatan belirli semboller (pektoglifler) 15000 yıl öncesine. (3) Yazı ögeleri (tamgalar) da. (4) Uygarlıklar üzere bilgiler veren metinler içeren yazıtlar (Bol  Bol'ler (?)) de binlerce yıl öncesinden. Bu yazıtların çözümlenmesi, okunması bize eski uygarlıklar (Türkler) üzere çok bilgi verecek...
Birçok araştırmacı birçok bilgiye ulaşmış. (Haluk Tarcan'dan öğreniyoruz.) V. A. Rano, Orta Asya'da ilk yerleşim merkezlerinin 850000 yıllık olduğunu belirlemiş. Birçok araştırmacı burada 30000 yıllık kaya resimleri bulmuş. Ayrıca jeologlar çok eski dönemlerde Orta Asya'daki bir iç denizden bunun 17000 yıl önce beş iç denize ve bir bataklığa parçalanmasından söz ediyorlar. Bundan sonra batı ve onu izleyen bizim akademisyenlerimiz araya bir boşluk bırakıyor ve ancak 4000 yıl öncesinden göçebe, barbar, iz bırakmamış Orta Asyalılara ve 732 deki Orhun yazıtlarına atlıyor. İki tarih arasındakiler (göçerlik varsayımına uygun) tek tek: Teoman ve Mete (210  174), Tabgaçlar, Hunlar ve Atilla, Avarlar, Kırgızlar... Bu tarih anlayışında bunun dışında söylenen her şey kurgu bilim.
Yukarıdaki Orta Asya (Türk) tarihi yorumu için (Kazım Mirşan'ca belirlenen) yukarıda saydığımız Türk devletleri yok. Ön Türkçeden (Kazım Mirşan'ın saydığı) Bilge Atun Uguk 
(- 574 ~) , Önre Binbaşı (- 530 ~ - 493) , Alp Erin gibi tarihçi, olay yazarlarından üstelik onların taşa vurduğu Tonyukuk, Sine Usut, Taryat, Ommun yazıtlarından söz edilmiyor. 
Kazım Mirşan çok daha ileri gidiyor. Çok sayıda yazıt okuduğunu ve bu okumalara göre, 
Türklerin en geç 17000 yıl önce yerleşik düzene geçtiğini, kentler kurup devletler oluşturduğunu.
İnanç  yönetim dizgesi kurduğunu, bunun sonucu en ilkel çağlardan beri tamgalara ve buradan yazıya ulaştığını.
İki farklı devrede (buzulların erimesi, su baskını ve kuraklık sonucu) batıya göç ettiklerini ve buralarda yeni uygarlıklar oluşturduklarını (Bir Oy Bil konfederasyonunun uç devleti İsub Ura Bil Doğu Anadolu yüksek yaylasında ve Kafkaslarda, Ot Oğ Ön Mısır'da, İçuy Ok adını verdikleri Afrika'da Qutyaq adını verdikleri Avrupa'da, ...)
Ön  Türk dilinin birçok dili etkilediğini (Etrüskçenin kökeni Ön  Türkçe, Sümer ve Mısır dillerinde Ön  Türkçe etkisi var...) söylüyor.
Selahi Diker Turan grubu diye adlandırdığı birçok Türk lehçesini (Tonyukuk yazıtlarını, Çuvaş, Horasan, Tatar, Moğol, Macar, Fin dillerini); Anadolu Frikçe, Etice, Hurrice, Urartuca, İskitçe, Akamanış Elemcası ve Aramcasını) ve bunlar dışında Hint  Avrupa ve Sami dillerini (bu dillerle ilgili yapılan çalışmaları, bazı somut örnekleri de kullanarak) inceliyor ve şu sonuçlara varıyor.
Sümerce, Elamca, Etrüskçe, İskitçe, Aramca ve Frig, Lydya, Urartu, Hurri dâhil birçok Anadolu dili birer Türk diyalekti. 
Proto  Türklerin ana vatanı Anadolu  Transkafkasya  Mezopotamya üçgeni içinde kalan bölgeydi. Kültürel ipuçları ise bu ana vatanın M. Ö. 7000 yılında bizzat Anadolu olduğunu göstermektedir. 
Kazım Mirşan ve Selahi Diker'in savları arasında bazı ikincil çelişkiler var mı? Evet. Her ikisi de benimki son söz diyor mu? Hayır. Her ikisine de temelden karşı çıkanlar ne diyor? Özetledik. Bunlara karşı Haluk Tarcan ne diyor?
Ön Türk dilini biliyor musun?
Uygurlar öncesi yazıtları okudun mu?
Kazım Mirşan'ın okumalarında ve çıkarımlarında ne yanlış?
Sağlıcakla,                   

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke