ANASAYFA
20 Mart 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
KAKAVA
Yayın Tarihi: 05 Mayıs 2018 Cumartesi, 07:00
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kakava nedir? Roman vatandaşların bayramı olarak bilinir. Her ırkın bayramı olur da Romanların olmaz mı? Elbette olur. Olmalıdır da.


Kakava bayramı her yıl 5 Mayıs'ta Edirne'de Sarayiçi'nde kutlanır. Güreşlerin yapıldığı yerin dışında meydanda büyük bir ateş yakılır. Ateş sönmeye başladığında gençler ateşin üzerinden atlar. Bunun anlamı, kışa güle güle, yaza ise hoş geldin demektir. Bir tarafta davullar, zurnalar çalar, bir tarafta Çigan Orkestrası güzel nameler çalar. Roman kızlar rengarenk kıyafetleri ile oynayıp göbecik atar. Çekirdekçisi, baloncusu Edirne ve Edirne dışından yığınla bir sürü insan Romanların bayramına ortak oluyor. Bütün Romanların Kakava bayramı kutlu olsun.
Edirne turizm yönünden iyi bir ortam yakaladı. Edirne ciğeri ve Kırkpınar'a bir de Kakava bayramı eklenince Edirne turizmi daha da güçlendi. 


Bir turist, ziyaret ettiği kentte ilgisini çekecek orijinallikler arar. Edirne'miz bu konuda orijinalliklere sahip bir kent. Mimari yapılarımız, ciğerimiz, Kırkpınar'ımız, Kavaka şenliğimiz hep orijinal değerlerimizdir. Bütün mesele, bu değerleri kullanabilmekte.


Roman milleti gariban insanlardır. Niye onların da bir günlük bayramları olmasın. Roman milleti Hint ırkına dayanır. Zamanında ülkelerinden ayrılıp dünyanın dört bir tarafına dağılmışlar. Türkiye Romanları da Romanya'dan, Macaristan'dan Türkiye'ye gelip yerleşmişler. Roman milleti ince ruhlu bir millettir. En belirgin meslekleri çalgıcılıktır. Dünyanın birçok yerinde orkestralar kurmuşlardır. Bunların en ünlüsü de Macaristan'daki Çigan Orkestrası'dır. Bu orkestra dünya çapında bir orkestradır.


Edirne'mizi de şenlendiren yine Roman vatandaşlarımızdır. Kırk kişilik davul ve zurna ekibi onlardan oluşmaktadır. Onlar olmasa Kırkpınar'ı zor yaparız. Bir de mehter takımı kurdular. Onlara pek sahip çıkan olmadı. Ayrıca belediye bandosunun birçok elemanı da Romandır. 


Romanlar ekseri gariban insanlardır. Buna da sebep, ekserisi mesleksiz olmalarıdır. Okulu ve okumayı pek sevmezler. Ama onların içinde de zengin olup iyi hayat sürenler de vardır. 


Kendi hallerinde yaşarlar, kimseye zararları dokunmaz. Kendi aralarında ufak tefek kavgalar yapsalar da ekser barışçı insanlardır. Ne Cumhuriyet döneminde, ne Selçuklu ne de Osmanlı döneminde tek bir Roman, devletine silah çekmemiştir. Onun dışında Türk'ü, Kürt'ü, Roman'ı, Ermeni'si, Arnavut'u devlete silah çekip isyan etmiştir. Ancak Romanlar bunu yapmamıştır. 


Bugün Kakava bayramı. Biraz da her şeye boş verip neşelenelim. Coşalım, oynayalım. Göbecik atalım. Kakava'nın tadını çıkaralım. Haydi bakalım Kavava bayramımız kutlu olsun. Sabah Tunca Nehri'ne girmeyi unutmayın.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Anneye son bakış
Çakma ürün operasyonu!
Sağlıkta şiddet
'fizy'de Edirne'den 3 lise
Ciğer öğretmeni!
Otoparka dönerli çözüm
Traktörde deniz patlıcanı!
‘Türkiye düşmanlığı arttı’
BAL'da son 4 hafta ilk 4 takım
Zumbanın 'en özel' hali
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE