ANASAYFA
20 Mayıs 2019 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Orkun AKMAN / #Çengelli İğne
Öğretmen evleri
Yayın Tarihi: 17 Eylül 2018 Pazartesi, 13:38
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Öğretmen bir anne ve babanın oğlu olmanın hazzını maddi olarak değil belki ama manevi olarak fazlasıyla yaşadım. Bir ortamda öğretmen çocuğu olarak anılmanın yaşattığı gururu tahmin edemezsiniz. Ki ben bu haz ve gururu hem annem hem de babamdan olmak üzere çift dikişli yaşadım, yaşıyorum. Bugün hala gururla söylerim; her ikisi de öğretmendi ve aynı zamanda adil, hakkaniyetli, öğretmesini bilen ve öğretmesini seven eğitimcilerdi. İkisi de emekli olduktan sonra bile öğrencileri tarafından sıkça aranır, onların kendilerine gösterdiği saygı ve minnet ile mutlu olurlardı. Ben de bu durumda boş durmaz, kendi kendime gururlanırdım.

 

Yazımın girişinde bahsettiğim maddi kısmını farklı yorumlayanlar olabilir, kısaca açıklayayım: Çok şükür annem de babam da her dönem hem evin hem de kardeşimle ikimizin her ihtiyacını fazlasıyla karşıladı. Dolayısıyla kardeşim Barkın’la birlikte kanaatkar olmayı bilmemizin altında, öğretmen maaşıyla geçindirilen bir evde büyümüş olmanın güzelliği var. Çocuk olduğum dönemlerde öğretmen maaşı öyle anlı şanlı değildi. Bugün de öyle değil. Her ne kadar fazla gibi gözükse de ülkedeki pahalılık ve ekonomik şartlar göz önüne alındığında 3 bin küsurluk maaşları çabucak eriyip gidebiliyor.

 

Öğretmen anne ve babaya sahip olmanın manevi hazzını kelimelere dökemem pek mümkün değil ancak maddi faydasını soracak olursanız size hemen ‘Öğretmen Evi’ cevabını veririm. 90’lı yıllarda öğretmen maaşı orta halle orta hale yakın bir aralıkta olmasına rağmen biz haftada en az bir - iki defa ailece Öğretmen Evi’nin sosyal tesislerinde yemek yerdik. Bugün matematiğini yapmanın pek de mümkün olmadığı bu durum, aradan geçen 20 küsur yılda alım gücündeki düşüşün, hayat pahalılığındaki artışın ve ekonomideki geriye gidişin en güçlü örneklerinden biri.

 

Nasıl ki bugün orduevlerinde askeri personele kaliteli hizmet ucuza sunuluyorsa bir zamanlar Edirne Öğretmen Evi’nde de durum böyleydi. Evet bir zamanlar... O kısma haftaya değineceğim.

 

Gerek Uzunköprü’de, gerek Edirne’de yaşarken ailece Öğretmen Evi’nin yemekhane kısmını sıkça kullanmışızdır. Genel hatlarıyla zaten ucuz fiyatların yer aldığı bu sosyal tesislerde bir de öğretmen indirimi olunca bu durum bize maddi anlamda daha da büyük bir kolaylık sağlıyordu. Sadece ucuzluğuyla değil, lezzetiyle de öncüydü Öğretmen Evi tesisleri. Mesela bugün yerinde kavak yelleri esen -ki gerçekten kavak yelleri esiyor- Meriç Nehri kıyısındaki öğretmenler bahçesinde yediğim tandırı, kaşarlı köfteyi, meyhane pilavını, soslu patlıcanı unutmam mümkün değil. Uzunköprü’de öğlen aralarında yediğim İzmir köfte, ezogelin çorbası da hala aklımdadır mesela.

 

Öğretmen evlerinin sadece kışlık tesislerinden değil yazlık tesislerinden de faydalanırdık. Kumbağ’da olsun, Ayvalık’ta olsun nice anılar biriktirmişizdir ailece. Yazlık ya da kışlık fark etmez, tesislerin her yerde kendine özgü ruhu vardı. Tesisler hemen Türkiye’nin her yerinde aynı kalitede, gösterişten uzak, sade ve temizdiler. Ayrıca çalışan personel her zaman saygılı ve titizdi. Ve Öğretmen Evleri sadece öğretmenlerin değil tüm halkın faydalanabileceği tesislerdi. Sadece kamu görevlilerinden ve öğretmenlerden alınan fiyatlar biraz daha düşük miktardaydı.

 

***

 

Seyahat tutkumu alışkanlık boyutuna taşıdığımdan bu yana planlarımın merkezinde hep Avrupa şehirleri olmuştur. Türk Lirası’nın değer kaybetmeye başlamasıyla maddi olarak giderek zor bir hal alan bu seyahatler zamanla yerini yurtiçi keşif turlarına bıraktı ve uçak ya da otobüs biletlerimin üzerinde hep Türkiye’den şehirler yazmaya başladı. Fırsat buldukça gerçekleştirdiğim seyahatlerdeki konaklama ihtiyacım, beni eski yıllara götürdü. Öğretmen evleri ile seneler sonra tekrar yolum kesişti. Hatay ve Adana seyahatlerim sırasında konaklama tercihimi öğretmen evlerinden yana kullandım. Öğretmen olarak değil belki ama yıllardır haklı gururunu taşıdığım öğretmen çocuğu olarak konakladığım bu tesislerden öylesine memnun ayrıldım ki... Olayın bir de maddi boyutu var tabii. Öğretmene, öğretmen çocuğuna ve kamu personeline uygulanan indirimler sayesinde, birkaç günlük öğlen ve akşam yemeklerini rahatlıkla karşılayabilirsiniz örneğin.  

 

Bu ara konular uzadıkça uzuyor. Bu yazının da devamını haftaya bırakmak durumundayım. Anlayışınız için teşekkürler...

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirne'nin 142 yıllık çınarı
Pilav okul dışında
Edirne'ye oyuncak müzesi
Millet İttifakı'ndan '19 Mayıs' töreni
HER YER SAMSUN
Vadeli hesaptan dolandırıcılık
Yeniden görevlendirme yargıda
Yem sütten pahalı
Müzede resitalli kutlama
‘19 Mayıs ruhu yok edilemez’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE