ANASAYFA
15 Ağustos 2022 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Nurhan IŞIKSEREN / Eleştirel Düşünce
İYİ Parti doldurur mu? (1)
Yayın Tarihi: 10 Ocak 2018 Çarşamba, 07:23
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Meral Akşener'in siyaset sahnesinde yükselişini, ülkenin son dönem siyasi koşullarıyla ilişkilendirerek değerlendirmekten yanayım. 
Ve kanımca…
Ülkenin aşina yüzlerinden, kıdemli kadın siyasetçi Akşener'in öne çıkmasında ülke siyasetini dizayn eden güçlerin de payı olduğu ileri sürülebilir.
Akşener'in topuk seslerinde Devlet Bahçeli'ye karşı çıkışın rol oynadığını biliyoruz. Ancak bu karşı çıkışı hazırlayan gelişmeler, gerekçeler de önemli tabii...
MHP'nin kamuoyunda AKP ile özdeşleştirilmesi, Bahçeli'nin Erdoğan'ın stepnesi görülmesi, MHP tabanında çoktandır rahatsızlık nedeniydi.
Yanı sıra, merkez sağ'da 15 yıldır AKP'nin at koşturması ve atın Üsküdar'a ulaşarak dinci otoriter bir rejim inşasında mesafe alması, mütedeyyin kesimde uzun zamandır sorgulanıyor ve yeni bir adres arayışını yükseltiyordu.
Hüsamettin Cindoruk ve arkadaşlarının yıllardır “Milli Merkez” adı altında sürdürdükleri yeni yapılanma çabalarının sonuç getirmediğini, merkez sağ seçmenin yıllardır boşlukta sallandığını da gözden kaçırmayalım.
Ayrıca biliyoruz ki, Cumhuriyet'in kazanımları/değerleri ile barışık bir kısım merkez sağ seçmen AKP hoşnutsuzluğundan dolayı yıllardır - kerhen de olsa- CHP'yi destekliyor. 
Genel bir ifadeyle söylersek, dünya görüşüne yatkın parti eksikliğini MHP ve CHP'ye ödünç verdiği oylarla gideren, DP, AP, ANAP çizgisindeki seçmenin AKP karşısında yeni bir adrese, Meral Akşener ve arkadaşlarının İYİ Parti'sine yöneldiği bir tablo ile karşı karşıyayız.
Kamuoyu araştırmaları da bu durumu teyit ediyor. İYİ Parti'nin oy havuzu AKP, CHP, MHP seçmeninden besleniyor.               
Kimi araştırmalara göre İYİ Parti'nin yüzde15 civarındaki oy potansiyeli, yüzde 33 oranında CHP'den kayan oylardan oluşuyor. Diğer bir ifadeyle bu, CHP için yüzde 5'e varan oy kaybı demek. Evet, CHP'nin oy deposu Trakya ve sahil şeridinden ağırlıklı bir kayma söz konusu olabilir.
CHP'yi ciddi ölçüde etkileyebilecek bu durumun gerekçeleri muhtelif olmakla beraber, Kılıçdaroğlu'nun kamuoyunda kredisinin kalmamasının rolü önemli ve hatta belirleyici.
İnandırıcılık ve güvenilirlik açısından bakmaya dahi gerek yok Kılıçdaroğlu'nun imaj kaybını anlamak için.
AKP karşısında sergilediği muhalefetin silik kalması, tutarsız bulunması, sonuç getirmeyerek “reaksiyoner siyaset” yani etki-tepki sarmalında kaybolup gitmesi, AKP politikalarından şikâyetçi toplum kesimlerini arayışa sevk etmeye yetiyor.
Bu iddiaları destekleyen somut emareler çokça da, ben size CHP'nin kalesi Edirne'den bahsedeyim biraz. 
İki ay kadar önce, 3 Kasım'da, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bir dizi açılış için Edirne'yi dolaştı. Keşan, Uzunköprü, Havsa ilçelerindeki açılışlar sonrası gezisini taçlandırmak üzere Edirne Merkez'e geldi. 
CHP Edirne İl Binası'nın açılışı bir miting şeklinde düşünülmüş olmalı ki, platform ve ses düzeni de mevcuttu. Fakat Kılıçdaroğlu'na ilgi “yok” seviyesindeydi.
Akşam iş çıkışı çarşıda alışverişte, sosyal yaşamın hareketli saatlerinde biraz zaman ayırarak Kılıçdaroğlu'nu görmek gibi bir istek geçmiyorsa Edirnelilerin içinden, gerisini siz düşünün artık. 
Edirne'de yıllardır yüzde 50 civarında bir oyun taşıyıcısı CHP'nin genel başkanına gösterilen teveccüh, 200-300 izleyici (çoğu da partili) ile sınırlı kaldı.
Bu tablodan Edirnelilerin oylarını daha çok CHP'nin temsil ettiği dünya görüşü/değerler için verdikleri, Kemal Bey'den memnun olmadıkları, onu umut olarak görmedikleri çok açık anlaşılıyor sanırım.  
Bir hafta sonra ise Meral Akşener Edirne'deydi. Saraçlar Caddesi'nde toplanan kalabalığı 5000 (beş bin) kişi olarak verdi gazeteler. Demek ki mesele siyasete ilgisizlik falan değil.
Ülkenin gidişatından memnun olmayanlar arayış içinde ve Akşener'i izliyorlar.
Evet, daha çok yeni olmasına rağmen İYİ Parti'ye meyyal, beklenti içinde ciddi bir toplum kesiti var. 
Peki, Akşener beklentilere cevap verebilecek bir lider mi, İYİ Parti siyasal alanda kendine istikralı bir yer açabilecek mi?
Önce Meral Akşener kimdir hatırlamakta yarar var...
Üniversite yıllarında “ateşli ülkücü” sıfatı ile tanınan Akşener, siyasette ismini Alparslan Türkeş'in yanında değil Çiller'in yanında duyurmuş bir politikacıdır. 
1995 yılında DYP'de Tansu Çiller'e yakın biri olarak siyasete başlayan Akşener, Abdullah Çatlı'nın öldüğü 'Susurluk Kazası' sonrası istifa eden İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ın koltuğuna oturmuştur.
Üniversite yıllarında genç ülkücü Akşener'in Abdullah Çatlı ile politik bağı olduğu, Alaaddin Çakıcı ile yakın ilişkisi, hatta İçişleri Bakanı iken MİT'in yapacağı bir operasyonu Çakıcı'ya önceden bildirdiği, medyada yer alan iddialar arasındadır. 
Bu iddialardan dolayı mı, yoksa koltuğu Ağar'dan devraldıktan sonra 90'ların ikinci yarısındaki icraatları nedeniyle midir, bilemiyoruz; ama Akşener'in “Karanlıklar Prensesi” sıfatı ile anıldığı ortada.  
Erbakan'a bayrak açan ve kendilerini “Yenilikçiler” sıfatıyla sunan Erdoğan-Gül-Arınç üçlüsünün yanında yer alan ilk DYP'li olarak da biliniyor Akşener.
Fakat Erdoğan ve arkadaşları mesafeli durarak yönetim mekanizmalarına sokmuyorlar Akşener'i. 
O da, Kasım 2001'de MHP'ye katılarak Bahçeli'ye danışman oluyor. 
Sonrası, bildiğiniz gibi…
Bahçeli ile mücadele, MHP'den tasfiye, İYİ Parti'nin kuruluşu.
Buraya kadar yazılanlardan kafalarda şöyle bir sorunun şekillendiğini hisseder gibiyim:
Akşener'in İYİ Partisi bir proje midir, proje ise amacı nedir..?
Haftaya kafa yoralım…    

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
Kırtasiye malzemesi alınacak
Bakım ve onarım işleri yaptırılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke