ANASAYFA
21 Temmuz 2018 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ulaş ÇAM / HUKUKÇU GÖZÜYLE
ULUSLAR ARASI TIR ŞOFÖRLERİNİN İŞÇİLİK ALACAKLARI
Yayın Tarihi: 09 Ekim 2017 Pazartesi, 07:12
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Edirne'de yedi aydır ikamet etmekteyim. İşlerim dolayısıyla haftada birkaç gün de İstanbul'a gidiyorum. Bu gidiş gelişlerde en çok karşılaştığım araçlar ise TIR'lar. Kapıkule'den, Hamzabeyli'den yurtdışına çıkan, yüklerini dağıttıktan sonra geri dönen tırlar ve tabi elbette onların yoğun emekle çalışan TIR şoförleri. Zor iştir TIR şoförlüğü, hele de uluslararası TIR şoförlüğü daha da zordur. Yabancı bir ülkede yük taşırken olmadık sorunlarla karşı karşıya kalabilirsin. Günlerce ülkenden ve ailenden uzak kalırsın. 
Peki bunca zorluğuna karşılık tır şoförlerinin çalışma biçimi nasıldır? Konuyu şöyle bir analiz edelim.
* Genel olarak uluslararası taşımacılık yapan Türk şirketlerinde, TIR şoförlerinin  çalışma şekli sabit asgari ücret + sefer primi ya da harcırahı dedikleri ekidir. Bu harcırah ya da prim diye adlandırılan kısım, gidilen ülkeye göre değişiklik gösteren ve genel olarak Euro cinsinden ödenen tutardır. Söz gelimi, eğer Doğu Avrupa'ya yük taşıyorsanız 300 - 400 Euro, Orta Avrupa'ya 400 - 500 Euro, Batı Avrupa ise 500 - 600 Euro sefer başına ücret alırsınız. 
* Şoförlerin SGK matrahlarına bu yansıtılmaz. Genelde asgari ücret olarak gösterirler. Böyle olunca da bir TIR şoförünün emekli olduğunda alacağı ücret de asgari ücretin emeklilik dönemi için karşılığı olmaktadır.
* Sefer primi, uygulamada harcırah olarak adlandırılmakta ve gidilen ülkeye göre değişkenlik gösterebilmekledir. Sözü edilen sefer primi, yol geçiş ücretleri ve diğer masraflar için verilen, Türkiye'ye dönüşte belge karşılığı kapatılan avanstan farklı olup, tamamen işçiye ödenen ücret niteliğindedir. Yerleşik Yargıtay kararlarında da uluslararası alanda faaliyet gösteren tır şoförlerinin yasal asgari ücretle çalışmayacağı kabul edilmektedir. İşverenler ise yargılama sürecinde ısrarla bunun ücret olmadığı savunmasını yapmaya devam etmektedir. 
ULUSLARARASI TIR ŞOFÖRÜNÜN İŞÇİLİK ALACAKLARI NASIL HESAPLANIR?
* Öncelikle işten çıkış tarihindeki Euro kuru belirlenir. Merkez Bankasının o güne ait efektif satış değeri kabul edilir. Örnek olarak İşten çıkış tarihi 1 Ekim 2017 ve o güne ait 1 Euro değeri 4,20 TL olsun. 
* Şoförün sefer başına aldığı harcırah ortalamasını 500 Euro olarak kabul edelim.
* Bu şoförün yurtdışına giriş çıkış kayıtları Emniyet Müdürlüğü'nden istendiğinde son bir yılda ortalama aylık 2 sefer yaptığını kabul edelim. Buna göre şoförün tazminat hesaplaması için ücreti :
4, 20 TL X 500 Euro X 2(Sefer) + 1.404,06 TL (Asgari Ücret)=5.604,06 TL  Net Ücret
* Bu ücretin brüt olarak karşılığı 7.838,84 TL'dir. İhbar tazminatı hesaplamasında bu rakam geçerli olacaktır. Kıdem tazminatı hesaplamasında tavan sınırlaması olduğundan, kıdem tazminatı dönem tavanı olan 4.732,48 TL dikkate alınacaktır. 
* Uluslararası TIR şoförünün kullanmadığı yıllık ücretli izinlerini hesaplamak için de yine dikkate alınacak olan rakam net ücret olan 5.604,06 TL olacaktır. Yani :
5.604,06 TL /30 GÜN X YILLIK İZİN GÜNÜ şeklinde olacaktır.
* Uluslararası TIR şoförleri yurt dışında oldukları süreye denk gelen ulusal bayram ve genel tatil günlerinin ücretlerini de hak ederler. Bunun tespiti için yurtdışına giriş çıkış kayıtlarının Emniyet Müdürlüğünden istenmesi yeterli olacaktır. 
* Uluslararası TIR şoförlerinin fazla mesai yaptığı Yargıtay tarafından kabul edilmemektedir. Çünkü ispat edilebilme olanağı yoktur. 
* Yine Avrupa ülkelerinde Cumartesi ve Pazar günleri çalışma olmadığından, uluslararası TIR şoförü açısından hafta tatili ücreti de kabul edilmemektedir. 
Son bir not; Şu anda TBMM'de kısaca 'Arabuluculuk' adı verilen yasa görüşmeleri devam etmekte ve iş mahkemelerinde dava açmadan önce arabulucuya başvurmak zorunlu hale getirilmek istenmektedir. Eğer haklarınız varsa bu yasa geçmeden acilen yargı yoluna başvurmanızı ısrarla öneririm. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Komşu Euro'ya geçmeye hazırlanıyor
Psikolog Akın vefat etti
Kadın basket sizlere ömür
71 yaşında 7. dünya turunda
‘50 yıllık hasret’
BAL'da 80 il'den 151 takım
‘MHP meselelerin takipçisi’
Mimar Sinan Rotary'de yeni dönem
Komşudan küçükbaş alımına kısıtlama
Veteranlardan Budak'a sürpriz ziyaret
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx