ANASAYFA
20 Mayıs 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
ÇEVREME BAKTIM DA
Yayın Tarihi: 07 Haziran 2018 Perşembe, 06:59
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Dünya Çevre Günü yani 5 Haziran. Farkındalık olsun diye olsa gerek her şeyin bir günü olduğu gibi çevrenin de bir günü var. 365 gün çevre konusunda duyarlı olanlar için önemli değil bu tür günler ama toplumun dikkatini çekmek için olmasında sakınca yok.


Bizim adımıza görev yapan ve yasalarla doğamızı, bizim sağlığımız koruyan kollayan bize sağlıklı yaşam sağlaması gereken Çevre Şehircilik Bakanlığına bağlı müdürlükler resmi törenler yaptı! Konuşmalarında büyükleri gibi  'çevrecinin danişkası' olduklarını beyan ettiler. Öte yandan da çevreyi katleden, ekolojik yıkımlara neden olan tesislere verdikleri izinleri duyurdular web sitelerinde.


Dünya Çevre Gününde Trakya illerindeki duyurulara baktım. Tekirdağ sayfasında Çorlu'da Bazalt Taşı Kırma Eleme Tesisi projesine ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) gereklidir duyurusu vardı. Kırklareli web sayfası ise utanç verici bir duyuruyu yayınlamıştı Dünya Çevre Günü'nde. Trakya'yı baştan sona etkileyecek olan ve BOTAŞ tarafından hazırlanan “Türk Akımı Kara Kısmı -1 Doğal Gaz Boru Hattı” projesini duyurdu.  Kırklareli, Tekirdağ İlleri, Çorlu, Saray, Lüleburgaz, Vize İlçelerinden geçen boru hattının birinci kısmı bu ve ÇED olumludur denmiş. 


Yani Kıyıköy'den Misinli'ye boru hattı döşenecek. Tarım toprakları ile dopdolu bir güzergâh. Ayrıca kuzey tarafları ovanın ve İstanbul'un su kaynakları sayılıyor


Edirneli okuyucular diyebilir ki 'bizi ilgilendirmiyor, bana ne'. Ama öyle değil. Birincisi dünya hepimizin ve biz sadece kendimize gelen zararı değil dünyadaki yaşam alanlarına verilen zararı ölçü almalıyız. İkincisi Trakya bir bütündür ve bölgesel anlamda yan yanayız. Üçüncüsü bu hattın ikinci bölümü Edirne'den geçecek. Önce Enez'de Yunanistan üzerinden Avrupa'ya gidecekti sonra ülkeler arası dengeler gereği olsa gerek Bulgaristan üzerinden geçmesine karar verildi. Yani çok dar düşünsek de bizi ilgilendiriyor.


Büyüklerimiz böyle reva görüyor ve onlar da bu vatan evladı, kötülüğümüzü istemezler diyerek sessizce olanları izleyerek kanser başta olmak üzere 'insanlar tarafından oluşturulması sağlanan' hastalıklar ile boğuşabilir ve kader diyebiliriz. O güvendiğimiz resmi kurumlardan Sağlık Bakanlığı, 2011 - 2016 yılları arasında kanserden ölümlerin dünya ortalamasının üstünde olduğu Antalya, Ergene ve Dilovası'nda geniş çaplı bir araştırma yaptı. Kanser vakalarında çevre kirliliğinin rolüne ışık tutan çalışmanın sonuçlarını kamuoyuna açıklamadı. Neden acaba? Trakya'da her dört ölümden birisinin kirlilikten oluşan kanserden olduğu görülmesin diye olabilir mi?


Benzeri çalışmayı resmi izinlerle yapan ve bunu halk sağlığına dikkat için açıklayan Yrd. Doç. Dr. Bülent Şık görev yaptığı Akdeniz Üniversitesi'ndeki görevinden KHK ile alınabiliyor. Tehlikeyi önceden belirleyebilmek ve önlem almak için bilim vardır. Bilim topluma hizmet etmiyor ise anlamı olmaz.


Şunu artık hepimiz öğrendik sanırım; resmi kurumlar yasaları çıkarır ama uygulamada yurttaş müdahil olmayınca o yasalar maalesef satırlarda kalıyor. Bu tür tesis kurulma projeleri toplantılarından bazılarına katıldım. Tesisi kurmak isteyen bir taraf, istemeyen yöre halkı da karşı taraf oluyor. Hukuk insanları tarafları dinleyerek, delilleri görerek karar verecek. Bakanlık yetkilileri tesisin yapılması kararına imza atan bürokratlar ve onlar da imzalarını savunmak üzere tesisi kurmak isteyen firmadan yana taraf oluyorlar ki hem de tesisi yapacak olan firmadan daha ateşli savunuyorlar. Diyelim ki; halkın istediği oluyor ve hukuk red kararı veriyor. Ne oldu şimdi? Tesise izin veren bürokratın hatası yüzünden şirket uğraştı, yöre halkı uğraştı, hukuk insanları uğraştı…

 

O bürokrat bunu bir yaptı, görevde. İki yaptı görevde. Üç, dört yine görevde… Olur mu? Olmalı mı? Amiri görevden almalı bunu. Almıyor. Halkın şikâyeti sonrasında kamuya zarar veren bu kişinin yargılanmasına bile valilik izin vermiyor. 


Şunu bilmeliyiz ki çevreyi yasalar değil yaşayanlar korur. Yasaları uygulatmak bizlerin görevi olmalıdır. Dünya Çevre Günü bu farkındalığı duyurabilmek için gerekli olabilir ama 365 gün doğayı korumak, doğa ile uyumlu olmak önemlidir.


5 Haziran'da anlamlı etkinlikler de vardı. Trakya genelinde 365 gün doğa koruması için mücadele eden kişilerden oluşan Trakya Platformu 5 Haziran günü Tekirdağ'da 'Trakya Çevre Sağlığı Sempozyumu'nu gerçekleştirdi. Trakya'nın her tarafından gelen yaşam savunucuları gün boyu tartıştı, önerdi, dersler aldı ve yol haritalarına yeni rotalar ekledi.


Edirne'de de resmi törenlere umut bağlamayan bir grup yine plastik toplamış. Tekirdağ'da olduğum için sevindim. Plastiğe Hayır Grubu'na katkı sunamadığım için üzüldüm. Bu çalışmalardır umudu yaşatan. 


Ve seçim var. Seçileceklerin doğayı, yaşamı savunması için bilgiye ve uyarılara ihtiyacı olabilir. Seçilmeden önce taleplerimizi bildirmeliyiz derim. Seçilen vekillerimizi 365 gün 'seçen' olarak rahatsız etmek yurttaşlık görevimizdir ki bundan rahatsız olacaklar ise vekil olmasınlar. Vekillerin her konuda bilgi sahibi olması beklenemez ama uzmanların, sivil örgütlenmelerin uyarılarından yararlanarak kamu adına görev yapması beklenmelidir. Bu nedenle de seçilecekler rahatsız edilmeyi peşinen kabul etmelidirler.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'nin 142 yıllık çınarı
Pilav okul dışında
Edirne'ye oyuncak müzesi
Millet İttifakı'ndan '19 Mayıs' töreni
HER YER SAMSUN
Vadeli hesaptan dolandırıcılık
Yeniden görevlendirme yargıda
Yem sütten pahalı
Müzede resitalli kutlama
‘19 Mayıs ruhu yok edilemez’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE