ANASAYFA
26 Mart 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
AVRUPA BİRLİĞİ
Yayın Tarihi: 13 Nisan 2018 Cuma, 18:23
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Avrupa Birliği (AB), Avrupa ülkeleri arasında oluşturulmuş bir kuruluştur. İkinci Dünya Savaşı'nda Avrupa devletleri arasında çok fazla insan ve mal kaybı olmuştur. Bu nedenden dolayı Avrupa devletleri biraraya gelerek bir birlik oluşturmuşlar. Bu birlik sayesinde 'birbirimize düşman olmayalım, aleyhimize rekabet yapmayalım, iyi geçinelim' amacı ile biraraya gelmişler. AB ilk kuruluş olarak Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya gibi birkaç ülke ile başlamış, sonraki yıllarda başka Avrupa ülkeleri de bu kuruluşa katılmış, uzun bekleyişten sonra İspanya da dahil olmuş. Bu kuruluşun ismi AB ise de Avrupalı olmayan Kıbrıs Rum Devlet gibi devlet de var.


Bizler Türkiye olarak AB'nin kapısını çalıp 50 yıldır beklemekteyiz. AB bizi birliğe almamak için türlü bahaneler uydurmaktadır. Bazı şartlarda haklıdır. Bir kerem İslam ülkesiyiz, demokratik yönden henüz Avrupa seviyesinde değiliz, giyim kuşamımız modern görünse de radikalizm ağır basıyor. Gayrisafi Milli Hasılamız Avrupa seviyesinin çok gerisinde, AB Üyesi Kıbrıs Rum Devleti ile barışık değiliz. Her şeyden önce Avrupa kadar temiz olamıyoruz.


Bizler AB'ye girsek Türkiye olarak ne kazanırız? Bir kere AB ülkeleri arasında siyasi sınırlar değişmez, bu nedenle AB ülkeleri ile sürtüşmemiz olmaz, mal ticareti kolaylaşır, turizm çok iyi seviyelere ulaşır, gidip gelmeler kolaylaşır. Bir noktada bizde de onların seviyesine erişme hevesi artar. Bunlar hep avantajlarımız. Peki dezavantajlarımız. Fazla demokrasiye alışık bir ülke değiliz. Aleyhimize rekabet doğabilir, para değerimiz sarsılabilir. Daha birçok avantaj ve dezavantajlar oluşabilir. 


Peki Türkiye gibi AB'ye girmek isteyen bazı ülkeler var Türkiye bu ülkelerden geri mi? Örneğin Balkan ülkeleri. Türkiye bugün Balkanlar'ın ve Ortadoğu'nun en ileri ülkesidir. AB niye Türkiye'yi almakta isteksiz? Her şeyden önce Türkiye bir İslam ülkesidir. İslamiyet kaderci bir dindir. Her olayın Allah tarafından oluşturulduğu kabul edilir. Halbuki Avrupa materyalisttir. Orada her şey maddiyata dayanır. O yüzden bizim yaşam felsefemizle onlarınki zıtlık yaratır. 


Bizim Türkiye olarak gerçekten AB'ye ihtiyacımız var mı? Birçok olanağımız var diye düşünürsek de yine de AB'ye üye olmakta yarar var derim. Her şeyden önce siyasi sürtüşmeler azalır, ihracatımız artar, turizm gelirimiz artar, teknolojik bilgimiz artar. Tabi Avrupa'nın dejenere kültürü de Türkiye'ye girer.


Bugün Türkiye komşuları ile iyi bir diyalog içindedir. Dünya'nın güçlü devleti Rusya ile iyi ilişkilerimiz var. ABD ile biraz aramız açıksa da, Suriye meselesi hallolunca ABD ile de aramız düzelir. Ne yapalım denizler dalgalanmadan durulmaz, politikada bu böyledir.


Türkiye'nin isteği biran önce AB üyesi olmak ve serbest geçiş hakkını kazanmak. Yıllarca bunun için uğraşıyoruz. Bizden geri ülkeler üye olmuş ama biz hala beklemedeyiz. En büyük bahane; 'sizin ülkenizde terör var, Kıbrıs sorununu çözemiyorsunuz'. Yıllarca bu bahaneler ileri sürülüyor. Bunlar hallolsa bizi AB'ye alırlar mı? Bu sefer başka bahaneler ileri sürerler. Amaç Türkiye'yi AB'ye almamak. 


Bizlerin Türkiye olarak AB'ye girmemiz gerekir. Eğer orada olmazsak zıt bir kutup oluştururuz, tıpkı Birinci Dünya Savaşı'nda olduğu gibi. Osmanlı Birinci Dünya Savaşı'nda müttefiklerin yanında olmayı çok istedi ama müttefikler bizi istemedi. Amaçları Osmanlı'ya düşman olup Osmanlı'yı parçalamaktı. Eğer Türkiye AB'nin yanında olmazsa aynı durum oluşacaktır. Türkiye'nin gelişmesinden, kalkınmasından AB ülkeleri hoşlanmıyor.


Elli küsur yıldır AB'ye girmek için uğraşıyoruz. Uzun ince bir yola girmişiz, gidiyoruz gündüz gece. Bakalım AB'ye girmek için daha kaç gündüz gece gideceğiz.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
Özcan'a veda teşekkürü
Özakıncı sektörün başpehlivanı
İki adımda komşu
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Asırlık yaş kütüğü
‘Ermeni Toplumu' sergisi
Edirnespor Şampi...
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE