ANASAYFA
20 Temmuz 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gönül UYANIKTIR / Günce
Mesaj alındı
Yayın Tarihi: 21 Kasım 2018 Çarşamba, 05:24
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Meslek hayatımın en heyecansız, tatsız tuzsuz ve de en ruhsuz yerel seçim öncesini yaşıyorum. Şu ana kadar seçmene heyecan ve dinamizm katan bir isme rastlamadım. İnsanlar, 'o da olabilir bu da olabilir' diyor da, 'bu olmalıdır' diyemiyor.
Yani biraz ortaya karışık bir durum söz konusu. Sonuçta, adaylardan, bir oy da olsa fazla alan, seçilmiş olacak. O seçilenin partisi kazanmış sayılıp, Türkiye haritasının kuzeybatı ucu, o partinin rengiyle işaretlenecek. Partilerin bütün derdi bu…! Aday adayları nasıl ki seçime katıldıkları partinin adayı olma peşindeyse, Edirneli de dürüst saydam, kamusal yararları gözeten, yaşam tarzlarına saygı duyan, çağdaş, ilerici, korumacı bir belediyecilik beklentisi içinde. 
Son günlerin en hareketlisi Ak Parti olduğu için şu anda konuşulan da onun aday adayları. Pazar günü Edirne'de internet ortamında temayül yoklaması yapıldı. Anladığım kadarıyla oy kullananlar, yedi kişinin dışında da isim yazabildi. Bu yoklamanın sonucu bol sürprizlere gebe olabilir.  Bekleyip göreceğiz, Ankara ne eyleyecek!?
Ak Parti'den yarışa katılan isimler, taleplerinin gerekçesini kısa ve birbirinin benzeri cümlelerle açıkladı. Ortak cümle 'Edirne'nin hak ettiği yer' di. Eski başkentten, çocuklarımızın geleceğinden dem vurdular. Bu durumda seçmenin de Edirne'yi hak ettiği yere getirecek düzeye sahip aday adayları konusunu iyi irdelemesi gerekiyor. Ben soruyor ve yanıtını araştırıyorum şahsen…! 
Ak Parti'deki isimler arasında Bilgin Özbaş, kamu oyuna sunulduğu ve  yansıdığı ve gibi farklı bir muamele gördü. O'nun açıklaması sırasında salon tıklım tıklım doldu, dolduruldu. O da en önemli mesajını, yanında oturan eşinin kılık kıyafeti üzerinden duyurdu. Eşi, bir ay önce, alnından itibaren başını kapatıp adeta renkli çarşaf sayılabilecek bir giysiye bürünmüştü. Bilgin böylece, “Ben artık Ak Parti'nin emrindeyim. Siz ne derseniz o!” mesajını çok yüksek perdeden(!) ilan etti. Basın açıklamasında ve fotoğraf karelerinde eşi bu yeni formasıyla yanıbaşında yerini aldı. Bu önemli (!) mesaj partisine hayırlı uğurlu olsun!  Kendisi bu mesajla adaylık yolunda bir adım öne geçmiş olabilir. Ama böyle radikal değişimler her zaman beklenen sonucu da vermeyebilir. 
Zira Edirne gibi, Ak Parti'nin yıllardır yerel iktidarı zorladığı ama bir türlü elde edemediği bir kentte, yöneticiler önce bunun nedenleriyle samimi bir şekilde, kendilerini hiç kandırmadan yüzleşmelidir. Olmak başka şey, miş gibi görünmek başka. 'Olan'ın başaramadığını 'oldur'maya çalışmak zor, riskli bir iş. Bunun yerine olanı olduğu gibi kabullenmek daha dürüst, kabul edilebilir, anlaşılır bir şey. Kimseye de itici ve incitici gelmez diye düşünüyorum. 
Ayrıca seçmenin, bu mesajı Ak Parti camiası kadar coşkuyla karşılayıp karşılamayacağı bilinmiyor. Test edilmesi için önce Bilgin'in adaylığa terfi etmesi, sonra da karşılık olarak CHP'nin vahim bir adım atması gerekiyor. İyi Partili Orhan Çakırlar'ın ikinci sıradan milletvekilliğine dikey geçişini sağlayan ama kadınları da inciten hareketi henüz hazmedilmemişken, Ak Partili Bilgin'in hamlesi nasıl değerlendirilecek, göreceğiz! 
Bu mesajın partisiz seçmeni, (özellikle kadınları) 'ötekileşme' ve 'baskı' duygularını harekete geçirip olumsuz etkileyeceğini (hatta etkilediğini) düşünüyorum. Ak Partinin muhtemel başkan adayı, yakasındaki rozeti çıkarıp, 'ben her Edirneli'nin belediye başkanı olacağım' dediğinde ne derece inandırıcı olabilecek? 
Zira, kamusal görevlere talip olanlar böyle dar çerçevelerden bakmamalı. İyi niyetlerini zan altında bırakacak yorumlara açık hareketleri, hele böyle stratejik zamanlarda asla yapmamalı. 
Diyorsanız ki, 'Şimdi tam zamanı. Adam kendini ispat edip, göze girecek, adaylığa terfi edecek!...' Terfisini eder, aday olur, ama belediye başkanı olmak başka bir aşama. Bunun için Ak Partili'nin gözüne girmesi yetmez. Böyle bir hamle O'nu il başkanı, (ilk sıraya gelirse) milletvekili yapar da, fakat çok kolay belediye başkanı yapmaz. Bu kente belediye başkanı olabilmesi için, reel siyasi gerçeklik odur ki, CHP'nin çok vahim bir hata yapmasını da beklemesi gerekir.!!!
 Edirne'nin hassasiyetlerini göz ardı eden her kim olursa olsun, (parti ya da aday) özellikle bu seçimde sakın riske girmeye kalkmasın. Çünkü seçmen, birilerine artık haddini bildirmek konusunda çok kararlı görünüyor. Adaylar açıklandığında bunu görmek için seçimi beklemeye gerek kalmadan sonuç 'tahmin edilir' olacak diye düşünüyorum. 
Belediye Başkanında halkın aradığı özellikllerin başında dürüstlük, saydamlık, kamusal yararı gözetme, çağdaşlık, korumacılık geliyor. Bunun için de yaşam boyu yürüdüğünüz yol çok önemli. Ak Parti açısından Bilgin, yıpranmamış bir isim. Kamu oyu, (yakın çalışma arkadaşları, eş dost, komşu dışında) onu sadece bir kurumun yöneticisi olarak tanıyor. Böyle bir isme ham siyaset adına yanlış adımlar attırmak kendi bindiği dalı kesmektir. Eğer tüm bu organizasyon kendi fikriyse siyasetten gelmemenin (büyük bir avantaj olduğu kadar) büyük de bir handikap olduğunu öğrenecektir. 
Siyaset; bembeyaz veya rengarenk iken kirletilen çamaşırların hiç ayrıştırılmadan atıldığı bir çamaşır makinesi. Ama öte yandan o kirli çamaşırları hiç birimiz giymek (seçmek) istemiyoruz. Kirlenmemiş ya da renklilerle karışmadan yıkanmış beyazlar arıyor, o beyazların da beyaz kalmaya devam etmesini bekliyoruz... Asıl önemli olan sonuna kadar beyaz kalıp kalmayacakları. Bu da kişilikleri ve çevrelerinde bulunmasına izin verip, seçtikleri insanların kumaşıyla alakalı.
Beyaz kalmak çok zor. Ama daha da zoru, yaşamını kamuya adayıp da kirlenmemek. Karmaşık, kafa karıştıran, manipülatif yöntemlere ihtiyaç duymadan omurgasının üzerinde sağlam durabilmek. Lord Braugham'ın çok bilindik bir sözü var, benim sadece siyasette değil her alandaki mottom bu. 
“En çirkin yalan çocuğa ve halka söylenen yalandır. Çünkü her ikisi de kolay kanar!”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
3 yıllık utanç bitiyor
Kuyumcuları dolandırdılar
Tekirdağ kapandı Edirne'nin yükü arttı
Edirne'nin kahramanı kitap oldu
Şentop'tan Edirne'ye destek sözü
İnflamatuvar barsak hastalığına dikkat
'Ulus'a çeki-düzen
Yeniimaret Spor'da 6 imza
‘Yağlı Güreş Federasyonu kurulmalı’
Kıbrıs Barış Harekatı 45 yaşında
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE