ANASAYFA
18 Ocak 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ulaş ÇAM / HUKUKÇU GÖZÜYLE
EŞİT DAVRANMA BORCU NEDİR?
Yayın Tarihi: 12 Şubat 2018 Pazartesi, 07:03
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

4857 sayılı İş Kanunun 5. Maddesinde yer alan düzenlemeye göre:


İş ilişkisinde dil, ırk, cinsiyet, siyasal düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ve benzeri sebeplere dayalı ayırım yapılamaz. İşveren, esaslı sebepler olmadıkça tam süreli çalışan işçi karşısında kısmî süreli çalışan işçiye, belirsiz süreli çalışan işçi karşısında belirli süreli çalışan işçiye farklı işlem yapamaz. 


İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz.Aynı veya eşit değerde bir iş için cinsiyet nedeniyle daha düşük ücret kararlaştırılamaz.


İşçinin cinsiyeti nedeniyle özel koruyucu hükümlerin uygulanması, daha düşük bir ücretin uygulanmasını haklı kılmaz.


İş ilişkisinde veya sona ermesinde yukarıdaki fıkra hükümlerine aykırı davranıldığında işçi, dört aya kadar ücreti tutarındaki uygun bir tazminattan başka yoksun bırakıldığı haklarını da talep edebilir.


Şimdi gelelim uygulamadaki duruma. Her şeyden önce tazminat sınırı 4 aylık ücret olarak belirlenmiştir. Yani 4 aya kadar belirlenebilir ve bunu aşamaz. Eşit davranma ilkesine yönelik olarak işveren tarafından yapılan ihlalin niteliği ve ağırlığına göre hakim tarafından tazminat miktarı belirlenmektedir. 


İşveren, ayrımı haklı kılan bir nedeni ortaya koyamadıkça, işçilere eşit davranma borcu altındadır. Yani işçinin ücret ve diğer haklarının belirlenmesi ve çalışma koşullarında farklı uygulamalar olması tek başına ayrımcılık tazminatı hakkı doğurmaz. İşçiler arasındaki yeteneksel farklılıklar, eğitim düzeyleri, mesleki kıdemleri, iş riskleri ve performansları gibi durumlarda işveren aynı işi yapan işçiler arasında farklı ücret ödemesi yoluna gidebilir. 


İşverenin eşit davranma borcu, kendi işçileriyle sınırlıdır. İşyerinde hizmet alımı ile çalışan taşeron işçileri ile kendi işçileri arasında eşit davranmaya  ilişkin  bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak alt işveren - asıl işveren ilişkisi konusunda muvazaa varsa yani aslında gerçek bir taşeron ilişkisi olmayıp da hileli bir durum söz konusu ise taşeron işçiler de asıl işveren işçisi sayılır ve işverenin eşit davranma zorunluluğu devreye girer.

 
Bu konuda karşımıza en sık çıkan durumlardan biri de işyerinde işçiler arasında meydana gelen kavga durumudur. Böyle bir durumda önemli olan asıl kusurlu olanın tespit edilmesidir. Bu belirlenebilirse her şey kolaydır. Ancak belirlenememe durumunda ne olacak? Diyelim ki kavga olayını başlatan belirlenemedi. İşveren ise bu durumda taraflardan sadece biri için fesih yoluna gitti. Diğeri için yaptırım uygulamadı. İşte bu durum eşit davranma ilkesini ihlal sayılır, işverenin haklı nedenle feshi ortadan kalkar ve işçi kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanır. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Edirne'nin her yeri sorun’
Soğanda Bosna-Hersek oyunu
Aramızdan ayrılanlar
Seçmenlerin dikkatine
Pazarcılar'dan Gürkan'a destek
Müzede 'Selfie' günü!
Kocaman yürekli minikler!
‘Vatandaşlık hakkınızı kullanın’
Çocuklar elektronik giysi tasarladı
‘Kazan patlaması kader değildir’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE