ANASAYFA
19 Ekim 2018 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ulaş ÇAM / HUKUKÇU GÖZÜYLE
İŞ SÖZLEŞMESİNİN İSTİFA İLE SONA ERMESİ
Yayın Tarihi: 08 Ocak 2018 Pazartesi, 07:29
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İş ilişkisi söz konusu olduğunda hemen herkesin bildiği bir söz vardır: “İstifa eden tazminat alamaz”. Bu söz genel itibariyle doğrudur. Haklı bir gerekçesi olmadan işyerinden istifa etmek suretiyle ayrılan için kıdem tazminatı veya ihbar tazminatı alabilmesi mümkün değildir. 
Genel kural bu olmakla beraber istifa ilgili olarak birçok farklı durum ve bunun neticesinde kararlar da ortaya çıkmıştır. İşin doğrusu her istifa, istifa olarak kabul edilmemektedir.  Yargıtay uygulaması ile bu konuda birçok istikrarlı karar oluşmuştur.
- Uygulamada en yaygın görülenlerden birisi; “ ailevi nedenler” ya da “özel nedenler” gerekçe gösterilerek verilen istifa dilekçeleridir. İşçi fesih nedeni ile bağlı olduğundan kural olarak bu istifalar geçerlidir. Ancak işçi haklı nedenle fesih sebeplerini sıraladıktan sonra istifa ettiğini ifade etmiş ise somut olaya göre haklı nedenle fesih olarak kabul edilebilmektedir. 
- Yine istifa dilekçesinde hiçbir neden olmaması halinde işçi kısa süre içinde açacağı davada, haklı nedenle fesih sebepleri olduğunu kanıtlaması durumunda kıdem tazminatına hak kazanabilecektir. 
- Eğer istifa dilekçesi, işçinin iradesi fesada uğratılarak düzenlenmişse, yani işçi hata ile işverenin aldatması ile ya da işverenin zoru altında istifa dilekçesini imzalamışsa, söz konusu istifa dilekçesine değer verilmez.  Bu durumda işçi kıdem tazminatı ile birlikte ihbar tazminatına da hak kazanabilecektir. 
- İşçinin istifasında haklı nedenle fesih nedenleri olmadığı durumlarda işverenin, işçiden ihbar tazminatı kazanma hakkı doğacaktır.
- Şarta bağlı olarak verilen istifa dilekçeleri de geçersiz kabul edilmektedir. Mesela işçi “ tüm haklarımın ödenmesi karşılığında istifa ettiğini” ifade etmişse, bu dilekçe istifa dilekçesi değil bir “ikale” sözleşmesi için işçinin icapta bulunması kabul edilmektedir. Somut duruma göre işçinin işverene güvenerek böyle bir dilekçe verdiği anlaşıldığı takdirde ikale gerçekleşmiş olur ve işçi kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanır.
- İşçi yasal haklarını saklı tutmuş olsa da, işveren tarafından yasal haklarının ödeneceği yolunda bir güven oluşturulmadan işi bırakarak işyerinden ayrılmış ise bu durumda istifadan söz edilebilecektir. Artık bu durumda şarta bağlı bir istifadan söz edilemeyecektir. 
- Yargıtay özellikle kıdemi yüksek olan işçiler için “Bu kadar bir kıdemi bulunan bir işçinin durup dururken iş sözleşmesini feshetmesi hayatın olağan akışına aykırıdır.” Demek suretiyle, böyle durumlarda işçinin tazminat hak etmeyecek şekilde işten ayrıldığının ispat yükünü işverenin üzerine bırakmaktadır.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
T.Ü.'de 6 milyonluk kayıp!
Köprüye sessiz açılış
Aramızdan ayrılanlar
Av. Pınar ekibiyle iş başında
‘Edirne hizmete aç’
Saraç ailesinin acı günü
Kıtlık kapıda!
Prof. Dr. Cem Uzun'a yeni görev
Uyguner ‘İl Genel’e aday
Bir engeli de bürokrasi!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
xx