ANASAYFA
22 Temmuz 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
NE KADAR KİTAP O KADAR DEMOKRASİ
Yayın Tarihi: 05 Ekim 2017 Perşembe, 07:32
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Belediyenin düzenlediği 5. Kitap Fuarı tanıtım broşürünü sosyal medyada duyururken bu başlığı atmıştım. Önce öylesine yazdığım bu cümle sonrasında hoşuma gitti. Evet, dünyada kişi başına kitap okuma oranlarına baktığımızda kitap okunan ülkelerde demokrasi güçlü. En fazla kitap okuyan ülkelerin başında, yüzde 21 ile Fransa ve İngiltere var. Ardından, yüzde 14 ile Japonya geliyor. ABD'de bu oran yüzde 12, İspanya'da ise, yüzde 9. Türkiye'de ise, oran binde bir, 8,4. Okuma alışkanlığında, dünyada 86'ncı sıradayız. Kitap okuyanların yüzde 65'i aşk, yüzde 24'ü siyasi, yüzde 13'ü düşünce, yüzde 7'si kişisel gelişim kitapları okuyormuş. Dünyada kişi başına kitap harcaması 1,3 dolarken, Türkiye'de ise bu rakam 25 sent... Çocuklara kitap hediye edilmesi sıralamasında Türkiye 180 ülke içerisinde 140'ncı sırada.
Ve okullarımızda, evlerimizde hepimiz kitabı öven sözler söyleriz ama dilimizde olan bu sözler hayatın içinde olmaz nedense…
Kitap deyince elbette kitabı alıp sayfaları çevirerek okumaktan bahsediyorum. Bir de moda olan internetten okuma var. O da yararlı elbette. Ama şarj bitebilir, gözlerimiz bozulabilir. Ha bir de; son sayfayı okuduğumuzda arkadaş kaybetmiş gibi olmayız mesela.
Kitap için neler denmiş, bir bakalım; “Kitapları yakmaktan daha büyük bir suç varsa o da onları okumamaktır.” “Bir kitap beni nasıl değiştirebilir ki diyorsan, elindeki kitaba bak; o da bir zamanlar odundu.” “Asıl iktidarın kitapta olduğunu gördükten sonra, hükümdarlar da kaleme sarılıp kitap yazmaya başladılar.” “Kitap aşığı insanları,n canım sıkılıyor dediklerine rastlamadım.” “Seçme hürriyetimizin sınırsız olduğu tek dünya, kitaplar dünyasıdır.” “Allah'ım bana kitap dolu bir evle, çiçek dolu bir bahçe ver.” “Tek dostum kitaplarım, tek düşmanım cahil dostlarımdır.” “Kitap ruhun ilacıdır.” “Kitaplar, aklın çocuklarıdır.” “Kitaplıklar aklın tedavi yerleridir.” “Bilimde en yeni, edebiyatta en eski kitapları oku.” Ve Mustafa Kemal Atatürk'ün sözü; “Kitapsız yaşamak; kör, sağır, dilsiz yaşamaktır.”
Edirne Belediyesi'nin en olumlu işlerinden olan Kitap Fuarı'nın bu yıl beşincisi yapılıyor. 6 - 15 Ekim tarihleri arasında Ayşekadın'da Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı'nda yapılacak olan fuara katılmak isteyen yayınevi çok fazla olmasına rağmen yer darlığı nedeniyle ancak 46 yayınevine yer ayrılabilmiş. Bu da kentimizde kitaba ilginin olduğunu kanıtlıyor olmalı.
10 gün açık olacak olan fuara öncelikle her yaştan tüm kentlilerimiz gitmeli. Çünkü her yaşa uygun kitap var. Yakın illerdeki dostlarımızı da kitap fuarından haberdar etmeli ve onların da bu olanaktan ve güzellikten yararlanmalarını sağlamalıyız.
Kitap sevgisi kazandırmanın yollarından birisi de kendimizin kitap okuması ve özellikle okullarda bunun içselleştirilmesidir. Bu nedenle okul idarelerinin yönlendirmesi ile topluca ziyaretlerle, bir ders ciddiyeti içinde fuara gidilmelidir. Yazarlarla öğrenciyi buluşturmak çocuk için unutulmaz bir anıdır. Sanırım buna Milli Eğitim Müdürlüğü de sıcak bakar ve veli izni, ders programı bahanesi gibi sorunlar çıkarmaz.
Evet! Ne kadar kitap o kadar demokrasi. Ama samimi olmak, yani demokrasiyi “öteki” için istemek ve oluşturma mücadelesine katılmak şartıyla…
Demokrasi bir kültürel gelişme sonucunda gelişir. Kitap bu gelişmenin bir aracıdır. Elbette sadece kitap değildir bu gelişmeye katkı sunan. Yedinci sanat dediğimiz sinema da benzer işlev görür.
Bu hafta sonu kentimizde İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) tarafından düzenlenen ve Belediyemizin de katkı sunduğu “filmekimi” etkinliği var. Sanırım iki yıl önce de olmuştu ve ilgi yoğundu. Bu yıl Margi Outlet'te Cinemarine salonlarında düzenlenen Filmekimi etkinliğinin programını bulup buluşturun ve hafta sonunuzu ona göre planlayın derim.
2017 Cannes Film Festivali'nde ödül alan filmler yoğunlukta. En iyi kadın oyuncu ödüllü “Paramparça” ve “Fortonata”, SACD ödüllü “İçimdeki Güneş”, En iyi senaryo ödüllü “Kutsal Geyiğin Ölümü”, Altın Palmiye ödüllü “Kare”, Soundtrack ödüllü “Soygun”, En iyi yönetmen ödüllü “Kardaki İzler”, Jüri ödüllü “Sevgisiz”. Yine 2017 Venedik Film Festivali'nde ödül almış filmler de var. Büyük Aslan ödüllü “Foxtrot”,  En iyi senaryo ödüllü “Üç Billboard Ebbing Çıkışı Missouri” filmi izlenmeye değer. Bunların dışında; Deniz Kıyısındaki Ev, Djam, Mutlu Son, The Parti, Son Tatil adlı filmler izlenebilir.
Sinema ayrı bir sanattır ve yaşamı olumlu olarak yönlendirme gücü vardır. Bir de bir filmi anlamak için entelektüel birikim gerekiyormuş gibi bir algı var. Bence buna gerek yok. Bir filmi herkes anlayabilir, sinema herkes içindir. Hayatında hiç film izlememiş biri de izlese zevk alacaktır. Çünkü arada kodlar, şifreler olmaksızın sadece insan halleri anlatılır. 
Bu konuda da söylenmiş çok sözler vardır. "İyi bir filmin kusurları olması gerekir. Hayat gibi, insanlar gibi."  "Her yeni film hayatımı nasıl idare edeceğimi öğretiyor." "Sinema, duygular, düşler ve içgüdü dünyalarını anlatmak için en iyi araçtır."
Kitap ve sinema; bizim için zorunlu iki daldır. İkisi de değerlidir ama kitap daha önemlidir. Çünkü sinema örnek sunar ve gösterir, kitap ise örneği kendimizin hayal etmesini sağlar. Yani okuduğumuzu kendi hayal gücüyle şekillendiririz.
Kitap fuarında sergiler, söyleşiler de var ve ayrıca kentimizden olan yazarlarımızı da ziyaret etmeyi unutmayın derim...

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altınkum’un bekçileri
Kadın basket sizlere ömür
‘50 yıllık hasret’
‘MHP meselelerin takipçisi’
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Hekimlerin isyanı: YETER ARTIK
71 yaşında 7. dünya turunda
Saros'uma dokunma!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx