ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 236
Yayın Tarihi: 15 Ağustos 2018 Çarşamba, 06:23
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

   “.....Merdivenlere doğru giderken iki inzibat erini gördü, birden durdu ve onların yanına yöneldi. Erler şaşkın şaşkın ona bakarken, o eliyle işaretle yanına gelmelerini belirtti. İki er şaşırmış vaziyette yavaş yavaş yanına yaklaşınca Atatürk onlara “Ne o, herhalde nöbette değilsiniz, yoksa sizde mi davetlisiniz?” deyince erlerden hiç cevap yok, öylesine baka kalmışlardı ki Atatürk “Tamam, tamam siz de herhalde benim gibi geceye geldiniz, hadi o zaman beraberce çıkalım.” demez mi? Zavallı erler sekte-i kalpten gidecektirler, bize dönerek “Şu çocukların kaput ve şapkalarını vestiyerden gelip alsınlar, söyleyin.” dedi. Hemen vestiyer memurunu çağırdık, kaputlarını ve şapkalarını aldılar ama Atatürk bu sefer inzibatlara hitaben “Vestiyer paralıdır ha, hadi parasını verin.” deyince erler hemen ceplerinden bozuk para çıkarıp vestiyerciye verdiler, hadi içeri!” deyince erlerden biri şaşırarak elini başına selam vaziyetinde götürdü ve “Emredin komutanım.” demez mi? Atatürk gülümsedi ve kendisi için hazırlanmış masaya yaklaştık, otururken yanındaki arkadaşlarına dönerek “Bu iki er yanıma oturacak.” dedi. Birini sağına birini de soluna oturttu. 
Ortaya inanılmayacak harika bir tablo ortaya çıkmıştı. Ortada Atatürk iki yanında iki inzibat eri ve içkili, mezeli nefis bir masa.
Atatürk bir lokma ve bir nefes içkisini alıp şöyle etrafı her zamanki gibi bir süzdükten sonra, sigara tablasını çıkardı ve bir tane kendisine aldı ve sonra inzibatlara dönerek ikram etti. Önce almak istemediler. Atatürk “İçiyor musunuz? İçiyorsanız alın.” talimatını verince ikisi de birer tane aldılar, ama sigaralarını yakmayıp masada önlerine koydular. Atatürk yakmadıklarını görüp yakın diye ikaz edince “Komutanım biz bu sigaraları hatıra olarak saklayalım.” sözleri karşısında Atatürk şöyle bir tebessümle onlara baktı ve “Peki, peki onları saklayın ama şimdi vereceklerimi için bakalım.” diyerek birer tane daha sigara ikram etti.
Ercikler sigaralarını aldılar, utana sıkıla yakılar, içtiler. Sofrada biraz bir şeyler de yiyip içtikten bir müddet sonra Atatürk başyavere işaret etti, yanına çağırdı ve ondan iki adet yüzlük aldı ve hiç kimseye de hissettirmeden ceplerine koyuverdi. Sonra “Hadi bakalım bu gece doya doya eğlenin.” diyerek omuzlarından da hafifçe okşayarak masasından uğurladı ve yerine oturdu.....”  
Atatürk'ün yanı başında-Çankaya Köşkü kütüphanecisi Nuri Ulusu'nun Hatıraları.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke