ANASAYFA
22 Temmuz 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gönül UYANIKTIR / Günce
Lekeli mavi
Yayın Tarihi: 12 Ekim 2017 Perşembe, 11:18
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Cumhuriyet Halk Partisi'nde delege seçimleri, yenilenen il ve ilçe binasını da görmeme vesile oldu. Gerçekten de insana çalışma şevki verecek kadar konforlu... Sanırsınız o kocaman salonlar haftanın birkaç günü partililerle dolup taşacak. Ülke gündemi, CHP'nin yol haritaları görüşülüp fikirler paylaşılacak, öneriler dillendirilecek. Üyeler birbiriyle kaynaşıp, aralarındaki sevgi ve saygı bağları güçlenecek. Dinamik bir örgüt yapısı, nitelikli üyeye olan özlem giderilecek.
Pazar günü Fatih Mahallesi'nin delege seçimleri için gittiğimde maalesef yine o bilindik manzara ile karşılaştım. Kümelenmiş insanlar, ince hesaplar, zoraki verilen selamlar, yapay, samimiyetsiz kucaklaşmalar ve tanımadığım bir yığın yeni yüz… 
Ancak yeni simalar dışında CHP'de değişen hiçbir şey yok. Kimse bir diğerine güvenmiyor. Aynı fikirde olanlar bile ufak farklar yüzünden kırmızı ve beyaz diye iki ayrı listede yer almış… Her iki taraf da diğerini, 'Recep'in tavşan listesi' olmakla suçluyor. (Bu güvensizliğin mimarları da aradan zafer kazanmışçasına sıyrılıyor. Sonuç, siyaset adına lekeli bir zafer…!) 
Mavi listeyi destekleyenler kendilerinden emin. Matematiği sağlam yapmışlar. Bu güzel renge midesinden bağlı olanlar belli. Üstelik dünyadan, hatta delege seçiminden habersiz, herkesin 'kim bunlar?' diye birbirine sorduğu bir sürü yeni üye! Ve de ortada, kimisinin şahitli - ispatlı olduğu söylenen bir sürü dolap…!   
Farklı listeleri destekleseler de CHP üyesinin bu denli ayrışması kadar tehlikeli bir durum yok. Çünkü bu ayrışmanın temelinde dinamit kadar yıkıcı 'güvensizlik' ve 'sevgisizlik' yatıyor. 
Oysa belirli konular ve çözüm yollarında fikir farklılıkları olsa, çözüm yeri işte bu görkemli binadır… Üyeler için bir okul, gençler için ulaşılması gereken bir hedef, geleceğe güvenli bakmanın inşa edileceği sıcak bir yuva olması gereken o bina, oysa sadece bir beton yığını…! İçi süslü mü süslü, kapıların üzerinde afilli levhaları… Beş yıldızlı otel konforuna haiz tuvaletler insana bu kadar mı rahatsızlık verir!? 
Şimdi tüm yerel gazeteler, sadece matematiksel sonuçlar üzerinden 'mavi'nin zafer haberlerini yazıyor. Önceki günkü Hudut'ta sayfa komşum Orkun Akman ne güzel anlatmış, Yönetmen Kieslowski'nin 'Mavi'sini... “Mavi, Kieslowski'nin filminde bireysel özgürlüğü anlatıyor. CHP'nin Edirne'deki seçimlerinde olduğu gibi biat etmeyi değil” diyor… Mavi'nin CHP'de nasıl anlamsızlaşıp, lekelendiğini anlayabilmek için filmi izlemeye gerek var mı bilmiyorum, ben izlemeyi düşünüyorum.      
'Geçmiş delege seçimlerinde durum farklı mıydı?' derseniz, 'bu sistemin her geçen zaman diliminde daha da kirletildiğini düşünüyorum' derim… Neden; sadece delege ağalığı da değil. Edirne gibi bir kentte bile bu siyasi feodalizm geçit bulabiliyorsa, bu tek taraflı bir kirlenme olamaz.
CHP üyesinin bu yozlaşmaya bu kadar izin ve geçit vermesi sadece bizim kentimizde değil, genel merkez ölçeğinde de değerlendirilmesi ve üzerine kafa yorulması gereken bir konudur.  
Gerçi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Belediye Başkanları delege seçimlerinden elini çeksin” türünden bir şeyler söyledi ama bu öylesine söylenmiş bir laf olarak kaldı. Oysa genel merkez de belirleyici olanın il veya ilçe başkanları değil belediye başkanları olduğunu gayet iyi biliyor. 
Karşılıklı al gülüm ver gülüm olayı… Herkesin işine geliyor, ama parti tabanında yarattığı hoşnutsuzluk çok büyük boyutlarda. Ve bu komedya toplumda partiye inançsızlık olarak karşılık buluyor. 
Sonuçta 'mavi' zafer falan kazanmadı. Sadece vicdan ve cüzdan  bu cüzdan da iş, aş olarak tanımlanabilir- muhasebesinden ikinci şık galip çıktı. 'İnsanların asgari ücreti bile bulamadığı bir dönemde ne bekliyordun ki?' diye sorduğunuzu duyar gibiyim. 
Ülkede iktidarın ve genel siyasetin aktörleri ile Edirne'de yerel iktidarın ve siyasetin aktörleri arasında bir saç teli kadar bile fark olmadığını bir kez daha görmek, sanırım kimseye şaşırtıcı gelmemiştir.  

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Altınkum’un bekçileri
Kadın basket sizlere ömür
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx