ANASAYFA
20 Mayıs 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Orkun AKMAN / #Çengelli İğne
Bir 'kültür' ve 'turizm' dileği
Yayın Tarihi: 11 Haziran 2018 Pazartesi, 12:03
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Günümüzde iletişim ve ulaşım araçlarındaki gelişmeler ile küreselleşme; insanların değişik kültürleri görme, öğrenme, tanıma merakını körüklüyor. Bir anlamda içimizdeki kaşifi ortaya çıkaran bu körükleme kültür turizminin de ortaya çıkmasına ön ayak olmuştur. Öyle ki günümüzde en çok tercih edilen turizm çeşitlerinden biri olarak karşımızda duran kültür turizmi, Edirne'de de en çok icra edilen ve kente en çok turist çeken turizm çeşitlerinin başında geliyor.


16 yıldır ülke yönetiminde söz sahibi olan mevcut parti 2002'de göreve geldikten bir yıl sonra Kültür Bakanlığı ile Turizm Bakanlığı'nı birleştirdi. Bu birleşmenin ilk bakanı da ANAP'ın altın çocuğu Erkan Mumcu oldu. O dönemde Mumcu, nasıl bir sorumluluğu ele aldığının farkına varmamış olacak ki bir açıklamasında, “Sanki kültür bakanlığı kaldırılıyor, yerine turizm bakanlığı getiriliyormuş gibi davranılıyor. Bu birleşme Kültür Bakanlığı çatısı altında olacak” şeklinde bir cümle kurmuştu. Gelinen nokta ortada.


Söz konusu birleşme sonucu aklıselim kişiler o dönem, kültür konusunun turizm içinde eriyip gideceği söyleyip durdu. Nitekim geride kalan 15 yıl bu kötü hamlenin iyi bir özeti! Kültür konusu, bakanlığın bugünkü bütçesiyle bile birçok işlevini yerine getiremediği gibi birleşmeden sonra ikinci plana düştü ve zamanla sadece adı olan bir bakanlığa dönüştü.


Bugün bakanlıkta ve bakanlığa bağlı il müdürlüklerinde halen 'turizmci' ve 'kültürden gelme' diye ikiye ayrılan personelin dahi hala ayak uyduramadığı bu birleşme, mevcut iktidarın sayısı bilmem kaçı bulan başarısız hamlelerinden sadece bir tanesi. Başarısız bir hamle çünkü 'turizm' para getiren, 'kültür' ise para götüren bir girişimdir. Ve turizm; bir bakanı ya da bir müsteşarı öylesine meşgul eder ki, bu meşguliyetten ötürü sıra bir türlü kültüre gelmez, gelemez. Turizmcilerin devletle çok işleri vardır. Sürekli bakanla ve bakanlıkla dirsek teması halindedirler. Ancak kültür, sanat, edebiyat adamları, bakana ve bakanlığa yoğun bir yönelimde bulunmazlar. Çünkü ne tahsis işleri vardır, ne kredi.


İşte bu ve bunun gibi yanlış hamlelerin bir ürünüdür ki Türkiye, 5 yıldızlı tatil konseptinin yaldızla parlatıldığı, turistin yolunacak bir kaz gibi görüldüğü bir turizm anlayışına sahip. Hiç kültürle turizm bir arada olur mu? Evet olur! Ama bir arada aynı seviyede tutulmaz. İşte bu yüzden 'turizmci' sıfatı alıp Gökova'da, Ihlara'da yeşili katledip beton yığınları inşa eden iş insanları, sayısı her geçen gün azalan şehir ve kent tiyatrolarının yaşatılması için bin bir zorluğa göğüs geren sanatçı adamın halinden anlar mı?


***


Belediyelerdeki daire müdürlükleri bulundukları şehrin bakanlıklarıdır bir nevi. Kurum müdürleri de o kentin bakanları. Dolayısıyla yerelin bakan hanımları / beyleri olan bu daire müdürleri, en tepe ismin de imajından sorumludur. Başardıkları bir iş en tepedeki ismin hanesine artı olarak yazılacağı gibi berbat ettikleri bir iş de yine en tepedeki isme mal edilir. Taşrada işler böyledir.


Edirne Belediyesi geride bıraktığımız ay bünyesine İşletme ve İştirakler Müdürlüğü ile Muhtarlık İşleri Müdürlüğü olmak üzere iki yeni müdürlük kattı. Yanlış hatırlamıyorsam mevcut yönetim göreve gelir gelmez çevre ya da temizlikle ilgili bir birimi de müdürlüğe çevirmişti. Ya da birleştirmişti. Tam olarak net hatırlamıyorum ama bu tarz bir durum söz konusuydu. Sonuç itibariyle belediyenin böyle bir yetkisi var iken; 'Marka kent' ve 'Turizm kenti' gibi yakıştırmaların yapıldığı Edirne'de kenti yöneten kurum olan Edirne Belediyesi'nin bünyesinde 'Turizm Müdürlüğü' diye bir birimin yıllardır olmaması ya da kurulmamasının izahı nedir? Yıllarca 'Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü' nezdinde yürütülmeye çalışılan etkinlik ve organizasyonlardaki bocalama ortada! 


Oysa… Siyasi torpillilerin uzak tutulması şartıyla Edirne Belediyesi bünyesinde Turizm Müdürlüğü diye bir müdürlük kurulsa ve bu müdürlükte liyakat esası dikkate alınarak 'kültürlü' bir kadro oluşturulsa…

 

Ve başta Kırkpınar, Kakava ve Ciğer Festivali olmak üzere belediye tarafından organize edilen etkinlikler bu müdürlük tarafından idare edilse…

 

Ciğer gibi peynir gibi turizm objelerine ilişkin komisyonlar oluştursa, denetlemeler bu müdürlük nezdinde yapılsa…

 

Kardeş şehirlerle ilgili görüşmeler bu birim tarafından sürdürülse ve kardeş şehirlerle ilgili etkinlikler planlansa… 


Daha çooook sonu -se, -sa dilek kipi ile biten cümleler yazabilirim ancak şimdilik bu kadar yeter. Devamı daha sonra...

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'nin 142 yıllık çınarı
Pilav okul dışında
Edirne'ye oyuncak müzesi
Millet İttifakı'ndan '19 Mayıs' töreni
HER YER SAMSUN
Vadeli hesaptan dolandırıcılık
Yeniden görevlendirme yargıda
Yem sütten pahalı
Müzede resitalli kutlama
‘19 Mayıs ruhu yok edilemez’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE