ANASAYFA
25 Mart 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
GÖREV HEPİMİZİN
Yayın Tarihi: 05 Temmuz 2018 Perşembe, 06:59
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Seçimlerde kazanan, kaybeden olacaktır. Önemli olan adil seçim ortamını tarafların birlikte yaratabilmesidir. Ancak demokrasi kuralları yerleşmemiş, yurttaşları 365 gün demokrasi mücadelesi vermemiş toplumlarda adil seçim olmaz. İktidarlar her zaman kurnazlıklar yapabilirler. Seçim öncesi gerekeni yap(a)mayanlar birbirini suçlamak yerine ortaklaşıp nerede hata yaptıklarını tartışsalar ve sonraya dair akıl üretseler daha iyi olur. 


Oy vermek bir görevdir ama demokrasi için yeterli değildir. Ben hiçbir görevi olmayan sade bir yurttaş olarak seçim ile ilgili kendime görevler çıkardım mesela. Öncelikle YSK web sitesinden sandığımı öğrendim. Aynı zamanda apartmanımda olan seçmenlerin listesini de inceledim. Birkaç tanımadığım isim vardı site görevlisine sordum, adlarını bilmediğim öğrencilermiş. Yani apartmanımda kaçak-göçük seçmen yoktu.


Sandıkta değiştirilen oy dedikodusunu en azından bir sandıkta önleyebilmek için siyasi yapılarda görev alma olanağı araştırdım, olmadı. Sanal ortamdan başvuru yaparak bir örgütlenmede müşahitlik görevi aldım. O arada bir partide eksik sandık görevlisi olduğundan görev almamı istediler ki yetkisiz müşahit olmaktansa yetkili sandık görevlisi olmak daha anlamlıydı ve kabul ettim.


Seçim günü saat 05.30 da görev yerime geldiğimde okul müdürü evrakları almış ve mühürlü çuvallarla bir polis eşliğinde odasında oturuyorlardı. Sonra teker teker sandık başkanları geldi ve evraklarını alıp sandık görevlileri ile sınıflara dağıldılar. Bizim sandıkta tek ben olduğumdan sandık başkanı ile evrakları alıp sınıfımıza çıktık. Sandık görevlilerinin gelmesini bekledik. Zarfları, pusulaları mühürledik ve diğer işlemleri özenle yapıp seçmenleri almaya başladık. Sorumluluğum gereği saat 17.00'ye kadar ihtiyaçlar dışında sandık başından ayrılmadan büyük bir dikkat ile oylamaya tanıklık ettim. 


Seçim bitip döküme geldiğimizde en pratik yoldan doğru ve akılcı şekilde işimizi bitirdik. Islak imzalı dökümleri bina sorumlusu arkadaşa ilettim ve fotoğrafını da kendime aldım. Sandık başkanı ile mevzuat gereği en az iki kişinin seçim kuruluna gitmesi gerekiyordu ama hepsi siyasi parti temsilcisi olan kurul üyeleri görevden kaçıyordu. Ben gönüllü idim ve diğerini belirlemek için kura çektik.


Başkan ile birlikte polis kontrol merkezinden geçtik ki sorunlu bir geçişti. Çünkü polis sadece başkanları almak istiyordu içeriye. Oysa mevzuat gereği sandık başkanı ve iki görevli birlikte evrakları teslim etmesi gerekiyordu. Ben ısrar ettim ve başkandan ayrılmadım. Saat 19.10 gibi evraklarımızı teslim ettik. 


Muhaliflerin sandıkları terk etmeyin çağrıları olduğundan görevli olduğum sandığı teslim etmiş olsam da adliye binasının önünde beklemeye başladım. Telaş ve yorgun gelen sandık görevlilerini izliyordum. Sandık başkanı ile gelen parti sorumlusu yok denecek kadar azdı.  


Siyasi partilerin sandık görevlileri ve gözlemcileri görevlerini yapsa ve ıslak imzalı dökümleri partilerine verse ve partiler de bunları kurdukları sisteme işlese kimse hile yapamaz. Ki bırakın her gün-her an demokrasi mücadelesini, sandıktan sandığa demokrasiyi aklına getirenler bunu yapmıyorsa kaybetmeleri normaldir.
İlginç olan seçim kurullarına ulaşmamış sandık sonuçlarının Anadolu Ajansı ile ülkede duyurulmasıdır. Her seçimde sonuçları partililerden önce emniyet görevlileri alıyor ve sanırım bunlar Anadolu Ajansı'na bildiriliyor ve böylece sandıklar açılmadan sonuçlar ajans kanalı ile haber kanallarına aktarılıyor. İyi de polis arkadaşlara bu görevi kim ve neden verir? Polis arkadaşlarımız gönüllü olarak bu işi yapmayacaklarına göre ve AA'dan ek hizmet ücreti de almadıklarına göre emir büyük yerden olmalı. 


Oy verdiğim taraf kaybetti. Yurttaş olarak görevimi yapmanın mutluluğu var ise de bir kez daha yenilmenin mutsuzluğu huzurumu kaçırıyor. Çünkü devlet, yönetim, demokrasi kavramları değişti. 


Yurttaş anlayışının iktidara veya tarikata bağlılık olduğu bir durumdayız maalesef. Çağdaş toplumlarda devlet kurumlar arası birliktelik ve denge iken bizde sadece iktidardır. İktidar ise; demokratik örgütlerin değil biat kültürünün geçerli olduğu cemaatlerin birlikteliği konumuna gelmiştir. İktidara yakın kişiler tarafından eleştirilen 1920 - 1946 dönemindeki tek adam rejiminin aynısını yarattılar. Oysa o dönem; imparatorluktan bir ulus devlete geçiş idi.


Bu gün iktidara oy verenlerin de yarınlarda 'keşke' diyeceğinden emin olarak bu gidiş iyi değildir. Çözüm; demokrasiyi sandık zamanlarında değil, her gün-her yerde savunmak, ekonomik, demokratik mücadelemizi yasalar kapsamında ve yasaları genişletmek amacıyla fiili ve meşru bir şekilde yürüterek çoğalmaktır.


Ev Kira Semt Bizim filminde çözüm bulunuyor. Kadıköy'de getirisi yüksek bir mahallede yoksullar yaşar. Zenginler akın edip kiraları artmasına ve kentsel dönüşüme neden olmaktadır. Mahalleli memnun değildir ve gençler çözüm ararlar. Mahallenin doktoru rolündeki Sadık Gürbüz karşı gençlere; 'örgütlü halk alayına, örgütsüz halk şinanayına (idare lambası)yeter' der. Sonrasında örgütlenen mahalleli eski semtlerini geri getirir ve kendilerini yenileyerek mahalleyi birlikte yönetirler. Kentlerimizi ve ülkemizi seçimden seçime oy verdiğimiz yerel yöneticiler veya merkezi yönetimlere bıraktığımızda son bellidir. O halde kentlerimizi de, ülkemizi de, dünyamızı da biz koruyacak ve geliştireceğiz. Görev hepimizin.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
İki adımda komşu
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Özakıncı sektörün başpehlivanı
Edirnespor Şampi...
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Özcan'a veda teşekkürü
Asırlık yaş kütüğü
Sınırda Fransız eksikti!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE