ANASAYFA
16 Aralık 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
KÖPRÜLER
Yayın Tarihi: 03 Kasım 2017 Cuma, 14:34
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Edirne'nin mimari değerleri yalnız camiler değildir. Köprüler de vardır. O köprüler ki bizlere yıllarca hizmet etmiş, bizleri taşımış. Üzerinde yürümüşüz, onları ezmiş, çiğnemişiz. Peki biz onlar için ne yapmışız?
Köprüler; nehirleri ve dağ geçitlerini geçmek için, kanal vasıtasıyla suları bir tepeden karşı tepeye aşırmak için yapılırmış. Edirne'de taş ve beton köprümüz olduğu gibi iki tane de demir köprümüz vardır. Bu köprülerin kimisi birkaç yıllık, kimisi birkaç asırlıktır. Gazimihal Köprüsü'nün tarihi bilinmiyor.
Bizler bu köprüleri kullana kullana yıpratmışız. Taş köprüler yapıldığı zaman en büyük araç manda arabasıydı. Yükü ile birlikte bir tonu bulmazdı. Şimdi öyle mi? Bugün o köprülerin üzerinden 25 tonluk savaş tankları, 30 tonluk TIR'lar, her türlü kamyon ve otomobil geçmektedir.
Hatırlarım, çocuk yaşımda iken Tunca Köprüsü üzerinde girişte '5 ton' diye uyarı levhası vardı. Bugün o köprülerin yük kapasitesi 5 tonu çoktan aşmıştır. Tabi bunun sonucu köprülere yansıyor. Güzelim tarihi köprüler her geçen gün yıpranıyor. 
Bu taş köprüler artık yorulmuş ve yıpranmıştır. Yük çekemez hale gelmiştir. Bundan yaklaşık 10 sene önce taş köprülerin bazı yerlerinde çatlamalar, kırılmalar, çökmeler meydana gelmiş, sonrasında da köprüler bakıma alınmıştı. Hatta bu bakımlarda Tunca Köprüsü eski haline getirilmişti. Bakım ve onarıma rağmen önceki yıllarda yaptığımız hataları yeniden yapıyoruz. O köprülerin üzerinden ağır araçların geçişine hala müsaade ediyoruz.
Daha önce köprüler üzerinde granit paket taşları döşeli idi. Bugün köprüler üzerinden geçen araç ve yayalar köprülerin orijinal taşlarını yıpratmaktadır. Bu konuya çare, köprüler üzerinde bir sıra paket taşı döşemekten geçmektedir.
Bu köprüleri araçlardan nasıl koruyacağız? Tek çaresi, taş köprüler üzerinden yük araçlarını geçirmemek. Onlara; Pazarkule, Kapıkule bağlantılı yapılan yeni köprüden yol verilmeli. Zaten bu köprünün yapılma amaçlarından biri de bu değil miydi? Hatta tatil günleri Meriç ve Tunca köprüleri araç trafiğine kapatılmalı, yalnız yaya trafiği işletilmeli. Tatil günleri haricinde söz konusu köprülerden hafif araçlar, motosikletler, bisikletler ve otomobiller geçmeli. Bu köprüleri başka türlü koruyamayız. 
Alternatif olarak yapılan beton köprü biteli bir yıl oldu. Hala ağır tonajlı araçlar tarihi köprüler üzerinden geçiyor. Biz bu alternatif köprüyü niye yaptık? Diğer taş köprülerden de ağır araçlar geçmemeli. Bizler taş köprüleri çok iyi korumalıyız. Onlar bizlere ecdadımızdan miras kalmıştır. Bizler korumalıyız ki bizden sonraki nesillerde bu köprülerden faydalanabilirsin. 
***
Tabi iş sadece köprülerle bitmiyor. 1953'ten bu yana yıkık olan saat kulemiz var. Bu kadar iktidar, yönetici geçti, kulemiz bir türlü yapılamadı. Yıkılan Yahudi Havrası'nı onardık, müze yaptık. Ama saat kulesini bir türlü yapamadık. 64 yıl geçti, bu konuyla ilgili hiçbir haber yok. Edirne'nin birinci simgesi Selimiye Cami ise ikinci simgesi de saat kulesidir. Bir an önce saat kulemizin de onarılıp Edirne tarih, kültür ve turizm envanterine kazandırılmasını bekliyoruz. Ecdadımızdan kalan camilere, köprülere, mimari yapılara 'Boş ver' diyemeyiz. Çünkü onlar bizim varlığımızın simgesidir.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE