ANASAYFA
21 Mayıs 2018 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
UZAKLARDAN...
Yayın Tarihi: 07 Eylül 2017 Perşembe, 08:08
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Mecidiye'de bulunan taş ocaklarının genişletilmesi ve yenilerinin açılması için yapılan saldırıyı önlemek adına açılan davaların bilirkişi incelemeleri ile başladı uzaklar. Kalabalık ve bilinçli bir topluluk olarak bilirkişileri izledik ve görevli dostlarımız bilgiler verdi, savunma yaptı. Devamı günlerde bakanlık düzeyinde görüşmeler yapan TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vekil Erdin Bircan'dan aldık haberi; yeni işletme açılmayacak ve süresi dolunca eski ocaklar da kapatılacak. “Kandırılan”ların yıllardır kandırdığını da bildiğimizden söze değil kendi gücümüze ve örgütlenmemize bakarak izliyoruz durumu.
İyi başlayan uzaklar mutlulukla bitti elbette ve Kuşadası'nda yaşayan yeğenim evlenerek mutluluğa adım attı. Bu iki olumluluk arasında geçen günler, insanlar, yaşananlar...
Yöreler önemlidir zamanın içinde. Gelibolu, Çanakkale, Geyikli, Altıngüneş, Bozcaada, Assos, Küçükkuyu, Altınoluk, Akçay, Edremit, Bergama, İzmir, Urla, Alaçatı, Çeşme, Seferihisar, Gümüldür, Özdere, Kuşadası... 
Farklılıklarla dolu ilişkilerde yaşam, ülke ve dünya vatandaşları ile tatlılı, içkili söyleşiler. Rize'den Adana'ya, Edirne'den Kars'a, Almanya'dan Libya'ya, Amerika'dan Afganistan'a, Yozgat'tan Aydın'a...
Yurdum insanı, yurdum insanının doğduğu yerden koparılışı ve bunun yarattığı psikoloji sonrasında ülke ve dünya vatandaşı olma/olamama durumu.
Nerede olursak olalım illa da Edirne. Edirne'de kentleşme sorunları. Kent sorunları olunca örgütlü mücadele ve Kent Konseyleri. Kent yurttaşı olmanın gerekliliği. Sohbetlerin sabahında yöredeki bir sorunla ilgili dilekçe yazıp sorgulama örneklerini de yaşadık. Dilekçeler benden tabii ki. Birisinin ağacı elektrik hattına zarar veriyor, kesilmesini talep etti. Başkaları toplu dilekçe ile bar gürültüsünü ve trafiğinin sabahlara kadar sürmesine çare aradı. Komşusunun horoz sesinden şikayet edene verilmesi gereken yanıtı yazmak da bana nasip oldu. Ve daha onlarcası. Sorumlu yurttaş her yerde sorumluluk taşır.
Dünyada bir turizm markası haline gelen Alaçatı, kendisi gibi markalaşmış festivaliyle konuklarını ağırlamıştı ve Edirne'den de otobüsler gittiğini biliyordum. 6-9 Nisan günleri sekizincisi yapılmış. Yüzbinlerce insan gelmiş ve doğada olan her türlü ot yörede bulunsun veya bulunmasın başka diyarlardan getirilerek festivalde bulundurulmuş.
Festival deyince Urla'da da Enginar Festivali yapıldığını öğrendim. Bu yıl üçüncüsü yapılmış. Nisan ayının son haftasında. Ziraat Mühendisi olup ortağı ile enginar yetiştiren bir dosttan festivale ve enginara dair çok yararlı bilgiler aldık tabii. Mevsiminde enginarı zevkle soframızda göreceğiz gayri.
Ülkemizin batı kıyıları gerçekten evrensele kapılarını açmış. Gelişmiş ülkelerden ve ülkemizden yurttaşlar turizm amacıyla bölgeye akın akın gelirken geri kalmış ülkelerden gelenler ise geçim derdine çare aramakta ve sömürülmekte. Urla'da tanık olduğumuz; tarla kıyılarına kurdukları çadırlarda ellerinde devletin verdiği birer belge ile karın tokluğuna ve tüm tehlikelere açık aile boyu yaşamına devam edenler. Televizyonlarda duyduğumuz; “hepsine maaş veriyoruz, sağlık ve eğitim hizmeti sunuyoruz...” söylemlerine inanmıyorum. Yaşayanlardan dinledim ki böyle bir şey yok. 30-40-50 TL gündeliklerle doktor, mühendis, öğretmen, berber, vb meslek sahipleri veya mesleksizler aynı koşullarda tarlalarda, atölyelerde çalışıyor. Bazı iyi işverenler 65-75 TL yani normal günlüğü doğrudan çalışanlara verirken dragaman denen uyanıklar ise 75 lira alıp 50'sini çalışana vermeye kalkıyor. Dragaman Ahmet bunu yapmış ama fark edilince de bölgeden kovulmuş.
İzmir ve Büyükşehir Belediyesi; Dikili'den Özdere'ye, Karaburun'dan Torbalı'ya tüm yerlerde toplu taşımayı; “Kent içi toplu ulaşım Büyükşehir Belediyesi'nin yetki ve sorumluluğundadır. Toplu ulaşım hizmetlerinin hat ve güzergahları ile birbirini tamamlaması için otobüs-vapur-metro-İzban'da ulaşım hizmet bütünlüğü sağlanmıştır” ilkesi ile üstlenmiş. Sosyal Belediyeciliği sadece ulaşımla sınırlı değil.  Daha başka hizmetler de duydum  ama bence önemli olan başta çiçek ve üretim amaçlı kooperatiflerin ürettiklerine destek olmakta, kadın üretim kooperatifleri kurulmasını sağlamakta ve üretilenlerin pazarlanmasına katkı sunmakta. Bir önemli olan da; köy meralarını başkaları yerine köylülerin kiralamasına yardım ederek kooperatifler kurdurarak meraların köylünün hizmetinde kalmasına, hayvancılığın gelişmesine destek olmakta.
Yurtta iyilikler de vaaaar, kötülükler de. İzmirliler'in başka şikayetleri, şüpheleri de var. Çanakkale Adalet Kurultayı da iyilerden ama laiklik vurgusu eksikti. Biz iyilikleri öne çıkarıp kötüleri kendi içimizde çözmekten yana olmalıyız.
Seferihisar; Kent Konseyi toplantılarında adını ve yaptıklarını sık sık duyduğum, gördüğüm başkanın yeri. Fark ediliyor. 
Kuşadası; adı güzel kendi yanlışlarla dolu. Kısacası yöreyi güzel yapan elbette seçilmişlerin iyi çalışmaları ama asıl güzelleştirenler yöre yaşayanları. Yöre yaşayanlarının seçilmişleri doğru taleplerle yönlendirmesi, toplumsal baskı yapması çok önemli. Yanlışları yerel idareler göremeyebilir günlük yaşamın içinde. Kentliler her gördüğü yanlışı dilekçelerle, birebir ilişkilerle, bireysel ve örgütsel yetkililere bildirmek, sorgulamak ve sorunun çözülmesini sağlamakta sorunluluk hissetmelidirler.
Ülkemizin batısı iyi de diğer kentlerden gelen dostları dinlerken başka bir ülkeden bahsettiklerini sanırsınız ve inanıyorum  ne yazık ki öyle.
O halde başta Trakya olmak üzere batı kentleri, yaşayanları her şeyimizle iyi örnek olup egemen siyasetin teslim aldığı, kararttığı yörelerimize de katkı sunabiliriz. Çünkü başka Türkiye yok ve bu ülke hepimizin.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
Ucuz uçak bileti En ucuz uçak biletleri için arayın,
kıyaslayın ve satın alın
aloucakbileti.net   0850 500 0 737
  ÇOK OKUNANLAR
Gazi kazada yaşamını yitirdi
EDİRNE 1. (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞU
‘Amacımız mutlu gençlik’
Fisskos.com İle Eğlenceli Test Çözün
Nurşen ve Seyfi'ye mutluluklar
Geçen Haftanın En Çok Okunan 5 Haberi
Edirne'de doğum en çok Haziran'da
Gençlik Koşusu'nda ödüller sahiplerini buldu
Hikmet Aksoy'dan Günün Karikatürü
Turizme 'spor' desteği
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi Zaman Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx