ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
EDİRNE TARİHİ ELEKTİRİK FABRİKASI -II-
Yayın Tarihi: 16 Kasım 2017 Perşembe, 07:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Geçen haftadan kalan Tarihi Elektirik Fabrikası'na devam...
Ancak!
Türkiye'deki pek çok belediyenin ek ve dolgun gelir kapısı olarak gördüğü rutin uygulamalarından biri olan ve plan tadilat projesini burada sanki kendisi uygulamış... Yani vatandaş, belediyeden oturma ruhsatı aldıktan sonra belli bir miktar belediyelerin fen işlerine cezasını ödeyip projede otopark veya açık alan olarak geçen kısımları kapalı mekanlara hatta daire dönüştüren müteahhitler gibi akla zarar bir uygulama yapmış.
Bütün zorluklara karşın restorasyon projesini hayata geçirilmesini nasıl takdir ediyorsak restorasyon sonrası çevresindeki peyzajı değiştirip kentin hazirelerinden gelişigüzel mezar taşlarının kültür merkezinin önüne konulmasını yadırgadığımı yazmam gerekiyor. 
Yani birilerine hoş görünmek, onlarından gönlünü almak için -bilim dışı- bir şeyi yapılıyorsa bu hoş görülecek bir şey değildir. 

Ana yapıda muhteşem bir restorasyon projesini uygulayıp afiş ve posterlerle belgeleme yaptıktan -hatta ödül aldıktan sonra ödüller aldıktan-  hemen sonra yapıyla hatta kültür merkezi ile hiç alakası olmayan bir Osmanlı mezar taşlarını peyzaj diye yapının önüne koymak akla ziya bir uygulamadır. 
Çünkü;
1. O mezar taşları belki de herhangi bir yerde tamamen yok edilmiş Osmanlı haziresinin taşlarıdır. Beyler! Osmanlı haziresine ait mezar taşları 2863 sayılı yasa kapsamında olup taşınamaz nitelikte kültür mirasıdır. Keyfiyete tabii yer değiştirilemez. 
2. Eğer yol vs geçtiği için çıkartılmış mezar taşları ise restore edilen Tarihi Elektrik Fabrikası ile herhangi bir ilgisi/bağlantısı olmadığı için zaten oraya taşınması bilimsel/sanatsal açıdan zaten abesle iştigaldir. 
3. Beyler! Mezar taşları peyzaj mimarisinde dekorasyon malzemesi olamaz. Bu uygulama tarihe mal olacak imam - cemaat hikâyesinin en güzel örneği bu olacak galiba. Çünkü belediye bu türlü peyzaj plan tadilatı yaparak, bilim dışı uygulamalar yapınca vatandaş ne yapmaz! 
Nasıl olsa bu halk anlamaz ödülleri aldıktan sonra istediğimi yaparım mantığını kavrayabilmiş değilim. Yaptığınız doğru bir uygulamanın arkasında durmanız sizi ölümsüz ve tartışmasız kılar. Birilerine yaranmak, hoş görünmek için doğrulardan yani bilimden saptığınız zaman, en azından aydınlar arasında inandırıcılığınız kalmaz. Doğru ve yanlış uygulamaları elbette yapan, akıl veren, onaylayan hatta ödül verenlerle birlikte tarihte gerçek yerini alacaklarından şüphe duymuyorum.  
Bilim dışında her türlü yalakalığın doruklarını yaşadığımız bu ortamda bir akademisyen olarak; bilimsel olumlu uygulamaların yanında, hatalı işlerinde karşısında olmamız en azından ahlaken şarttır.
Şimdilerde bir kente yapılan ihanetlerden bahsederken, Edirne için mangalda kül bırakmayanlara sormak lazım; ''Osmanlı!ya 90 yıl başkentlik yapmış böyle bir kentin bu kadar az yerinde korunmuş haziresinin olması, sizleri hiç rahatsız etmiyor mu?'’

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Çocuk oyun grubu ve kauçuk malzeme satın alınacak
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama