ANASAYFA
19 Ekim 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
FAKİRLİK
Yayın Tarihi: 02 Aralık 2017 Cumartesi, 12:41
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Fakir nedir? Maddi durumu olmayan, geçim sıkıntısı çeken, bir mesleği olmadığı için para kazana-mayan, kimseden destek göremeyen zavallı bir kimsedir. Allah kimseyi bu duruma düşürmesin ancak bu durumda olan kimselere fakir, bu durumda olan kimselerin içinde bulunduğu duruma da fakirlik denir.
Fakirliği yaratan olaylar nelerdir? Ticaret hayatında iflas edip kişinin varını yoğunu kaybetmesidir. Yaptığı yatırımların boşa gitmesi, zengin olma hırsı olmayıp yarını düşünmeden günlük yaşamayı yeğlemek… Bir evin tek gelir kaynağı olan babanın hayatını kaybetmesi üzerine ailenin geçim sıkıntısına girmesi gibi olaylar fakirliğe neden olur.
Bir kaza sonucu kişinin destek görecek kimseleri kaybetmesi, hırsızlık sonucu çok değerli varlıkların yitirilmesi, engelli olunup kişinin bu haliyle iş bulamaması gibi nedenler de sıralanabilir. 
Peki ama bu hallere düşüp fakir olmaması için neler yapılabilir? Bir şeyden önce akıllıca hareket etmek, konuyu bilen birine, bir avukata ya da ekonomiste danışmak gerekebilir. Beklenmedik felaketler için ise sigorta, kasko gibi uygulamalar var.
Üç kuruşla beş kuruşluk iş yapmaya kalkışmamak da gerek. Paraya sıkıştığın zaman kimse yardım etmek istemez. O zaman elindeki 3 kuruşu da kaybedersin. 
Bir aile düşünün, tek gelir kaynağı baba. 
O da ölüp gitmiş. Elde avuçtaki de tükenmiş. Geriye kalan anne de mesleksiz olduğu için para kazanamıyor.
Bir ayakkabı boyacısı sandığı elinde gezer durur. Devamlı milli piyango bileti alır. Bir gün ikramiye çıkar. Epey paradır. O parayı akıllıca kullanacağına har vurup harman savurur. Sonuçta fakir düşer. Tekrar boya sandığı elinde sokak sokak gezer durur. Boyacı bir hata etmiş ve eline geçen fırsatı değerlendirememiştir. Ee ne yapalım? Postacı kapıyı iki kere çalar.
Bir insanın fakirlikten kurtulmasının yolu kendi çabasına bağlıdır. Kişi, her şeyden önce bir meslek sahibi olmalıdır. Sermayen yoksa satacağın tek şey kendi emeğindir. Mesleğin yoksa sonun sürünmektir 
Yazımda hep meslek sahibi olmaktan bahsettim. Acaba meslek sahibi olanlar iş bulup rahat geçinebiliyor mu? Ne meslek sahipleri, üniversite mezunları var iş arayıp bulmayan. Bu konu arz ve talep meselesi.
Hayatta insanın eline fırsatlar geçer, mesele bunları değerlendirmektir. 1960'lı yıllarda bir Almaya akımı başladı. Bu bir fırsattı. Ne kimseler Almanya'ya gidip para sahibi oldu. Mesele aklını kullanabilmekte. Ne yaparsak yapalım kendimizi fakirlikten fukaralıktan kurtaralım. Nasıl mı? Azim ederek, aklımızı kullanarak. 
KURTULUŞ BAYRAMI
Nihayet Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 95'inci yılını da kutladık. Hava iyiydi. Halk kalabalıktı. Korteji sonuna kadar izledim. 
Tek görebildiğim; traktörler, bisikletler, motosikletler, araçlar. Bu gösterileri seyredince insan eski kurtuluş bayramlarını özlüyor. Nerede o eski bayramlar…
UÇAK GÖSTERİSİ
25 Kasım Edirne'nin kurtuluş bayramında bir F16 uçağı ile gösteri yapıldı. Çok heyecanlı anlar yaşadık. Hava kuvvelerimize teşekkürler. 
Bu konunun asıl sevinilecek yanı çok kalabalık bir seyirci kitlesinin olması. Demek halkımız uçaklara bu kadar meraklı. Ben mi? Ben zaten meraklıyım. Çünkü bu uçaklar üzerinde tam 3 yıl çalıştım. 
O yüzden daha da meraklıyım. Bu gösterilerin devamı dileği ile…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
T.Ü.'de 6 milyonluk kayıp!
Köprüye sessiz açılış
Aramızdan ayrılanlar
Av. Pınar ekibiyle iş başında
‘Edirne hizmete aç’
Kıtlık kapıda!
Saraç ailesinin acı günü
Prof. Dr. Cem Uzun'a yeni görev
Uyguner ‘İl Genel’e aday
Bir engeli de bürokrasi!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx