ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 222
Yayın Tarihi: 13 Aralık 2017 Çarşamba, 07:04
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Birkaç kitaplık Atatürk'ümüzden ayrılalım. İlk seçimimiz TABİAT IŞIĞI İLE HAKİKATI ARAMA Descartes. 
İlk sayfada adın altında bu saf ışık sağduyulu adamın ne din ne de felsefenin yardımına el uzatmaksızın düşüncesini uğraştıran bütün şeyler üzerine edinebileceği bütün kanaatleri belirtir ve en garip bilimlerin sırlarına varıncaya kadar her şeye nüfuz eder yazıyor. 
Sonra Dekart, sağduyulu bir adam ne bütün kitapları okumak ne de okullarda okutulan her şeyi inceden inceye öğrenmek zorundadır. Hatta edebiyatla (kitaplarla) uğraşmaya fazla zaman harcaması eğitiminde bir eksiklik olur. Hayatında yapacak birçok işleri vardır. Ömrünü iyice hesaplamak en iyi kısmını da iyi işlerle uğraşmaya vermek zorundadır. Bu işleri de ona yalnız kendi aklı öğretecektir. Fakat hayata atıldığında hiçbir bilgisi yoktur, çocukluğunda edindiği bilgi de ancak aciz duyguları ile hocalarının otoritesine dayandığından aklı hayalini idareye başlamadan önce hayalinin binbir yanlış düşüncelerle dolu bulunmaması hemen hemen imkânsızdır. Böylece daha sonra düşüncesini dolduran kötü bilimlerden sıyrılmak için olduğu kadar sağlam bir bilimin temellerini atmak ve bilgisini erişebileceği en yüksek noktaya kadar yükseltebilecek bütün yolları bulmak için de pek yüksek bir yaratılışta olmak veyahut da bir bilgenin derslerinden faydalanmak ihtiyacındadır.
Bu eserde bu şeyleri öğretmek ve ruhlarımızın gerçek zenginliklerini herkesin gözü önüne koymak istedim böylece her insana hayatının idaresinde gerekli olan bütün bilimi başkasından bir şey istemeksizin kendisinde bulmanın sonra da bu bilimi inceleyerek insan aklının edinebileceği en acayip bilgilerin hepsini edinmenin yollarını göstereceğim.
Fakat ilkin korkarım ki tasarımın büyüklüğü karşısında zihinleriniz şaşalıyacak ve inanmayacaktır. Bunun için giriştiğim işin hayal edildiği kadar zor olmadığını haber vermek isterim. Çünkü insan zihninin gücünü aşmıyan bilgiler öyle şaşılacak bir bağla birbirine zincirlenmiş ve öyle zaruri neticelerle birbirinden çıkarılmaktadır ki onları bulmak için fazla güçlü ve becerikli olmaya ihtiyaç yoktur, yeter ki en basitlerinden başlayarak basamak basamak en yükseklere kadar gitmesini bilelim diye giriş yapıp (az okuyup çok gezen) Polandre, (çok okuyup çok şey bilen) Epistemon, (kendisini temsil eden) Eudoxe arasındaki bir söyleşi ile hakikatı arıyor.    
Dekart (1596 ~ 1650) bizden dörtyüz yıl önce ama acaba bizden ilerde mi? 
Sağlıcakla,

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke