ANASAYFA
20 Mayıs 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
SEÇİM
Yayın Tarihi: 11 Haziran 2018 Pazartesi, 06:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Demokrasinin vazgeçilmez özelliklerinden birisi de seçimdir. Yani yurttaşların, onları yönetecek kimseleri, kendi rızasıyla serbestçe seçmesidir. Bu olay bütün demokratik ülkelerde böyledir.


Seçim sathı mahalline girdiğimiz bugünlerde, seçim faaliyetler maksimum seviyede. Sokaklar partilerin flamalarıyla donatılmış, radyo ve televizyonlar Cumhurbaşkanı adaylarının demeçleriyle dolu. Televizyonlarda bitmez tükenmez konuşmalar dinliyoruz. Bütün istekleri kendilerinin Cumhurbaşkanı seçilmesi.


Bu seçim kampanyasında sistem, bol keseden vaatler ve karşındaki rakibe çamur atma, küçümseme üzerinden gidiyor. Daha önceki seçimlerde nasıldı? Partilerin gezmediği vilayet kalmıyor, adaylar hep konuşuyor ve bol keseden vaatler sunuyor.


Vaatler, vaatler, hep vaatler…


Seçim kazanmanın yolu vaat kapısından geçiyor herhâlde. Sayın Erdoğan 3'üncü köprüyü yapmakla övünüyor. Rakibi sayın İnce ise 'sen üçüncü köprüyü yaptıysan ben de dördüncüyü yaparım' diyor. Bir de icazet konusu ortaya atıldı. 'Yok sen hükümeti kurmazdan önce Pennsylvania'ya gidip Fetullah Gülen'den icazet aldın', 'yok ben almadım.' Hep çamur atma, hep birbirini küçük düşürme yarışı. Buna da politika deniyor. Peki politikada centilmenlik nerede kaldı? O da hak getire. 


Yurtiçinde gezip tozarak bizleri vaatlere boğan politikacılarımız bu da yetmezmiş gibi yurtdışına çıkıp, Batı Trakya'da Gümülcine'de, Bulgaristan'da Kırcaali'de konuşmalar yapıyorlar. Onların oylarını da istiyorlar. Ne alakası var diyeceksiniz. Oradaki Türkler'in çifte vatandaş oldukları için oy hakları var. 


Politikada daha önceki yıllara göre şimdi yeni bir moda çıktı. Politikacılar, konuşmaları arasında küçük bir kız çocuğunu kucağına alıp resim çektiriyorlar. Biz bu olayı gazetelerde görüyoruz. Politikaya karıştırmadığınız şey kalmadı. Bu küçük çocuklardan ne istiyorsunuz? Sayın Bahçeli; 'ceza evlerindeki mahkumlara af çıkaralım' diye seçim nedeniyle bir teklifte bulunuyor. Düğün değil bayram değil sadece seçim için mi, oy toplamak için mi bu? Sayın Akşener hanımefendi Cumhurbaşkanı seçilirse fert başına milli geliri 16 milyon Dolara çıkaracakmış? Peki nasıl olacak? 


Vaat vaat, çamur çamur… Peki politika bu mu? Politikada centilmenlik yok mu?


Bu olaylara sebep ne? Sadece iktidar hırsı mı? Bir makam kapmak uğruna insanlıklarını unutuyorlar. Zaman geçecek, bir süre sonra birbirlerine sarılıp, birbirlerini öpmeye kalkacaklar? Hani kötüydünüz?


Seçim dedik de piyasalar durur mu? Dolar, Euro, altın aldı başını gidiyor. Hep yükselişteler. Bu yükselişlerin etkileri de fiyatlara vuruyor. Mal fiyatları artıyor. Neticede enflasyon yükseliyor. Bunlar muhalefet için eleştirmeye fırsat. Sen olsan ne yapardın sanki? Senin yapacağın da bundan farklı olmazdı. 


Birtakım tedbir olarak Merkez Bankası, piyasaya döviz sürüp birkaç günlüğüne doların fiyatını düşürdü ise de bu bir aspirin tedavisidir, kalıcı olmaz. Dünyada da doların fiyatı yükseliyor.


Seçim sonuçlarını tahmin etmek zor ama seçim AKP ile CHP arasında olacaktır. AKP'nin yaptıkları meydanda. CHP ise 'seçimi ben kazanırsam şunu yapacağım, bunu yapacağım' şeklinde vaatler veriyor. Halk oy verirken gözüyle gördüğünü, eliyle tutabileceği konularda tatmin olur. Bir takım vaatler yeterli olmuyor. Halk değişim istiyor. Hep aynı insanları görmekten gına geldi. 15 yıldır hep aynı iktidar. Güzel işler de yaptılar. Köprüler, tüneller, hızlı tren, enflasyonun düşürülmesi. Bunlar başarıdır. 


Seçimlerde bir de 'taban' konusu var. AKP, tabanı güçlü bir parti. Partiyi radikaller oluşturuyor. CHP tabanını da solcular oluşturuyor. MHP tabanını milliyetçiler oluşturuyor. İYİParti'de ise taban yok. Bu seçimde top AKP ile CHP arasında olacak. Bakalım şans kime gülecek.


Futbolda bir söz vardır; 'Top yuvarlaktır, belli olmaz'. Politikada öyledir, belli olmaz.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'nin 142 yıllık çınarı
Pilav okul dışında
Edirne'ye oyuncak müzesi
Millet İttifakı'ndan '19 Mayıs' töreni
HER YER SAMSUN
Vadeli hesaptan dolandırıcılık
Yeniden görevlendirme yargıda
Yem sütten pahalı
Müzede resitalli kutlama
‘19 Mayıs ruhu yok edilemez’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE