ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
TAKAS MAKAS İŞLERİ
Yayın Tarihi: 11 Ekim 2017 Çarşamba, 07:19
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kültürel miras açısından çok zengin olan ülkemizde yasalarla özel mülkiyet içinde tespit edilen taşınmazların korunması aynı zamanda da vatandaşın mağdur edilmemesi için değişik çözümler üretilmiştir. Ancak genellikle vatandaş bilgilendirilmediğinden veya yeterince haberdar edilmediğinden, ilgili yetkililer de yaşadıkları/görev yaptıkları kenti yeterince bu yönden sahiplenmediğinden,  gayrimenkulün içinden taşınmaz kültür varlığı çıkması, mülk sahibi açısından kâbus haline gelmiştir. Bu nedenledir ki hafriyat anında, Edirne'de pek çok kalıntı bir gece vakti, vatandaş hatta kurumlar tarafından bugüne kadar bilinçsizce yok edilmiştir. Ancak zamanla korumaya dönük bilinç geliştikçe, mülk sahibi vatandaş veya kurumlarla korumacılar arasında yaşanmaya başlanmıştır. 
Her yıl 2863 sayılı kanun kapsamında kamulaştırma veya trampa/takas programları yapılır. Örneğin 2017 yılında; Selçuk, Bergama,  Ezine, Denizli, Erdek, Milas, Fethiye, Kayseri, Samandağ, Ahlat'da bulunan arkeolojik sit alanlarının yanı sıra, Adana, Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Bursa, Çanakkale, Denizli, Hatay, İzmir, Kayseri, Muğla, Sinop Tekirdağ ve Tokat gibi illerde içinde taşınmaz kültür varlığı saptanmış parsellerde takas işlemi gerçekleşecektir.    


Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecek 2017 trampa program listesinde gözlerim Edirne'yi aradı. Ancak Edirne ne yazık ki yoktu. Trampa (Takas) programı kapsamındaki sit alanında arazisi bulunan mülk sahipleri tarafından yapılacak taleplerin değerlendirilmesi için vatandaşın Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yazı ile başvurması aynı zamanda da özellikle bakanlığın yereldeki birimlerinin ve yerel yönetimlerin (İkna edici! Israrcı!) desteği ile takasın gerçekleşmesi mümkün olmaktadır. Edirne kale içinde veya sur üzerinde bekleyen pek çok parsel için belki de tek çözüm bu takas programına bu başvuruların dâhil olmasıdır. Böylece hem parsel sahipleri daha fazla mağdur olmayacak, hem de arkeolojik değerlerin onlarca yıl süren açık alanda tahribatına artık bir son verilmesi mümkün olacaktır. 
Bakanlığın 2017 takas programında Edirne'nin adı geçmiyor! Acaba neden? Keşke artık Saraçlar Caddesi üzerinde yer alan Zindanaltı (Eski Borsa Binası) çirkinliğinden kurtulsak, kentin ortasında yeni bir arkeopark kazandırsak!…
Edirne için kötü mü olur?

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama