ANASAYFA
28 Kasım 2021 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ahmet Yaraş / KÜLTÜRE DAİR
Edirne'nin Neyi Eksik!
Yayın Tarihi: 07 Kasım 2018 Çarşamba, 06:46
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Müzeler, bir kentin geçmişle gelecek arasında kurdukları çağdaş vitrinlerdir.
Bu ülkede eski esere ne kadar kıymet veriyor? Bu tartışılır. Ancak son 15 yıldır müzecilik konusunda Türkiye Cumhuriyeti ciddi anlamda önemli atılımlar yapıyor. Mevcut eski eser üzerinden, turizm yoluyla kent ve ülke ekonomisinde, müzeciliğin ne kadar önemli olduğunu kavramışa benziyor. 


Son beş yılda; Antep'te Zeugma Müzesi'nden başlayarak başta güneydoğu ve güneyde gerçekten çok büyük modern müzeler açıldı. Zeugma Müzesini, Antep, Van,  Urfa, Mersin, Hatay, Adana ve son olarak Troya müzeleri izledi. Yakında Batman Hasankeyf ve Kütahya Müzeleri açılacak. Bu müzeler beklentilerden çok daha büyük müzeler. Ancak pek çok sıkıntılarına rağmen ciddi bütçeler ayrılmış inanılmaz maliyetleri olan müzeler. Mevcut Edirne Müzesi gibi aynı plan ve formatta 3-4 müzenin aynı anda ihaleye verildiği sonra eserlerin içine yerleşmesi için akla karanın bulunmaya çalışıldığı müzeler değil. Şimdi mevcut esere göre modern müzeler yapılıyor.
İyi güzel de;
Şimdi ülkenin bu bölgesine var da; -neden Trakya'da Trak kültürünü tümüyle yansıtan- Edirne'ye yakışan muhteşem bir Trak Müzesi hiç gündemde bile değil.  Edirne'ye gelen yüzbinlerce turistin gezebileceği 'Barış ve İyi Komşuluğu' hedefleyen bir müze, iki ülke ile komşu olan bu kente neden layık görülmüyor. 
Edirne de bu topraklara yakışan bir müze olması için o kadar neden var ki! Türkiye'nin büyük bir devlet olduğunu, ne kadar zengin kültürlere ev sahipliği yaptığını, kültürün Avrupa'ya taşındığı toprakların bu coğrafyadan geçtiğini, yeterince bilinmeyen Anadolu ve Trak medeniyetinin ne kadar sahiplendiğimizi göstermesi gibi daha onlarca neden sayılabilir. 
Peki böyle bir müze yapmak TC için çok mu zor? Hiç değil?  Edirne'nin; Urfa'dan, Antep'ten, Adana'dan Hatay'dan nesi eksik? Tarihi bir geçmişi -henüz araştırılmamış zenginliği dışında-, fazlası var eksiği yok.
Tek eksiklik halkımızın, politikacıların, kent yöneticilerinin bu eksikliği görmemesi Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan ısrarla talep etmemesi.
Her şey önce öğrenmek ve hayal etmekle başlar…

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Engelli asansörü yaptırılacak
Belediye gayrimenkul kiralayacak
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Marküteri Parke

Böcek İlaçlama