ANASAYFA
19 Ekim 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ulaş ÇAM / HUKUKÇU GÖZÜYLE
7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu
Yayın Tarihi: 04 Aralık 2017 Pazartesi, 07:28
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

25.10.2017'den itibaren, 5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu  yürürlükten kaldırılmış ve yerine 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu, kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Yeni Kanun çalışma hayatını önemli derecede etkileyecek hükümler barındırmaktadır. Değişiklik içeriğinde, yalnızca İş Mahkemeleri değil, İş Kanunu, Arabuluculuk Kanunu, HMK, Sendikalar ve TİS Kanunu, Basın İş Kanunu, Deniz İş Kanunu, Borçlar Kanunu gibi kanunlarda da düzenlemeler bulunmaktadır. Konuyla ilgili ayrıntılı bir değerlendirme tarafımızca yapılacak olup, yine de basit bir şekilde düzenlemeleri ele almak bir fikir oluşturacaktır. 
1. Kanunun temel metni 25.10.2017'de yürürlüğe girmiştir. Zorunlu arabuluculuk ve bunun uygulaması ile ilgili hükümler 01.01.2018'de yürürlüğe girecektir.
2. İşe iade davaları ile işçi ve işveren alacaklarına ilişkin davalarda, zorunlu arabuluculuk, dava şartı haline getirilmiştir. Bu davaları açmadan önce arabulucuya başvurmak zorunludur. 01.01.2018 tarihinden itibaren Arabulucuya başvurulmadan açılan davalar usulden reddedilecektir. 
3. İş kazasından doğan tazminat davaları ile bunlara ilişkin tespit, itiraz ve rücu davalarında arabulucuya gitme zorunluluğu yoktur. Bu davalar Arabulucu aşamasından istisna tutulmuştur. Doğrudan dava açılabilecektir. 
4. İşe iade davası açmak için fesih bildiriminden itibaren bir ay içinde arabulucuya, arabulucuda çözüm elde edilemez ise, uyuşmazlık tutanağından itibaren 2 haftada mahkemeye başvurulması gerekecektir.
5. İşe iade davalarında asıl işveren alt işveren ilişkisinin bulunması halinde, yani taşeron olan dosyalarda her iki işverenin de arabuluculuk görüşmelerine birlikte katılmaları ve iradelerinin uyuşması gerekecektir.
6. İşe iade davalarında; 4 aylık ücret ve diğer haklar ile işe başlatmama tazminatı dava tarihindeki ücretten belirlenecek ve bunların miktarı ile iade kararında yazılacaktır. Önceden yalnızca ödenecek ücretlerin kaç ay olduğu tespit edilmekle yetiniliyordu. 
7. Hizmet tespiti davaları hariç, SGK'ya karşı açılacak davalarda idareye başvuru zorunlu hale getirilmiştir. Başvuru reddedilirse veya 60 gün içinde cevap verilmez ise dava yoluna gidilebilecektir.
8. Hizmet tespiti davaları işverene karşı açılacaktır. SGK ise fer'i müdahil olarak kabul edilecektir. Yani doğrudan davanın tarafı olmayacaktır. SGK aleyhine vekâlet ücreti tesisi yapılamayacaktır. 
9. İş Kanunu, Basın İş Kanunu, Deniz İş Kanunu, Borçlar Kanununun ikinci kısım altıncı bölümdeki hizmet sözleşmelerinden kaynaklı işçiler ile işveren (ve işveren vekili) arasındaki ilişkiden kaynaklı davalarda iş mahkemeleri görevlidir. Böylece İş Kanunu kapsamı dışında olanlar için Asliye Hukuk Mahkemelerinde yargılama yapılması durumu ortadan kalkmıştır. SGK'nın ve İş Kur'un muhatap olduğu davalarda da iş mahkemeleri görevlidir. (Ancak idari para cezaları ile 5510 sayılı kanunun geçici 4'üncü madde kapsamındaki uyuşmazlıklar hariç)
10. Davalının ikametgahı mahkemeleri ile işin yapıldığı yer mahkemeleri yetkilidir. İş kazalarından doğan tazminat davalarında davacının ikametgâhı mahkemeleri de yetkilidir. Bu yetki kurallarına aykırı sözleşmeler geçersizdir. Bu düzenleme ile birlikte iş kazasına uğrayan veya yakınları kendi bulundukları yerde dava açabilecektir. 
11. Yıllık izin ücreti, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kötü niyet tazminatı, ayrımcılık tazminatında zamanaşımı 5 yıla indirilmiştir. Yasanın yürürlüğünden önce zamanaşımı başlamış olan olaylarda, zamanaşımının dolmamış kısmı 5 yıldan fazla ise 5 yıl uygulanacak, dolmamış kısım 5 yıldan az ise eski zamanaşımı olan 10 yıl uygulanacaktır. Arabuluculuk süreci zamanaşımı süresini etkilemeyecektir. 
12. Kanun yoluna başvurma süresi HMK ile uyumlu hale getirilmiştir. Bundan sonra kararın tebliğinden itibaren 2 haftadır. Eski uygulamadaki tefhimden itibaren 8 gün uygulaması ortadan kaldırılmıştır.
13. İşe iade davaları, işçilere verilen disiplin cezalarının iptali davaları ve Sendikalarla ilgili bazı davalarda temyiz yolu kapalı olup, bu davalar 'istinaf' aşamasında Bölge Adliye Mahkemesi'nde kesinlik kazanacaktır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
T.Ü.'de 6 milyonluk kayıp!
Köprüye sessiz açılış
Aramızdan ayrılanlar
Av. Pınar ekibiyle iş başında
‘Edirne hizmete aç’
Saraç ailesinin acı günü
Kıtlık kapıda!
Prof. Dr. Cem Uzun'a yeni görev
Uyguner ‘İl Genel’e aday
Bir engeli de bürokrasi!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx