ANASAYFA
26 Mart 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ulaş ÇAM / HUKUKÇU GÖZÜYLE
İŞ SÖZLEŞMESİ VE TÜRLERİ
Yayın Tarihi: 09 Nisan 2018 Pazartesi, 06:31
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İş sözleşmesi, 4857 sayılı İş Kanununda yer alan düzenlemeye göre; bir tarafın (işçi) bağımlı olarak iş görmeyi, diğer tarafın (işveren) da ücret ödemeyi üstlenmesinden oluşan sözleşmedir (İş K. m. 8/1). İş sözleşmesi, iki tarafa borç yükleyen devamlı bir sözleşmedir. Kanunda türüne ve niteliğine göre özel olarak aksi belirtilmedikçe, bir şekle tâbi değildir. Süresi bir yıl ve daha fazla olan iş sözleşmelerinin yazılı şekilde yapılması zorunludur. Bu hallerde de  yazılılık koşulu,  iş sözleşmensin geçerlilik değil ispat koşulu olarak kabul edilmektedir.


Taraflar iş sözleşmesini, Kanuna aykırı hükümler koymamak koşuluyla, ihtiyaçlarına uygun türde düzenleme hakkına sahiptir. Bu hafta ve sonraki hafta iş sözleşmesi türleri ele alacağız. 


İş Sözleşmesinin Türleri


a) Sürekli- Süreksiz İş Sözleşmeleri


İş Kanunu'nun 10'uncu maddesine göre, nitelikleri bakımından en çok otuz iş günü süren işlere süreksiz iş, otuz günden fazla süren işlere de sürekli iş denir. İşin sürekli olup olmadığı taraflarca belirlenen süreye göre değil, işin niteliğine göre tespit edilir. Yani aslında sürekli bir iş için otuz işgününden kısa süreli bir iş sözleşmesi yapılması, sözleşmeyi süreksiz duruma getirmez. 


b) Belirli - Belirsiz Süreli İş Sözleşmeleri


İş Kanununa göre, iş ilişkisinin bir süreye bağlı olarak yapılmadığı halde sözleşme belirsiz süreli sayılır. Belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi ise, belirli süreli iş sözleşmesidir. Bu sözleşme süresi dolduğunda ya iş bittiğinde kendiliğinden sona ermekte ve işçinin ihbar tazminatı hakkı bulunmamaktadır. 


Belirli süreli iş sözleşmesi, esaslı bir neden olmadıkça, birden fazla üst üste (zincirleme) yapılamaz. Aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edilir. Esaslı nedene dayalı zincirleme iş sözleşmeleri, belirli süreli olma özelliğini korurlar.


Bu sözleşme, amacı veya niteliğinden süresinin belirli olduğu anlaşılan sözleşmedir. Belirli süreli iş sözleşmesinde taraflar sözleşmeye bir süre de koyabilir veya sona erme tarihi de belirleyebilir. Örneğin, bir yapının bitirilip teslim edilmesine kadar bu inşaatta işçinin, özel güvenlik görevlisi olarak çalışmasının kararlaştırılması halinde de belirli süreli iş sözleşmesi söz konusudur. Esas olarak ancak objektif nedenlerin varlığı halinde belirli süreli iş sözleşmesi yapılabilir. Yargıtay'a göre, objektif sebep yokken yapılan sözleşme belirsiz sürelidir. 


4857 sayılı İş Kanunundaki düzenlemede, belirli süreli iş sözleşmesinin, esaslı bir neden olmadıkça, birden fazla üst üste (zincirleme) yapılamayacağı, aksi halde iş sözleşmesinin başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edileceği belirtilmiştir. Borçlar Kanunu'nda da belirli süreli iş sözleşmelerinin zincirleme yapılabilmesinin geçerliliği için esaslı nedenin varlığı aranmaktadır. Buna karşılık esaslı neden yokken sözleşme süresinin bitiminden sonra örtülü olarak sürdürülüyorsa, belirsiz süreli sözleşmeye dönüşür.


Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin süreli olmasından dolayı belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamaz. 


Bu gibi hallerde,  belirli süreli iş sözleşmesi adı altında imzalatılan sözleşmelerin aslında kanuna aykırı olduğu ve nitelikleri gereği belirsiz süreli iş sözleşmesi oldukları Mahkemeler tarafından tespit edilmekte ve  baştan itibaren belirsiz süreli iş sözleşmesi kabul edilmektedirler. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
Özcan'a veda teşekkürü
Özakıncı sektörün başpehlivanı
İki adımda komşu
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Asırlık yaş kütüğü
‘Ermeni Toplumu' sergisi
Edirnespor Şampi...
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE