ANASAYFA
19 Mayıs 2022 Perşembe
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 223
Yayın Tarihi: 10 Ocak 2018 Çarşamba, 07:26
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Atatürk'ümüzle ilgili sanırım yeterince kaynak önerdim. Yararlı oldu mu? Bilmiyorum. Yılmaz Dikbaş'ın (Atatürkçüler Yenildi'de) söylediği gibi CHP'liler, ADD'ciler, “Türkiye laiktir, laik kalacak.” diye bağıranlar ne topluma adanmışlıkta, ne halkımıza saygıda, ne eylemde, ne söylemde Atatürk'ümüzü örnek almadıkça, ondan ders almadıkça seçmenimizin çoğunluğu da kendisini başkaca aldatanlara oy verir. Neden?
* Dolaysız üretici halkımız işini bilir. Fırıncı çırağı hamur karmasını; fırının pideci ustası pide açmasını, üstüne kıyma sermesini, pideyi fırına atmasını, tam pişmiş geri almasını, kesmesini; sanayi işçisi tezgâhını, makinesini hatasız çalıştırmasını, (üç vardiya da çalışsa) dakik olmasını, dikkatli kalmasını, ...
* Bundan sonrası (halkımıza toplumsal çıkarını anlatmak, çocuklarımızı, gençlerimizi eğitmek, yönetmek, denetlemek, örgütlemek...) aydın görevi.
Halkımız yapılanı görerek öğrenir. Aydınımız yapmalı, somutlaştırmalı, gösterebilmeli. Soyut öğrenme aydın becerisi. Örneğin birileri öğrenimi mi bozdu (halkçı) aydınımız soracak: “Nasıl?, Ne ile?” Dizge (sistem) kurarak, yönetmeliklerle, öğretmenleri bilgisizleştirerek, kitaplarla, okullarla... (Halkçı) aydınımız düşünecek: “Ben bu dizge içinde neredeyim?” Ana baba mı? Çocuğunu okulun, bu okulun öğretmeninin olumsuz etkisinden koruyacak. Öğretmen mi? Üretimin bilgisini, çocuklarımıza yararlı öğretmenliği öğrenecek, uygulayacak. Bu dizgeyi oluşturan yönetime karşı yetkili bir konumda mı? (Kitaplar yazacak; halkımıza, aydınlarımıza sunacak; okullar açacak; örnek oluşturacak.)
Bundan sonrası boş söz.
* Toplumumuzun bilgisiz kalmasını, geri kalmasını isteyen uluslararası güçler tüm bunları bilir. Tüm oyunlarını aydınlarımız üzerine oynar... Özellikle de yeni kuşaklar, çocuklarımız, gençlerimiz üzerine. Kölelik Eğitimi, Doldur  Boşalt Dizgesi (daha ilkokul birinci sınıftan çocuklarımıza (yararsız bilgilerle, sürekli ödevlerle) nefes aldırmamak; üniversitelerimizde gençlerimizi (ne gençlerimizin ne de öğretim üyelerimizin ne olduğunu, nasıl uygulandığını, neden öğrenildiğini açıklayamadığı) soyut bilgilerle yüklemek; her düzeyde sorgulamayı, tartışmayı ortadan kaldırmak için Eğitim Fakültelerimizde öğretmen adaylarımıza en önemli ilke 'aradaki mesafeyi koru'yu belletmek bu oyunun sonucu.
Örneğin bir ana  baba çocuğu fen lisesine girerse sevinir. Bilmez ki en ağır yükleme orada. Köy Enstitülerin Tonguç Baba'sının şu sözlerini okumamış, üzerinde düşünmemiştir.
“... Daima zihni eğitimi güçlendiren okullardan yetişenler zekâlarının keskinliği ya da hamakatları (aptallıkları) dolayısıyla ulusa ait hukuku çoğunlukla kendi hesaplarına, çıkarlarına geçirirler. Toplum yaşamını bozarlar. Çok açık söylemek gerekirse bizim resmi okullarımız özverisiz adam yetiştirirler ve onları zekâ silahıyla güçlendirirler. Bu tür insanlar başkalarına yararlı olacakları yerde başkalarını kendilerine hizmetçi yapmak isterler...” (Tonguç Baba  Mehmet Cimi)
Sağlıcakla,

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Varel ailesinin acı kaybı
6 asırlık hamam satışta!
‘Ustaya yakışır çalışma’
Kırkpınar Spor Lisesi'nde erken bayram
Ulu çınar 165 yaşında!
Ağırlığınca yağ teslim edildi
EDİRNE ve BİSİKLET -9-
CHP'den mitinge davet
EKK'den Mahalle Meclisleri
'Keşan ağlanacak durumda'
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke