ANASAYFA
18 Ocak 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
KENTSEL DÖNÜŞÜM
Yayın Tarihi: 10 Şubat 2018 Cumartesi, 07:19
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kentsel dönüşüm nedir? Şehirlerin mahalle, site gibi yerleşim yerinde eskimiş olan, günümüz koşullarına cevap vermeyen, altyapı noksanlığı olan, ulaşım ve sosyal olanakları olmayan, mimaride çarpık yerleşim bulunan mahallelerin saymış olduğum noksanlıklarını karşılamak üzere düzenlememler yapılması sonucu yeni bir yerleşim düzenini dizayn etmektir.


31 Ocak 2018 tarihinde Edirne Kent Konseyi'nin Edirne Belediyesi eski nikah salonunda 'Kentsel Dönüşüm' konulu bir toplantısı oldu. Salon fazlası ile dolu idi. İlgi epey çoktu. Sayın başkan ve diğer delegeler, kentsel dönüşüm konusunda konuşmalarını yaptılar, fikirlerini söylediler. Kentsel dönüşümün yeni yerleşim bölgesi diye tabir edilen 3 mahallede yapılacağını da bu toplantıda öğrenmiş bulundum.


Gerçekten Edirne'nin bazı mahalle ve yerleşimlerinde günümüzde, altyapı ve sosyal ihtiyaç bakımında epey geri kalmış durumda. Gerçekten bazı noktalarda dönüşüme ihtiyaç vardır.


Peki yapılacak dönüşüm ihtiyaçları karşılayabilecek mi? İstanbul'un Beyoğlu İlçesi'nin Tarlabaşı semtinde de bir kentsel dönüşüm uygulandı. Antik binalarla dolu Tarlabaşı, kentsel dönüşüm sonrası adeta kuşa döndü, eski özelliğini yitirdi. Eğer kentsel dönüşüm Edirne'de de bu şekilde olacaksa eksik olsun. 


Bugün Binevler için düşünülen kentsel dönüşüm yarın başka mahalleler için de uygulanabilir. Yapılacak olan hatalar ile Edirne'nin özeliği değişir. Bu konuya dikkat etmek gerekir. Çünkü Edirne, kendine has bir özelliği olan kenttir. 


Bugün buna benzer bir uygulama, Abdurrahman (Süleçelebi) Mahallesi'nde uygulanmıştır. Mahalledeki eski evler, bir katlı kerpiçten yapılmış evlerdir. Yollar aynı eksen doğrultusunda olmayıp çarpışıktır. O mahalleye dört katlı binalar yapılıyor. Yapılıyor yapılmasına ama yol genişliği aynı kalıyor. O binalar doğru dürüst güneş yüzü görmeyecek. Binaların yapıldığı sokağa girdiğinizde sokağın eski aydınlık hali yok olmuş. Pek nasıl olmalıydı? O semte 2-3 katlı, bahçeli nizami villa tipi evlerin yapılmasına izin verilmeliydi. Oraya dörder katlı binaların yapılmasına izin vererek o güzel mahalleyi mahvettik. 


Kentsel dönüşüm uygulanması gereken mahalleler var. Örneğin, Roman vatandaşlarımızın yaşadığı Menzilahir Mahallesi. Oradaki evlerin çoğunun tapuları yok. Oraya kentsel dönüşüm uygulanmalı. Oradaki evlerin tapusu olmadığı için de oralara istimlak parası da ödenmez. Kentsel dönüşüm diye orasını boşalttığında Roman vatandaşlar çok zor durumda kalacaktır evet ancak bunu için şimdiden tedbir alınabilir. Buna benzer bir olay İstanbul'un Sulukule semtinde yaşanmıştır.


Bugünün imar uygulamalarında yapılan binalar 6, 8 ve 10 katlı olarak yapılıyor. Bu tarz yapılar, yerleşim yerlerine esecek rüzgara set oluşturur. Yerleşim yerlerinde hava sirkülasyonunu önler ve kirli ve pis hava dağılamaz. Bu sayede hastalıklar artar. Kentsel dönüşümde çok katlı binalar yerine üç katlı bahçeli yapılar yapılmalıdır. 


Bir diğer önemli konu da, binaların estetikten ve zarafetten uzak yapılması. Binaların dış kısımlarına hiçbir bezeme uygulanmıyor. Mimari üslup hiç yok. Yapılar, beton yığını olmaktan öte hiçbir şey değil.


***


Bugünlerde bir inşaat furyasıdır gidiyor. Devlet de buna ses çıkarmıyor. Acaba Edirne'nin bu kadar binaya ihtiyacı var mı? Edirne'de ihtiyacın zerinde çok bina yapıldı. Hala da yapılmaya devam ediliyor. Her bina yapımı demek, o binanın arsası kadar toprak kaybı demektir. Binevler, Kavgaz, Dörtkaya semtleri Edirne'nin en verimli arazileri idi. Bu gidişle 25 yıl sonra tarım yapılacak arazi de kalmayacak. Bu konu iyice düşünülmeli.  


Ahrette iman, dünyada mekan demişler. Anladık anlamasına da bir konut, bir yazlıktan fazlası olmuyor mu? En sağlam yatırım gayrimenkuldür ama ölü yatırımdır. Bir yere taşıyamazsın. İstediğin anda satamazsın. Biraz zor bir yatırımdır. Daha esnek yatırımlar da var. 


*** 


Onu öyle yapalım, yok bunu böyle yapalım derken 65 yıl önce bir deprem sonucu yıkılan saat kulemiz hala yapılmadı. Sayın Recep Gürkan Bey bir önayak olsa da saat kulemizi de tıpkı eski elektrik fabrikasını kurtardığı gibi kurtarsa. 


Hep yapı, hep inşaat… Her inşaat yapılışında da oradaki eski yapı ve arazi yok oluyor. İnsanın aklına şöyle bir soru geliyor: 


Bu kadar yapı Edirne'yi ıslah etmek için mi, yoksa müteahhitleri zengin etmek için mi?

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Edirne'nin her yeri sorun’
Soğanda Bosna-Hersek oyunu
Aramızdan ayrılanlar
Seçmenlerin dikkatine
Pazarcılar'dan Gürkan'a destek
Müzede 'Selfie' günü!
Kocaman yürekli minikler!
‘Vatandaşlık hakkınızı kullanın’
Çocuklar elektronik giysi tasarladı
‘Kazan patlaması kader değildir’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE