ANASAYFA
04 Ekim 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 240
Yayın Tarihi: 28 Kasım 2018 Çarşamba, 06:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Ali Fuat Cebesoy 1882 doğumlu. Osmanlı paşalar aristokrasından bir ailenin çocuğu. (Milli Mücadele Hatıralarının sunuşundaki 'Osmanlıdan Cumhuriyete Ali Fuat Cebesoy'u çok ilginç bulabilirsiniz.) Babası İsmail Fazıl Paşa da Abdülhamid'e yaverlik yapmış; bu görevden affedilip Erzincan'da 4. orduya sürgün edilmiş; ileri yaşına rağmen Anadolu'ya geçip Sivas kongresine katılmış; birinci TBMM'de Yozgat mebusu olmuş; Nafıa Vekilliği yapmış… 
Ali Fuat Cebesoy ise Harbiye Mektebinden Mustafa Kemal'in sınıf arkadaşı; Mustafa Kemal onun baba evinin daimi konuğu; Kurmay yüzbaşı olarak birlikte Suriye'deler; İstanbul'da Milli Mücadelenin ilk planlamalarında birlikteler; Ali Fuat Cebesoy'un dağılmış kolordusunu toplamak üzere Anadolu'ya geçişi 25 Şubat 1919; Amasya'da birlikteler. Sivas kongresi delegelerinin Sivas'a ulaşımını Ankara'dan Ali Fuat Cebesoy sağlıyor. 27 Aralık 1919 da Mustafa Kemal'i Ankara'da görkemli bir törenle karşılıyor. Garp cephesinin ilk komutanı Ali Fuat Cebesoy (25 Haziran 1920  2 Aralık 1920) bir süre Moskova büyükelçisi; 2 Haziran 1920 den sonra Ankara'da…
Ali Fuat Cebesoy yeğeni Ayşe Cebesoy Sarıalp'ın anlatımıyla: 
“Milli Mücadele Hatıraları-Birkaç söz- Milli Mücadele Hatıraları, Moskova Hatıraları, Siyasi Hatıralar ve Sınıf Arkadaşım Atatürk isimli anı kitaplarını kaleme alan Kurtuluş Savaşımızın önde gelen kumandan ve devlet adamlarından amcam Ali Fuat Cebesoy'un bu eserleri anıdan öteye belgelere dayalı tarihe ışık tutan çok önemli eserlerdir. 
Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminden başlayarak Türkün milli davası uğuruna şuurlanışı ve verdiği amansız mücadele belgelerle Milli Mücadele Hatıralarında anlatılır. Moskova Hatıraları ise başlı başına bir tarih hazinesidir. Şöyle ki 1917 Rus İhtilalini gerçekleştirmiş olan Bolşeviklerin 623 yıllık bir imparatorluğun inhitatından sıyrılarak bağımsızlığı uğuruna savaşa girmiş bir ulusa yardımı konusunda nasıl ikna edildiğinin tarihi gerçeklerini yansıtır.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 23 Nisan 1920'de açılışından sonra Birinci Meclisten itibaren gelişen siyasi olaylarda belgeleriyle Siyasi Hatıralar'da tarihe intikal ettirilmiştir. Bu kitaplarda sadece hayatını Milli Mücadele'nin ön saflarına atan bir askerin hizmetlerini değil aynı zamanda yüreğinde vatan sevgisi çarpan bir yurtseverin duygularını da bulacaksınız…”
Temel Yayınları buna (Ali Fuat Cebesoy'un yayınlanmamış arşivinden yararlanarak) Bilinmeyen Hatıralar ve Askeri ve Siyasi Belgeler'i de eklemiş.
Sağlıcakla, 
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Trafik canavarına iki günde, iki can!
‘Yaşlı ve emekliler sendikada örgütlenmeli’
Aramızdan ayrılanlar
Memlekette seçim, Edirne'de geçim!
İnadına Söğütlük!
Edirnespor galibiyeti unuttu!
'Hızlı Tren' buluşması
Vatan Partisi Edirne'de kurultay
Kadınlar hem sattı, hem çaldı!
Tunca'da 'tonca' atık!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke