ANASAYFA
22 Mart 2019 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
EMEKLİLİK
Yayın Tarihi: 03 Ağustos 2018 Cuma, 12:11
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bir yılda 4 mevsim var. İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış. İnsan ömrü de mevsimlere benzer. İlkbahar insanın dünyaya gelip, ilerisi için eğitim görüp meslek edindiği bölümdür. Bu bölüm 20-25 yaşına kadar sürer. Bundan sonrası ömrün yaz mevsimidir. İnsan öğrendiklerini, edindiği tecrübeleri uygulayarak hayatını idame ettirir ve geleceğini hazırlar. Yılların sorunlarıyla uğraşarak yıpranır, güçten, hevesten ve şevkten düşer. Bu da ömrün sonbaharıdır. Bundan sonrası da ölümdür. Ona da kış diyelim.


İnsan denilen mahluk makine gibidir. Bir müddet çalışır, iş görür, ondan sonra paslanır ve hurdaya çıkar. İnsan da böyledir. Çalışır, iş görür, işe yarar. Aile sorunları, geçim sıkıntısı, sosyal sorunlar derken yıpranır ve güçten düşer. Bu arada yaş 60'a dayanmıştır. Artık iş göremez durumdadır. Bir kenara çekilip gününü gün edip ölmeyi bekler. Buna da emeklilik denir.


Emeklilik de bir anlamda bahardır ama sonbahar. O günlerde yaşamını idame ettirebilecek bir gelirin varsa mesele yok aksi halde çoluk çocuğun eline muhtaç olursun.


Türkiye'de 3 çeşit emeklilik vardır. Devlette çalışanlar için Emekli Sandığı, serbest çalışanlar için Bağkur, işçi statüsünde olanlar için de SSK modelleri vardır. Buralardan emekli olabilmek için primleri ve belirli bir yaşa gelmek gerekir. Tüm bu şartlar oluşmuşsa emekli olunmaya hak kazanılır.


Emeklilik nasıl bir şey diye sorarsanız; 'iyi hoş bir şey' derim. Ununu elemişsin, eleğini duvara aşmışsın, sağlığın ve sıhhatin yerindeyse, hayattan da fazla bir şey beklemiyorsan gayet hoş bir yaşam, bir bahar. Tabi sonbahar. Bütün mesele emeklilikte geçim sıkıntısı çekmemek. Geçinebiliyorsan mesele yok. Bunun için de belirli bir emekli maaşının olması gerek.


Emeklilik maaşları arasında fark var. Elbette olacak. Beş parmağın beşi de bir olmadığına göre öyle. Bir orgeneralin emekli maaşı ile bir temizlik işçisinin emekli maaşı bir olamaz. Bunun aksi sosyal adaletsizliktir. Ama bazı farklar var ki sosyal adaletsizliği yaratıyor. Örneğin; yüksek derecde bir memur (Müsteşar) 10 bin TL emekli maaşı alırken, vasat bir işçi 1600 TL emekli maaşı alıyor. Elbette o yüksek dereceli memur zamanında büyük işler yapmış sorumluluklar üstlenmiş. Emekli olunca da maaşta fark olacak. Ama bu fark astronomik olmamalı.
Sen emekli olmuşsun, 7-8 bin Lira maaş alıyorsun fakat ne bir iş yapıyorsun, ne de bir şey üretiyorsun, yan gelip yatıyorsun. Maden işçisi yerin 400 metre altında sabahtan akşama kadar kürek sallayıp, kömür çıkarıyor, sen ise emekliyim deyip gününü gün ediyorsun. Şimdi sormak gerekmez mi; bu kadar para üretene mi verilmeli yoksa emekliyim deyip hiçbir üretim yapmadan oturan emekliye mi?


Peki nasıl bir çare bulunmalı? Emekliye boşver maaşı, günde bir somun ekmek yeter deser o da çözüm değil. Ama öyle bir denge olmalı ki ne şiş yansın ne kebap. Bir iş yapmadan oturmak için yüksek dereceden emekli olacaklar için emeklilik bir nevi teşvik anlamı taşıyor.


Çare emekli maaşlarında taban ve tavan olması. Taban asgari ücret, tavan için ise bir rakam söyleyemem ancak astronomik rakamlar olmamalı. Yoksa maden ocağında çalışan işçiyi enayi oğlu enayi yerine koymuş oluruz. Bunun sonu da huzursuzluktur, kaostur. Netice patlamaya gider.


Emekliye maaşlarıyla ilgili bir diğer konu da maaşlar arasındaki dengesizliktir. Aynı statüye sahip aynı tahsili yapan, biri SSK, diğeri Emekli Sandığı emeklisi arasındaki maaş farkıdır. Bu dengesizlik de giderilmelidir. Bu konuda bir takım çalışmalar yürütüldüğünü duyuyoruz. Bugünkü başkanlık sistemi hükümetinden de bu konuda birşeyler bekliyoruz. Bu konuların hal olacağı umuduyla.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Esnafa seçim kilidi
‘Emlakçılıkta zor dönem başlıyor’
‘Tarihi teşvikten yararlanın’
Şehitler isimleriyle yaşayacak
‘Türkiye artık oyun kuran ülke’
‘Sefer bizden destek milletimizden’
EFOD'a 1 ayda ikinci altın
Seçmen kağıtları muhtarlıklarda
Aramızdan ayrılanlar
Satko Araç Takip Sistemleri ve Filo Yönetimi Çözümü
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE