ANASAYFA
26 Mart 2019 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
MİLLİ EĞİTİM
Yayın Tarihi: 03 Kasım 2018 Cumartesi, 06:05
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Bir ülkenin geleceği eğitime bağlıdır. Eğitimi ailenin dışında okullar verir yani gelecek okullara bağlıdır. Okullar ne kadar iyi olursa eğitim de o kadar iyi olur. 
Hepimiz belirli bir yaşa gelene kadar çeşitli eğitim kurumlarından geçmişizdir. Bunlar meslek okulları olduğu gibi klasik bir bilgi vermekten öteye gitmeyen okullar da olur. 
Bugün çeşitli lise seviyesinde okullar var. Bu okullarda okuyan çeşitli öğrenciler, bu öğrencileri okutan öğretmenler var ama bir öğretim sistemi doğru dürüst oturtulamamış. Birkaç yılda bir sistem değişiyor. Yok 5+3 denildi, yok 4+4+4 denildi. Konu ciddiyetten uzaklaştırılıyor. 
illi Eğitim ülkenin geleceği ile ilgilidir. Bu konu üzerinde ciddiyetle durulmalıdır. Milli savunma, ekonomi, milli eğitim konuları partiler üstü konulardır, ikide bir sistem değişikliği yapılmamalı. 
Okullarımız bugün ne kadar çağdaştır? Karşıdan bakıldığında çağdaş görünüyor. Liseyi bitiren bir öğrenci bir lisan konuşamıyor, bir dilekçe yazamıyor, bir borç senedi yazamıyor. Daha bunlar gibi birçok örnek verilebilir. Sebep okullarımız ve hayattan kopuk oluşları. Varsa yoksa ezber, bu konuda en verimli okullar meslek okullarıdır. 
Okullarımızı hayata dönük hale getirmeliyiz. Bu konuda yalnız öğretmenlerden değil piyasadan bu konuları bilen kimselerden de istifade edilmelidir.
Okullarımızda öğretmen  öğrenci ilişkisi ne durumdadır? Hiç de iç açıcı değildir. Öğretmen yalnız ders anlatır. Meslek okulları biraz farklıdır. Sanki üniversite gibi. 
Ortaokulda, lisede okuyan bir öğrenci delikanlılık çağındadır. Bu yaşta okul içinde, okul dışında her çılgınlığı yapar. Okul dışındaki olaydan ailesi sorumludur. Ya okul içindeki olayda kim sorumlu olacak? Hangi öğretmenin olacağı belirsiz.
 Amerika'da bazı okullarda kaç öğrenci varsa, öğretmen sayısına bölünüyor. Bir öğretmene kaç öğrenci düşerse o öğretmen o kadar öğrencinin okul içinde bir nevi velisi oluyor. Öğrenci okul içindeki derdini öğretmenine söylüyor. O da öğrenciye yardımcı oluyor. Bizim okullarımızda böyle bir sistem yok. 
Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk 2023 vizyonu olarak şu yeniliklerin yapılacağını söylüyor: 
“Okullar arasındaki fark kapatılacak, meslek liseleri tercih edilecek, sınav baskısı azalacak, ders sayısı azalacak, ücretli öğretmen maaşları artacak.”Daha buna benzer bir çok yenilik. Acaba bunlar ile amaca erişebilinecek mi? 
Türkiye'nin eğitimdeki en büyük sorunu, öğretmenlerin kendilerini yenilememeleridir. Kaç öğretmenimiz lisan bilir? Kaç öğretmenimizin evinde bin adet kitap vardır? Kaç öğretmenimiz yurtdışına çıkmıştır. Kaç öğretmenimizi gazeteler makale yazar, sergi açar?
Öğretmenler için şöyle bir sistem uygulanmalı; beş yılda bir öğretmenler teste tabi tutulmalı. Gerekli noksanlıkları varsa bulunduğu en yakın üniversitede yaz tatilinde konusunda kurs görmelidir. Dolayısıyla bu da bir nevi yenilenme olacaktır. 
Türkiye'de en sorunlu bakanlıklardan biri de Milli Eğitim'dir. Osmanlı zamanında eğitim bakanı boşuna dememiş, “Bu okullar olmasa, bakanlığı ne güzel idare edeceğim” diye.
İnşallah sorunların halledileceği umuduyla.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Yangın can aldı
İnsanlık ölmedi
Özcan'a veda teşekkürü
Özakıncı sektörün başpehlivanı
İki adımda komşu
‘İddialı gençlik istiyoruz’
Mehmet Eren'in mutsuzluğu
Asırlık yaş kütüğü
Edirnespor Şampi...
‘Ermeni Toplumu' sergisi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE