ANASAYFA
20 Mart 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gönül UYANIKTIR / Günce
Güzel yıllar anısına
Yayın Tarihi: 29 Mart 2018 Perşembe, 06:43
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Türkiye'de olmadığı kesin!  Dünya üzerinde bir benzeri var mıdır, bilemiyorum?  Bir okul derneği ve eğitim vakfı; bir şehri, hatta küçük boy bir  ülkeyi yönetir gibi yönetiliyor.  Belki bu işte çok fazla kişinin tuzu bulunmuyor ama, görevi üstlenenler işlerini öyle candan, öyle sevgi ve saygıyla yapıyorlar ki, insanın gözü yaşarıyor.


Toplumu ve kendi camialarını bu düzene öyle alıştırmışlar ki, herkes bunun konforunu yaşıyor.  Ama çok az kişi dışında, çoğumuz, 'Bu nasıl bir özveridir. Bu özveriye karşılık ben ne yapabilirim' diye pek düşünmüyoruz.
Hani ülkede işler tıkır tıkır yürür,' işsizlik oranı neymiş, enflasyon yüzde kaçmış, bu maaşla bu ayı nasıl çıkarırız' gibi konular vatandaşın aklına bile gelmez, sabah umutla uyanıp, huzurlu, mutlu işine gider, geleceğe güvenle bakar ya, işte bu vakıf ve dernek de mensuplarına aynen bu konforu sağlıyor. Ama asıl iş, eğitim konusundaki hedefleri, o noktalara erişmek adına attıkları büyük adımlar.


Edirne Lisesi çok şanslı bir camia. Bu camiada uzun yıllardan bu yana işleri tıkır tıkır yöneten insanlar işbaşında… Bu ulu çınarın en önemli unsurlarından biri Mehmet Halazaoğlu. Bir diğeri bu ulvi görevi, sanki kendi asli işiymiş gibi başarıyla kotaran ve bir orkestra şefi gibi yöneten Atıl Erman...


Mehmet Amca (Ben, O'na babamın Yeniimaret'ten mahalle ve sınıf arkadaşı olduğu için böyle diyorum) yıllar yılı onca yoğun iş yüküne rağmen bu gönüllü hizmeti severek yürüttü. Halen Edirne Lisesi Eğitim Vakfı 'nın (ELEV) onursal başkanı.


Atıl Erman, yıllardır Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği'nin (ELYD) genel  başkanı. Geçtiğimiz yıl, Edirne Lisesi Eğitim Vakfı'nın da Genel Başkanlığı görevini yüklenerek zoru ikiye katladı. Bu yolculukta da en büyük yardımcıları ELEV Onursal Başkanı Mehmet Halazaoğlu, ELYD'nin Edirne Şubesinde yıllardır görev yapan Tunç Üçer ve yönetim kurulu üyeleri,  genel merkezde Atıl Erman'ın yıllardır çalışma arkadaşları olan Avram Mitrani, Nail  Çalışkan,  Mehmet Ali Akpınar, Mustafa Öngören gibi isimler ve bunlara eklenen yenileri.  


Geçtiğimiz günlerde ELYD'nin 55'nci Olağan genel kurulu için İstanbul Gümüşsuyu'ndaki ELYD ve ELEV Genel Merkezi'ndeydik. Bir eğitimci, bir turizmci, bir dünya insanı ve bir entelektüel olarak Atıl Erman ve ekibinin kusursuz organizasyonu ile karşılandık.  Oy kullanacak delegeler tüm raporları dosyalanmış olarak koltukların üzerinde buldular. Raporlara rağmen Atıl Erman yönetim kurulunun faaliyetlerini ve gelecek projelerini en ince detayına kadar anlattı. 


ELYD Edirne Şube Başkanı Tunç Üçer, yönetim kurulu üyeleri Ayşe Melahat Fıçıyapan, Gülümser Güzey Acar, Seda Bekar, Sinan Seçkin ve genel kurul delegeleri  olarak bizler oylarımızı kullandık ve ELYD'nin yeni yönetimini  belirledik.  


Atıl Erman'ın konuşmasından öğrendik ki, koskoca camiada meğerse, kendisini sorumlu hisseden insanların sayısı sandığımızdan da azmış.Halen hayatta olan 8 binin üzerinde Edirne Lisesi mezunundan 2 bin 100 kişiye ulaşılmış, dergi ve bültenler kanalıyla birbirlerinden haberdar olmaları sağlanmış, üyelik formu gönderilmiş. Ancak ELYD'ye üye olanların sayısı maalesef 230'u aşamamış. Üye sayısını artırmak adına geçen yıl mektuplar ve bülten kanalıyla ulaşılan 600 kişiden sadece 5 kişi yanıt vermiş. Bu yıl da 535 kişiye mektup ve üyelik formu  gönderilmiş ve gelen yanıt 7'de kalmış. Üye sayısını artırmak için yapılan çalışmalara ilgisiz kalınsa da, Atıl Erman, “Biz kimseye küsmedik, kırılmadık, çalışmalara devam edeceğiz!” diyor. 


ELYD ve ELEV, Türkiye'de hiçbir lisenin yetişenler derneği ve vakfının başaramadığı işlere imza atsa da, tüm bu güzelliklerin mezunlar tarafından paylaşılmasını, bunun sevincinin ve kıvancının ortaklaşa yaşanmasını istiyor. Küçük topluluklarla büyük camia olunamayacağını bilmek gerekiir. 


Biz mezunlar bunca özverili çalışmaya karşın, sadece üye olarak katkı vereceğiz, belki de birlikte kotaracağımız yeni yeni alanlar bulacağız. Edirne Lisesinde eğitimin kalitesinin yükseltilmesi adına yapılacak çalışmallarda hiç olmazsa tuzumuz olsa fena mı olur? Öyleyse derneğe üye olmayan arkadaşlarımızı haberdar edip üye olmaları için teşvikedeceğiz. Üyelik aidatı 2018 yılı için yıllık 150 TL olarak belirlendi. Hiçbir mezunun bu miktarı ödemekten kaçınacağını düşünmüyorum. Sonuçta bu, mezunu olduğumuz eğitim kurumunda eğitimin kalitesinin çağdaş normların üzerine çıkarılması, çocuklarımızın dünyanın ileri ülkelerindeki yaşıtları ile yarışır hatta onları geçer hale gelmesi için yapacağımız okyanusta bir damla bile olmayan bir katkı olacaktır. 


Kampüs Gelişim Projesi ve Edirne Lisesinde Eğitimin Kalitesinin ve Standardının yükseltilmesi Projesi kentimizde eğitimin zirve noktaları olacak. ELYD'nin T.Ü. Eğitim Fakültesi ile ortaklaşa başlattığı proje 4 yıldan bu yana  başarıyla sürüyor.  Eski Tekel binalarını da içeren kampüs projesi için de çok yoğun bir çalışma dönemine girildi.  Elektrik, sıhhi tesisat ve kalorifer projeleri  ELYD camiası tarafından hazırlandı ve ihaleye çıkarılması sağlandı. 2017 yılının Kasım ayında başlanan restorasyon çalışmalarına halen hızlı bir şekilde devam ediliyor.  ELEV kanalıyla, okulumuzdan mezun olup yüksek öğrenime devam eden, ancak ekonomik açıdan desteklenmesi gereken gençlere burs veriliyor. Bu yıl burs verilen öğrenci sayısının yüzde 50 civarında ortmış olması da az sayıdaki mezunun destekleri ile sağlanıyor.


Edirne Lisesi camiası, böyle bir yönetime sahip olduğu için çok şanslı ve bu şansı iyi kullanmak da biz mezunlara kalıyor. Bunları, Edirne Lisesi ve mezunlarının özelinde aslında toplumun örnek alması gereken bir yönetim şekli ve dayanışmaya vurgu yapmak amacıyla yazdım. Amacım kimseye övgüler düzmek değil. Ben uzun yıllardır üyeyim ancak işlerim nedeniyle genelde izleyici konumundayım. İzlemekle yetinmeyip katkı veren arkadaşlarımın,  yaptıkları işler nedeniyle ne kadar huzurlu ve mutlu olduklarını biliyorum. Aralarına karıştığım zamanlarda, her ne kadar yaş almış olsak da Edirne Lisesi öğrenciliğinde eşitlenmiş oluyoruz. 


Edirne'de ELYD Kültür Evi'nin kapısı her zaman açık. Arifpaşa Çıkmazı No : 3'te çok güzel donanımlı bir binada hizmet veriyor. Üye olmak için çok kolay bir adres. Telefon numarası 284 214 18 57.  Edirne dışında olanlar Gümüşsuyu Dümen Sokak Günaydın Apt. No: 5 Kat: 1 Daire 6 adresine uğrayabilir ya da 212 2444280 numaralı telefonu arayabilir. 


Biliyorum ki, en güzel yıllarımızı, acı tatlı anılarımızı paylaştığımız yer Edirne Lisesi. O yıllara dönmek değil ama, o yılları yaşayacak çocuklarımıza daha iyi olanaklar sunulması mümkün ve bizler de buna katkı verebiliriz.  Bazı insanlar canla başla çalışırken, dışardan izlemek ya da olan bitene duyarsız kalmak bizi yetiştiren, bizi biz yapan bu camiya karşı biraz ayıp olmaz mı…?      

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Anneye son bakış
Sağlıkta şiddet
Çakma ürün operasyonu!
'fizy'de Edirne'den 3 lise
Otoparka dönerli çözüm
Ciğer öğretmeni!
Traktörde deniz patlıcanı!
‘Türkiye düşmanlığı arttı’
BAL'da son 4 hafta ilk 4 takım
Zumbanın 'en özel' hali
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE