ANASAYFA
25 Eylül 2022 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 238
Yayın Tarihi: 26 Eylül 2018 Çarşamba, 06:35
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 “….. Ve Fevzi, Kazım Karabekir paşalar da beraber oldukları halde hep birlikte validelerinin kabirlerini ziyarete gidildi. Paşa'nın orada irat ettikleri [söyledikleri] nutuk şöyledir:
“Zavallı validem, bütün millet için mefkûre [ülkü] olan İzmir'in mukaddes topraklarına tevdi-i vücut etmiş [gömülmüş] bulunuyor. Arkadaşlar, ölüm hilkatin [yaradılışın] en tabii bir kanunudur. Fakat böyle olmakla beraber bazen ne hazin tecelliler [acıklı sonuçlar] arz eder. Burada yatan validem zulmün, cevrin [haksızlığın], bütün milleti felaket uçurumuna götüren bir keyfi idarenin kurbanı olmuştur. Bunu izah ettim. Müsaade buyurursanız hayat ıstırabının biraz, birkaç noktasını arz edeyim. Abdülhamid devrindeydi, 1320 (1904) tarihinde mektepten henüz erkânıharp yüzbaşısı olarak çıkmıştım. Hayata ilk hatveyi [adımı] atıyordum. Fakat bu hatve, hayata değil, zindana tesadüf etti! Hakikaten beni bir gün aldılar ve idare-i müstebidenin [istibdat yönetiminin]  zindanlarına koydular. Validem bundan, ancak mapustan çıktıktan sonra haberdar olabildi. Ve derhal beni görmeye şitab etti [koştu]. İstanbul'a geldi. Fakat orada kendisiyle ancak üç beş gün görüşmek nasip oldu. Çünkü tekrar idare-i müstebidenin hafiyeleri, casusları, cellatları ikametgâhımızı sarmış ve beni alıp götürmüşlerdi. Validem ağlayarak arkamdan takip ediyordu. Beni menfama [sürgün yerime] götürecek olan vapura bindirirlerken benimle görüşmekten menedilmiş olan validem, gözyaşlarıyla Sirkeci rıhtımında elem ve kederler içinde terk edilmiş bulunuyordu. Menfada geçirdiğim seneleri anam, ıstırap ve gözyaşları içinde geçirmiştir.
Başka bir nokta daha: Mütareke zamanında Anadolu'ya geçtiğim zaman, validemi mustarip bir halde [acılar içinde] İstanbul'da terke mecbur olmuştum. Yanında kendisinin terfik ettiği [bulunduğu] bir adamım vardı. Bunu Erzurum'dan İstanbul'a gönderdiğim zaman validem bu adamın yalnız olarak gediğinden haberdar olduğu dakikada benim hakkımda halife ve padişah tarafından verilmiş olan idam kararının infaz edildiğini [yerine getirildiğini] zannetmiş ve bu zat kendisini felce duçar etmişti [felç yapmıştı]. Ondan sonra bütün mücadele senelerini elem ve ıstırap içinde geçirmişti. Padişah ve hükümetinin ve bütün düşmanların daima tazyik [zorlama] ve işkencesi altında kalmıştı. İkametgâhı bin bir türlü sebep ve vesilelerle basılır, taharri edilir [sorguya çekilir], kendisi izaç olunurdu [rahatsız edilirdi]. Validem, üç beş senenin gece ve gündüzlerini gözyaşları içinde geçirdi. Bu gözyaşları ona gözlerini kaybettirdi. Nihayet pek yakın bir zamanda onu İstanbul'dan kurtarabildim. Ona kavuşabildim ki artık maddeten ölmüştü. Yalnız manen yaşıyordu. Validemin zıyaından [kaybından] şüphesiz çok müteessirim. Fakat bu teessürümü izale eden [gideren] bir husus vardır ki o da vatanı mahv ve harabiye götüren [yok eden, harap eden] idarenin artık bir daha geri gelmemek üzere mezar-ı âdeme götürülmüş olduğunu görmektir. Validem bu toprağın altında; fakat hâkimiyet-i milliye [milli egemenlik] ilelebet payidar [ölümsüz] olsun. Beni teselli eden en büyük kuvvet budur. Evet, hâkimiyet-i milliye ilelebet devam edecektir.”” [Yaveri Atatürk'ü Anlatıyor-Salih Bozok]
Sağlıcakla,
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sağlık Bakanlığı'ndan mal alım ilanı
Vakıflar gayrimenkul kiralayacak
Taşıt satılacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke