ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 219
Yayın Tarihi: 25 Ekim 2017 Çarşamba, 07:37
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Seçtiğimiz üçüncü kitap Atatürk ve Can Yoldaşı Nuri Conker-Derleyen Yaşar Gürsoy. Nuri Conker, Atatürk'ün çocukluk arkadaşı, okul arkadaşı, uygarlık savaşı arkadaşı, Atatürk'e Kemal diyebilen tek arkadaşı, Conker soyadını (Conk Bayırındaki birlikteliğinden esinlenerek) Atatürk'ün verdiği arkadaşı. Ama bu kitabı seçişimizin nedeni bu değil. Nedenimiz Atatürk'ün halk özlemini anlatan öyküleri içermesi, halkçı önderlerin ne denli halk sevgisiyle dolu olduğunu örneklemesi.
Kitabı özetleyemeyiz tek tek anlatımlardan oluşuyor. Bizim seçtiğimiz Atatürk ve Sığırtmaç Mustafa.   
Kaplıca seyahati ve Sığırtmaç Mustafa
Atatürk Yalova kaplıcalarının çok övüldüğünü duymuştu. 1929 yılı 12 Eylül'üydü. Gazi, Yalova'da bir çiftlik yaptırmak için arazi bakıyordu. Yanında Salih Bozok, Nuri Conker ve Kılıç Ali vardı. 
Orman yolunda ilerlerken 12 yaşlarında bir çocuğa rastladılar. Giysileri yırtık pırtık, ayakkabıları eskiydi. 
Atatürk çocuk dedi. Biz yolu şaşırdık galiba. Büyük Otel'e nereden gidebiliriz? Çocuk güldü: Oho, tersine gelmişsin. Geriye dön, çatal yola gelince... Sol kolunu gösterdi: Bu yana sap. 
Kuşkuyla baktı: Anladın mı? Anladım. Adın ne senin? Mustafa. Adaşız demek. Ne iş görürsün? Sığırtmacım. Şu sığırları güderim. Ayda ne kazanıyorsun? Üç lira. Yılda kaç lira eder? Düşündü, hesaplayamadı. Hesaplayamadım. Otuz lira eder. Ben sana otuz lira versem ne yaparsın? Sığırtmaç Mustafa kızdı. Almam beyim. Neden? Bunu bilmeyecek ne var? Çok para. Niye aldın diye sorarlar adama. Karşılıksız değil ki yol gösterdiğin için vereceğim. Mustafa düşündü, bir yol tarif ettiği için o kadar para almayı içine sindiremedi. Torbasından küçük bir çıkın çıkardı. Bunun içinde ceviz var. Sen bunu alırsan ben de parayı alırım. Ödeşmiş oluruz tamam mı? Tamam.
Gazi ceviz çıkınını aldı. Salih Bozok da Sığırtmaç Mustafa'nın torbasına bir tomar kâğıt para koydu. Gazi sohbete devam etti. Benim çiftliğim var. Orada çalışır mısın? Ayda dört lira veririm.

Oo, iyiymiş. Babam izin verirse gelir çalışırım. Öyleyse görüşeceğiz. Benim adımda Mustafa ama yanında bir de Kemal var. Mustafa dikkatle baktı birden ayrıldı. Aman diyeyim yoksa sen... Nuri Conker başını evet anlamında salladı. Mustafa heyecanla başından kasketi çıkarırken bir yandan da sitem etti. Daha önce söyleseydin olmaz mıydı? Saygıyla Atatürk'ün elini öptü. Ayrıldılar. Otele dönerken Gazi Salih Bozok'a Salih... dedi.  Ailesiyle konuş. İzin verirlerse Mustafa'yı İstanbul'a götürelim. Bu akıllı çocuğun geleceğini üzerime almak istiyorum.
Atatürk Yalova'da çiftlik aldı. İstanbul'a döndü. Yanında sığırtmaç Mustafa'yı da götürdü. Nuri Conker'in yüzünde gülücükler açtı. Arkadaşına olan hayranlığı bir kat daha arttı.
Sağlıcakla, 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke