ANASAYFA
18 Ocak 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
SU
Yayın Tarihi: 13 Ocak 2018 Cumartesi, 07:25
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İnsan yaşamında en gerekli olan hava ve sudur. Kainat yaratılırken ilk önce hava sonra su yaratılmıştır.
Hava dünya küremizin 110 km yüksekliğine kadar bulunur. Çeşitli gazlardan meydana gelmiştir. Su dünyanın dörtte üçünü kapsar. Denizler, nehirler, göller sudan oluşur. Canlılarda da su bulunur. Hiçbir canlı susuz yaşayamaz. Su gerektiğinde yol teşkil eder. Yangınlar su ile söndürülür. Sudan enerji de elde edilir. 
Su nedir? Su iki hidrojen atomu ile bir oksijen atomunun birleşmesi ile meydana gelmiş bir moleküldür. Saydam bir sıvıdır. Konulduğu kabın iç şeklini alır. Sıkıştırılamaz, her zaman akışkan haldedir.
Su yalnız yaşam için değil, temizlik için de birinci faktördür. Susuz temizlik yapılamaz. Yemek yaparken de su gerekir. Su insan ve hayvanlar için en önemli içme aracıdır. İnsanlar ve hayvanlar susuz yaşayamaz. Su yalnız canlılar için değil, endüstri için de gerekli bir ihtiyaçtır. 
Biz insanlar suyu nasıl elde ediyoruz? Göllerden, nehirlerden, yağmur suyu birikintileri ile elde ederiz. Eski devirlerde mahallelerde sarnıç şeklinde çeşmeler varmış. Çeşmelerin sarnıçlarına akşamları fıçı içinde su olan arabalarla su taşınır doldurulurmuş. Gündüz de halk bu suyu kullanırmış. Bir zamanlar arabalarla, eşek üstünde seyyar su satıcılar vardı. Bu benim çocukluk devrime rastlar. Onlara 'Saka' denirdi. Sonraları sokaklara su dağıtım boruları döşendi. Evlere de borular ile su tesisatı döşendi. Mutfaklarımızda, banyolarımızda, bahçelerimizi sulamak için çeşmeler yapıldı, rahat ettik. 
Bugün su konusunda ne kadar rahatız acaba? Niye derseniz, su bazı mahallelerde gür akıyor, bazı mahallelerde iplik gibi çok ince, basınçsız akıyor. Çamaşır makinesini çalıştıramıyoruz. Duş yapamıyoruz, evimin ikinci katına su çıkmıyor, susuz hayat yaşıyoruz. 
Bu olaylara sebep ne? 
Sabuni Mahallesi'nde oturuyorum. Bu mahallenin su dağıtım boruları 1946 yılında pik boru olarak döşenmiştir. Aradan bugüne kadar 72 yıl geçmiştir. Pik malzeme çürüyen bir metaldir. Bu kadar yıl zarfında o döşenen pik borular çürümüş, çatlamış, patlaklar oluşmuş, suyun basıncına dayanamaz olmuşlar. Patlayan, çatlayan yerlerden su kaçırmaya başlamışlar. Boruların içindeki su basınç tutmaz olmuş, patlayan yerlerden su kaçakları oluşmuş ve boşa su israfı oluyor.
Bu nedenle Sabuni Mahallesi'ndeki evlere yeteri kadar gürlükte ve basınçta su verilemiyor. Çaresi; çürüyen bu pik oburların bir an önce değiştirilmesi. En doğru yapılacak işlem budur. Bu konu her zaman dile getirilmiş ve her gelen belediye başkanı, ”Olur söz veriyorum, yapacağım” dediyse de bugüne kadar hiçbir boru değişimi yapılmamıştır. Nedir bu Sabuni Mahallesi'nin çekisi?
Su olmayınca yaşam olmuyor. Su hayat demek. Bütün mahalleli olarak bu konudan şikayetçiyiz. Konunun bir an önce halledilmesini bekliyoruz. Susuz yazı anladık ama, susuz kış ne oluyor, anlayamıyoruz. Edirne su şehri. Edirne'den üç nehir geçiyor ama bizler hala susuzluk çekiyorsak bu olay bizlerin değil yöneticilerimizin beceriksizliği olarak yorumlanmalı. 
Koca yaz geçti bu pik borular değiştirilemez miydi? Hep adam sendecilik. Edirne'ye 50 km öteden su getirileceğini işitiyoruz. 2050 yılına kadar Edirne su sıkıntısı çekmeyecekmiş. Mahallemizde bu çürümüş harabe borular varken, getirilen suyun ne kadarlık yararı olur? Bir an önce çürümüş pik borular değiştirilmeli. Yoksa plastik bidonlarda satılan şişe sularına mahkum olacağız.
Edirne'de inşaatlar yapılıyor, nüfus gittikçe artıyor. Köylerden göç edenler var. Bu oranla da su ihtiyacı artıyor. Kısa zamanda getirilecek su da yeterli olmayacak. Hesabı ona göre yapmak gerekiyor. Nehirlerden de su ihtiyacını karşılama yönüne gidilmeli.
Sabuni Mahallesi'nin sorunları yalnız su değil. Bir de otopark sorunu var. Edirne'deki araçların çoğu Sabuni Mahallesi'ne park ediyor. Mahallemizde 8 adet otopark sahası var. Hangi mahallede bu kadar otopark yeri var? Niye bugüne kadar bu konular bir türlü hallolmuyor?
Bugünlerde çok kıymetli bir değeri kaybettik; Münir Özkul. Sinema ve bir tiyatro sanatçısıydı. Bilhassa tiyatroda halkla çok iyi diyalog kurabiliyordu. Sinemada da çok başarılıydı. Ne yapalım, geldik ve günün birinde gideceğiz. Allah gani gani rahmet eylesin.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Edirne'nin her yeri sorun’
Soğanda Bosna-Hersek oyunu
Aramızdan ayrılanlar
Seçmenlerin dikkatine
Pazarcılar'dan Gürkan'a destek
Müzede 'Selfie' günü!
Kocaman yürekli minikler!
‘Vatandaşlık hakkınızı kullanın’
Çocuklar elektronik giysi tasarladı
‘Kazan patlaması kader değildir’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE