ANASAYFA
17 Temmuz 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
YALNIZLIK
Yayın Tarihi: 08 Eylül 2018 Cumartesi, 06:25
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

İnsan dünyaya gelir, anası, ebesi, babası, ninesi yanındadır, sevinirler. Dünyaya gelen insanoğlunu severler, bağırlarına basarlar. Loğusalık devresinde konu komşu gelir kutlarlar, hısım akraba gelir kutlamalar olur. Dünyaya gelen bir şey anlamasa da o yalnız değildir.


Artık büyüme devir başlamıştır. Etrafında olanları anlamaya başlamıştır. Az da olsa sevmeyi sevilmeyi öğrenir, benlik ruhu oluşur, kendi yaşıtında çocuklar ile arkadaşlık kurar, oyunlar oynar, üzülür, sevinir ama o yalnız değildir.


Okul çağı başlamıştır. Yeni arkadaşlar, yeni öğrenimler edinir. Muhitinin dışındaki kimselerle arkadaşlık kurar, çevresini genişletir. Bu arada nine, dede ölür, çevresi bir iki azalsa da yine de çevresi vardır. Kendini çabuk toparlar, arkadaşları ile oynamaya doyamaz. Bu yaşlarda yalnızlık nedir bilmez.


Artık o bir delikanlı olmuştur. Lise çağları başlamıştır. Hak arar, olaylar karşısında direnir, gerekirse kavga eder. Geleceği için planlar yapar. Çevresi iyice genişlemiştir. Üzülür, sevinir, adam yerine konuyordur, şahsiyet kazanmıştır, bazı yerlerde kabul görür, bazı yerlerde red edilir ama yalnız değildir.


Bundan sonrası genç adam olma çağıdır. Artık hayatına yön verir, bir meslek edinmeye çalışır, ya bir iş sahasında olur veya üniversiteye girer. Yeni çevre edinir, yeni arkadaşlıklar kurar. Bunlardan sonra da askerlik olur, o da ayrı bir ortamdır. Askerlik arkadaşlığı da kolay unutulmaz, zamanı geldiğinde torunlara abartılarak hikayeler anlatılır.


Artık gerçek hayat başlamıştır. Derken evlilik, çoluk çocuğa karışmak, iş hayatı, birçok kalabalığın arasında olmak. Of, of o anda yalnızlık özlenir, 'ah biraz yalnız kalsam kafamı dinlendirsem.'  Bazen mümkün olur, bazen de olmaz.


Yalnızlık iyi bir olay mıdır? Yalnız insan kendine ait olur, kendinle didişir, yaptığı her etkiden olaydan kendisi sorumludur, kimseyi suçlayamaz. Hayatta bir çok insan yalnızdır, yalnız yaşar. İnsan yine de toplum arasına karışmalı, yalnızlık bazen sıkıntı verir.


Yıllar geçer insan çoluk çocuğa karışır, büyürler evlenirler, bizleri torun sahibi ederler. Her biri bir tarafa dağılır, bazıları hayırsız çıkar hiç aramaz. Üzülürsün elden ne gelir, yine olan yalnızlık kabusudur. Yaş kemale ermiştir, arkadaşlar bir bir kaybolmuştur. Ahır ömür başlamıştır, eski dostlar azalmıştır, kahvehanenin bir köşesine oturursun masada bir bardak çay o sana bakar, sen ona, artık yalnızsındır.


bazı muhitlerde kahvehaneler vardır, o muhitin insanları kahvehanelere toplanır, muhabbet eder, oyun oynar vakit geçirir. Örneğin Edirnespor lokali gibi. Bu da yalnızlığa bir çaredir. Ama eninde sonunda yine yalnız kalırsın, zor şeydir yalnızlık.


YANLIŞ - DOĞRU


Yanlış hatalı uygulamadır, her zaman insanı zarara sokar. Doğru, doğrudur yarar sağlar. Bu günlerde Edirne'de yanlış bir uygulama yapıldı. Atatürk heykelinin arka tarafına seyyar tuvalet kondu. Bu uygulama ne kadar doğru acaba? Oradan 50 mt ötede zaten tuvalet var, o muhittte en fazla tuvalet ihtiyacı olan yer tahmis meydanıdır ama tuvalet koyacak yer yok. En uygun yer Kervansaray'ın arkasındaki otopark yeridir. Bu yanlışın düzeltileceği umudu ile.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Gramla bamya!
Transferde Edirne plakası: 22
Gel de Ergene'ye atla!
Günenç sinema oyuncusu!
Kapıkule'de sabah ve öğle
'Has bahçe' yaşamalı
Şehitler dualarla anıldı
Potada şampiyon DSİ
Ertürk ve Övgü'nün mutlu günü
U11'de 'Şükrüpaşa' farkı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE