ANASAYFA
19 Ekim 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
ABD'nin Suriye Politikası
Yayın Tarihi: 01 Kasım 2017 Çarşamba, 07:30
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Mart 2011'de Suriye'de olaylar başladıktan bir süre sonra, dönemin Devlet Sekreteri Hillary Clinton, Suriye ile askeri ve ekonomik ilişkilerinin gidişatı yönlendirebilecek seviyede olmadığını bu yüzden de Arap Ligi ve Türkiye aracılığı ile bu ilişkiyi yürüteceklerini belirtmişti. Bu konuşmanın üzerinden neredeyse altı yıl geçti. Şu an ABD'nin özellikle Suriye'nin kuzeyindeki varlığı tartışmasız bir gerçek. Tekrar edelim bunu, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde ondan fazla üssü var. Bazı kaynaklar on dört, bazı kaynaklar da on iki  diye belirtiyor ama sayının ondan fazla olduğu kesin. Yumuşatılmış adıyla Suriye Demokratik Güçleri, daha net isimle ise PYD ile olan ilişkileri de ortada. Bu noktada şunun altını çizerek tekraren belirtmekte fayda var, PYD, YPG'nin üst yapısı yani ikisi ayrı şeyler değil. Aralarında hiyerarşik bir ilişki mevcut. Peki, ABD kendisi için bu vaziyeti nasıl sağladı?
Mayıs 2012'de Suriye'ye askeri bir operasyon yapılması tartışmalarına dair, Amerikan Düşünce Kuruluşlarının etkisini anlatan bir yazı kaleme almıştım. Bu yazıdaki tespitim, Esad'ın devrilmesi yönündeki askeri operasyonun Amerikan Devleti tarafından değil, düşünce kuruluşlarındaki araştırmacıların bazıları tarafından sıkça dile getirildiği yönündeydi. Zira Amerikan bürokrasisi ve siyaseti “ya Esad'tan sonra?” sorusunu cevaplayamamıştı. Bu araştırmacıların önemli bir kısmı da İhvan-ı Müslimin'e sempati duyan kişilerden oluşuyordu. Bu örgütün başta Suudi Arabistan ve Mısır olmak üzere bölgenin önemli devletlerinde ne denli rahatsızlık yarattığını ayrıca belirtmeye zaten gerek yok. Sonuç olarak Amerikan devlet politikası eksenli değil, Amerikan devlet politikasını yönlendirme çabasının sarf edildiği bir ortamda “Esad Gitmeli” ifadeleri dile getirilmeye başlandı. 
Şu aşamada satırları okuyan bazı “uzmanlar” eee ne olacak ABD'nin Irak işgalinde de devlet yönlendirilip işgal başlatılmadı mı diye dahiyane bir soru sorup beni tuşa getirebilirler. Ancak şu cevabı vermek mümkün, tam tersine devlet iradesi Irak'a bir saldırıya hazırdı ve devletin istihbarat servisleri emin olmadığı halde evet saldırmalıyız dediler. Bunun ne demek olduğunu anlamak için Scooter Libby kimdir ve ne yapmıştır sorularını sormanız yeterlidir. Neyse ABD, savaşların ağır maliyetini daha fazla taşımamak için ABD 5 Ocak 2012'de Savunma Sekreterliği bir belge yayımladı. O belgede de artık bölgesel sorunların çözümünde, bölgedeki müttefiklerin önem kazanacağı, ABD'nin destekleyici olacağı yazıyordu. 
ABD'nin bölgesel müttefikleri Suriye meselesinde Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'dı. Elbette başka ülkeler de sayılabilir, ancak bu üç ülke kadar Esad Gitmeli ifadesini seslendiren hatta bunun için zemin hazırlamaya çalışan başka bir ülke yoktu. Bu aşamada ABD ise Irak tecrübesine dayanarak politik, askeri ve ekonomik sonuçlardan dolayı bu işten en az maliyet en yüksek fayda ile çıkmanın yollarını arıyordu. Bu yolu da ilgili belgeyi okuyanlar için- 5 Ocak 2012'de alenen ilan etmişti. Dolayısıyla kendisi ile çok fazla sorun yaşamayacak, hatta kelimenin tam anlamıyla kendisine muhtaç ve aynı zamanda da güzel bir dayanak noktası olabilecek bir müttefike ihtiyaç duydu. Bu müttefik de uzun zamandan beri Esad rejimine hem politik olarak muhalif olan hem de bir terör örgütüne dönüşen PYD'den başkası değildi. Amerikalıların, PYD'yi biz istediğimiz için tercih etmedik, mecburiyetler bizi bu noktaya getirdi ifadesi bu şekilde okunursa bu sözün içeriği gayet net bir şekilde anlaşılacaktır. Bu sözde zorunluluk, ama aslında dünden razı olma durumu giderek büyüdü. Ha şu notu da düşelim, bu proje Barzani Peşmergesi'nin Türkiye topraklarından geçirilerek bölgeye girişinin sağlanması ile de genişletilme çabasına girildi. Sonuç olarak ABD, kendisi için en rasyonel tercih olan PYD'yi olabildiğince güçlendirdi. 
ABD öte yandan Suudi Arabistan'ın koordine ettiği, Esad muhaliflerinden oluşan politik yapıyı da kontrol edeni kontrol ederek yönlendirme faaliyeti içinde… Grubun başkanı, Suriye'nin eski başbakanlarından ve Esad'ın amansız muhalifi Riyad Esad istifa ettirildi. Şimdi yerinde nispeten daha ılımlı biri oturuyor. ABD'nin bu operasyonda sıklet merkezi Esad'lı ya da Esad'sız Suriye'deki kazanımlarını kaybetmemek ve mümkünse genişletmek. Katkıda bulunduğum Küçük Orta Doğu Suriye adlı kitapta yayımlanan “ABD'nin Suriye Siyasetinde Geride Kalma-Geriden Yönetme Yöntemi” başlıklı bölümde aynen “… Söz konusu istikrarın sağlanabilmesi için ABD'nin izlediği yol; hukukun üstünlüğü, demokrasi, insan hakları gibi kavramları kullanarak hedef ülkeye yeni bir devlet biçimi dayatmak, bundan sonra da daha önce alım satıma tabi olmayan kamusal mal ve hizmetleri kullanıma açmak, alım satıma konu olan mal ve hizmetleri ise kendi menfaatine kullanmaktır..” diye yazmıştım. Amerika şu an o yolda yürüyor… Türkiye ile olan ilişkileri de bir şekilde bu tarzda buluşacak. Zira Suriye'nin yeniden imar ve yapılandırılmasına sıra geliyor… 
Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
T.Ü.'de 6 milyonluk kayıp!
Köprüye sessiz açılış
Aramızdan ayrılanlar
Av. Pınar ekibiyle iş başında
‘Edirne hizmete aç’
Kıtlık kapıda!
Saraç ailesinin acı günü
Prof. Dr. Cem Uzun'a yeni görev
Uyguner ‘İl Genel’e aday
Bir engeli de bürokrasi!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx