ANASAYFA
11 Aralık 2018 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Recep Taşkıran / Apolitik
Organ bağışına Toplumun bakışı...
Yayın Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba, 07:23
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Uzun bir süreden sonra yine beraberiz… Ülkemizde her yıl “3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası” olarak  kutlanmaktadır. 
Bu haftayla ilgili “Organ Bağışına Farkındalık Stantları “ve “organ bağışı kampanyaları” düzenleniyor. Trakya Üniversitesi Hastanesi'nde  kurulan Organ Bağışı etkinlikleri kapsamında bilgilendim ve organ bağışı kartımı aldım. Şimdi çok mutlu ve huzurluyum.  Bu arada medyamızda sağlıkla ilgili konular popülaritesini her zaman koruyor, bir kolesterol denince herkes bir şeyler söylüyor yada diyabetik şeker konusunda herkesin ayrı bir değerlendirmesi var.
Ya “Organ ve Doku Bağışı” konusunda bildiklerimiz neler??
Her ne kadar nakillerde bazı üzücü olaylar gelişse de ümit  vaat etmeye devam ediyor, hayalleri süslüyor… Hasta olmayan, hasta yakını olmayan bu konulara duyarsız kalması tabiî ki mümkün… Şu özeleştiriyi de buradan yapmak zorundayım, belki de  bu organ nakilleri konusunu yorumlayacak, en son kişi olsam da  yinede bir şeyler söylemek içimden geliyor… Geçmişten günümüze, organ bağışı kampanyalarına  ne kadar ilgiliyiz ahali olarak… Ateş düştüğü yeri yakmıyor mu???
Tam kan ve kan ürünleri konusunda yaşanan sıkıntıları, kan vericileri (donörler), ahaliyi duyarlı olmaya çağırmıştım… Sağlık konusu bu TV kanallarında yada sosyal medyada yer aldığında, insanlar biraz önemsiyor gibi görünüyor… Pess!!
***
Burada organ bağışı ve organ nakli iki kardeş… Organ bağışında yaşanan sorunlar ve güçlük neler… Öncelikle organ bağışı nedir? Her organ bağışlanır mı? Bu işin etik boyutu nedir? Bu işin ticari boyutu nedir? Bu işin dinsel ve kültürel boyutu nedir? Devle-timiz yada dün-yada bu konuya herhangi bir yaptırım mevcut mudur?
Organ nakilleri konu-sunda neler olu-yor? Yeterli bi-limsel araş-tırmalar ülke-mizde ya da dünyada yapılı-yor mu? Bilim insanları bu konun neresindedir? Yanı başımızda Üni-versite hastanemiz-de bu konuyla ilgili neler oluyor? Bun-ları geçen zamanda köşemde yer alacak…
***
Yazımın sonunda sizi, acıklı ve duygusal bir olayla bırakıyorum… Ankara'da yaşanan bu olayı kızın yakını anlatıyor;
”15 yaşında bir kız, eğlenceli, tatlı, çok iyi bir kız... Voleybolcu, sporcuydu… Salı günü bir anda başı ağrıyor, hastaneye kaldırıyorlar, beyin kanaması deniyor, acil ameliyata alınıyor. Çıktığında iyi geçti diyorlar, durumuna anlamadığımız sayılarla 15 üzerinden 11 veriyorlar. Sonra çarşamba oluyor ve bir anda daha önce belki de hiç görülmemiş bir şey oluyor. Kafatasında boş olan bir bölge var diyorlar ve beyin oraya düşüyor. Acilen yeniden ameliyata alınıyor. Çıktığında verdikleri sayı 4, ilk üç zaten ağır koma hali diyorlar. Daha 15 yaşında, annesinin ve babasının tek kızı… Uyutuyorlar… Cumartesi oluyor haber bekleniyor. İlacın etkisi geçtiğinde cevap verecek ya da vermeyecek… Ve haber geliyor, cevap vermiyor… 15 yaşında hayat dolu bir kız 4 gün içinde, beyin ölümü gerçekleşti diyorlar. Ama kalbi hala atıyor. Ailesi bir ümit diyor, bekliyorlar… Bir gün karar anı geliyor. Organ bağışı… Vakit kaybedilmeden harekete geçilmeli eğer olacaksa. İşte o nokta tarifsiz. Senin bir tanecik, hayat dolu kızın, birkaç gün önce gülüp eğleniyor, sonra bir baş ağrısı ve şimdi sen onun fişini çekmek zorundasın, daha kalbi atarken, daha 15 yaşındayken… Sen onun annesisin, sen onun babasısın ve kendi elinle bunu yapmak zorundasın… Nasıl tarif edilemez bir acıdır ki, daha hiçbir şeyi idrak edememiş, hiçbir şeye inanamazken bu kararı vermek zorundasın.” 
Buna benzer hikâyeler…
 Sağlıcakla kalın!
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Lalapaşa'ya kadın aday adayı
Aramızdan ayrılanlar
‘Gönül belediyeciliği yapacağız’
Uzunköprü'de 'hava' tehlikesi
‘İşimiz Edirne’
Ford'dan 'anahtar teslim' eğitim
‘İddialıyız, kazanacağız’
Komşu otelleri doldurdu!
EDİRNE İCRA DAİRESİ
‘OSB’ler turizme katkı sağlar’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE