ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 221
Yayın Tarihi: 22 Kasım 2017 Çarşamba, 08:03
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Salih Bozok Atatürk'ün yaveri. O da Atatürk gibi 1881 Selanik doğumlu. Selanik'ten mahalle komşuları, hatta uzaktan akrabalıkları var. İlk subaylık yıllarında beraberler. 1908'de Hürriyet'in ilanından sonra yolları yine Selanik'te kesişiyor. Atatürk'ün onu daha o yıllardan ömür boyu yoldaş olarak seçtiğini gösteren ilginç bir sahne vardır. Selanik'te meşhur Olimpos gazinosunda oturdukları bir akşam Mustafa Kemal sofradaki dostlarına ileride nasıl iktidara geleceğini anlatır. Sonra da orada bulunanlara istikbaldeki görevlerini açıklar. Masadakiler Fuat Bulca, Nuri Conker, Fethi Okyar, Salih Bozok hayretle izlerle onu. Herkesin görev taksimi yapıldıktan sonra sıra Bozok'a gelince Salih der, seninle hiç ayrılmayacağız. Seni kendime yaver yapacağım. Masadakiler sorarlar. Peki, sen ne olacaksın? Yanıt kısadır. Ben size bu görevleri verecek adam olacağım. 
Gerçekten de öyle oldu. Atatürk onlara o görevleri verecek mevkie geldi ve Salih Suriye Cephesinden itibaren onun emrine girdi. Birinci Dünya Savaşının sonuna dek yaverliğini yaptı. Kısa bir ayrılıktan sonra Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara'da yeniden buluştular. İkinci Mecliste o zamanlar adı Bozok olan Yozgat'ı temsilen milletvekilliği yaptı. Ama asıl işi hudutsuz bir sevgiyle bağlı olduğu Atatürk'e omuz vermekti. O Atatürk'ün başyaveri, güzel gözlü, burma bıyıklı Salih'iydi. O dönem çekilen her resimde Ata'nın hemen yanı başında görünen bu güleç yüzlü adam Atatürk ölene dek bir gölge gibi onu izledi. Hatta denilebilir ki ölümünden sonra bile. Büyük adamların sırlarına ortak olanlar hiçbir zaman her şeyi yazmamışlardır. Atatürk'ün kesintisiz birlikte olduğu yegâne dostu ve özel hayatının en yakın tanığı sayılabilecek Bozok da muhtemelen bildiklerinin, gördüklerinin milyonda birini yansıttı anılarına. Çoğunu bir sır olarak beraberinde götürdü. Kitaba baktığımızda Bozok'un kendisini Atatürk'ün gölgesine saklayıp sadece hayran olduğu lideri anlattığını ancak pek çok önemli olayı es geçtiğini görüyoruz.
Kitabın adı YAVERİ ATATÜRK'Ü ANLATIYOR. İçinde bölüm bölüm birçok anı. Selanik'teki hayat, Mustafa Kemal'in fasulye ayıklamasını görmelisin, emekli olup bir köşeye çekilmeyi düşündüm olmadı, Mustafa Kemal esir Trikopis'e ne sordu? , böyle evlendiler böyle ayrıldılar, Atatürk ölüyordu.
Bendeki kitap 12. baskı. İnternette tükenmiş görünüyor. Nasıl bulursunuz bilmiyorum ama Atatürk'ü insan olarak tanımak isteyen herkes okumalı.
Sağlıcakla,

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
Ağırlığınca yağ teslim edildi
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke