ANASAYFA
16 Aralık 2018 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ulaş ÇAM / HUKUKÇU GÖZÜYLE
ESNAFLAR VE İŞ KANUNU
Yayın Tarihi: 13 Kasım 2017 Pazartesi, 07:01
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

4857 sayılı İş Kanunu, uygulanma açısından bazı işyerlerini ve çalışanları kapsam dışı bırakmıştır. Bu konuda kanunun birinci maddesindeki düzenleme şöyledir:
“Bu Kanun, 4'üncü maddedeki istisnalar dışında kalan bütün işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine ve işçilerine faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.”
4'üncü maddede yer alan düzenlemede yer alan işyerleri ve çalışanlar İş Kanunu'nun kapsamı dışındadır. Bu maddede:
- Deniz ve hava taşıma işlerinde, 
- 50'den az işçi çalıştırılan (50 dahil) tarım ve orman işlerinin yapıldığı işyerlerinde veya işletmelerinde, 
- Aile ekonomisi sınırları içinde kalan tarımla ilgili her çeşit yapı işleri, 
- Bir ailenin üyeleri ve 3 üncü dereceye kadar (3 üncü derece dahil) hısımları arasında dışarıdan başka biri katılmayarak evlerde ve el sanatlarının yapıldığı işlerde,
 - Ev hizmetlerinde, 
- Çıraklar hakkında, 
- Sporcular hakkında, 
- Rehabilite edilenler hakkında, 
- 507 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu'nun ikinci maddesinin tarifine uygun üç kişinin çalıştığı işyerlerinde İş Kanunun uygulanmayacağı ifade edilmiştir.
Denizciler için ayrı bir İş Kanunu mevcuttur. Deniz İş Kanunu gemilerde çalışan gemi adamları ile onların işverenleri arasındaki iş ilişkilerini düzenlemektedir. Bunun dışında kalan işyerleri ve işçiler ise Türk Borçlar Kanunun içinde düzenlenen hizmet sözleşmesi hükümlerine tabidir. Bu kapsamda bulunan işyerleri ve işçiler İş Kanunun getirmiş olduğu güvencelerden ve kıdem tazminatı, İhbar tazminatı, fazla mesai ücreti gibi haklardan mahrum kalmaktadır. 
507 sayılı Kanun 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu ile yürürlükten kalkmış ancak İş Kanunun esnaflarla ilgili düzenlemesi varlığını korumuştur. Yargıtay uygulamasına göre; Esnaf ve Sanatkar kollarına dahil olan, ekonomik faaliyetini sermayesi ile birlikte bedeni çalışmasına dayandıran, kazancı tacir ve sanayici niteliği kazandırmayacak miktarda olan ve esnafın kendisi dahil üç kişinin çalıştığı işyerleri 'esnaf' olarak kabul edilmektedir. 
Yargılama sürecinde o nedenle öncelikli olarak işyerinin esnaf faaliyeti kapsamında olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Bunun için ilgili meslek kuruluşları ile vergi dairesinde kayıtlar getirtilerek, esnaf ve sanatkarlar meslek kollarına dahil olup olmadığı, kazancının tacir ve sanayici düzeyinde olup olmadığı ve sonrasında bedeni çalışmasının varlığı ve esnafın kendisi dahil üç kişinin çalışıp çalışmadığının tespitin yapılması gerekmektedir.  
İşverenin esnaf kabul edilmesi halinde işçi açısından İş Kanunun işçiyi koruyan hükümlerinden yararlanma olanağı ve yine İş Kanunu kapsamında elde edebileceği tazminat ve işçilik alacaklarını kazanma olanağı kalmayacaktır. İşçi, işverenle arasında sanki basit bir borç ilişki varmış gibi Borçlar Kanunu hükümlerine tabi olacaktır. Çalışanlar açısından İş Kanununa tabi olmak ya da Borçlar Kanunu'na tabi olmak şeklinde yapılmış olan düzenlemenin ortadan kaldırılarak; çalışanların tek bir Kanun kapsamına alınmasının Anayasa'nın eşitlik ilkesine daha uygun olacağını düşünmekteyiz. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE