ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 220
Yayın Tarihi: 08 Kasım 2017 Çarşamba, 07:35
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Toplumcu, halkçı olmaya veya kalmaya çalışan her Türk aydını sanırım Atatürk'ü, devrimci önderini tüm yönleriyle tanımalı. Onu (becerebildiğince) örnek almalı. Özellikle kendini sosyalist diye tanımlayanlar. Ama nereden, hangi kaynaktan? Nutuk en uygun kaynak değil. Nutuk ne? Atatürk'ün Cumhuriyet Halk Partisinin 15 - 20 Ekim 1927 tarihleri arasında Ankara'da toplanan ikinci kurultayında 36,5 saat devam etmek suretiyle altı günde söylediği söylev. 1919 dan o güne kadar ki olayların anlatımı ve yorumu. O gün bu olayları öğrenmek isteyenlere bilgi, farklı değerlendirmelerini yayanlara yanıt. 
Bugün Nutuk'u okuduğumuzda ne öğreniyoruz? O günde halkçı, devrimcilerle bencil gericiler arasında bir savaş olduğunu. Nutuk'tan (örneğin) Atatürk'ün halk özlemini pek öğrenemeyiz. Bugün için kendimize örnekler türetemeyiz. Belki de bu nedenle Nutuk'a birlikte yaşasaydı Atatürk'ün karşısında yer alacak yöneticiler de karşı çıkmıyor. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri daha iyi bir kaynak. Türk İnkılâp Tarihi yayınları: 1. Birinci cilt Atatürk'ün T. B. M. Meclisinde ve CHP kurultaylarında söylediği Söylev ve Demeçler. Zabıt Ceridelerinden derlemiş. İkinci cilt Atatürk'ün T. B. M. meclisi ve CHP kurultayları dışında devlet merkezinde ve memleket içinde söylediği Söylev ve Demeçler. Tam metinleri gazeteler ve ajans haberleri karşılaştırılarak tespit edilmiş. Üçüncü cilt Atatürk'ün Türk ve yabancı gazete muhabirlerine söylediği demeçler. Derleme ikinci cilt gibi. Dördüncü cilt Atatürk'ün Tamim, Telgraf ve Beyannameleri. ATASE Atatürk'ün Not Defterleri'ni de yayınlamış.
Şimdi Edirneli Atatürkçü aydınlara özellikle Atatürkçü Düşünce Derneği üyelerine sormak isterim. İki yerde Atatürk büstünün kaidesinde millete efendilik yoktur, hizmet etmek vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur. K. Atatürk yazısını okuyor ve rahatsız olmuyor musunuz? Söylev ve Demeçlerde (aşağıdaki) gerçek metni hiç görmediniz mi?
(Seydülkavmi hadimühim) buyurmuşlardır. Millete efendilik yoktur. Hadilik vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur. Efendiler! Tarihi beşerde, tarihi cihanda devlet-i âliye-i Osmaniyeyi milletimize istinaden teşkil etmiş olan bir sülale-i muhteremeye dahi milletimiz derin tarihi hatıratı ile ihtiram eder. Fakat bu nokta-i nazardan ihtiramı dahi kendisine efendi bulmak ve aramak için değildir. Millet ona ancak vaz'ı kanunisini ve vaz'ı meşruunu verir (alkışlar). Ve hâkimiyetini bizzat muhafaza eder (alkışlar).
Sağlıcakla,

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke