ANASAYFA
20 Temmuz 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Özdemir AKBAL / Dünyanın Penceresinden
Realist Perspektife Hoş Geldiniz!
Yayın Tarihi: 30 Kasım 2018 Cuma, 05:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

    Hiç mi yok? İşte bu soru muhteşem bir soru gerçekten. Soruyu soran yahut soranlar aslında şu anlam içeriğini kullanıyor; “bari birazcık olsa da hayallerimiz yıkılmasa”. O zaman bu sorudan hareketle cevabı vereyim; maalesef hanımefendiler ve beyefendiler hiç yok! Devletten başka uluslararası sistemde sorun çözebilme kabiliyetine sahip hiç unsur yok! Pek çok ideolojik yaklaşım için aslında hoşa gidecek cümleler değil ama durum bu… 
    Bir yazı benim kullanmayı sevdiğim şekliyle “Amarigan gâvurcasında” yazıldıysa kesinlikle doğrudur yaklaşımından hareketle; bulunan bütün yabancı görüşlerin tartışılmak yerine benimsenmesi maalesef bu durumu ortaya çıkarıyor. Böylece ortaya çok iyi ve değerlendirilmesi gereken çalışmalarla beraber, sadece İngilizce olduğu için dikkate alınan ve içeriği birinci kaynağa giderek incelenmemiş tabir yerindeyse bir çeşit uluslararası politika teorisi dedikodusu ortaya çıkıyor. 
    Bu durumun yanı sıra, ideolojik saplantıların devleti görmezden gelen cinslerine gönülden ve kökten bağlı olmak da aslında bilim dâhilinde olması gereken objektif bakışın bir çeşit propaganda aleti haline dönüşmesine sebep oluyor. Aslında “Eleştirel Teori”nin önde gelen ismi Robert Cox, “teori daima birisi ve bir amaç içindir” der. Yani aslında gerçeklikle ilgisi yok diyerek anlaşılma konusunda çoğunlukla da tembellik sebebiyle uzak durulmaya çalışılan teorik çalışmalar siyaset bilimi ve uluslararası politikanın tam bir prospektüsüdür. 
    Dolayısıyla teorinin tartışılması bir yandan da belli bir ideolojik yahut politik uygulamanın ele alınarak analiz edilmesi ve tartışılması anlamına gelmektedir. İşte bu noktada teorik tartışmaların ele alınmasının aslında belli bazı ideolojik temellerin ele alınması olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Bu nokta da işte sosyal güçler lafzı ile ortaya çıkan teorilerin aynı zamanda devlet aygıtının önemini görmezden gelerek devleti zafiyete uğrattığına çok dikkat etmek gerekir. 
    Uluslararası politika oluşumunda sosyal güçlerin etkili olduğu söylemi ile özellikle SSCB'nin dağılması sonrası tartışılması ve ele alınması artan teorik yaklaşımların aynı zamanda indirgemeci ve revizyonist teoriler olarak devlet erkini de hedef aldığını dikkatten kaçırmamak gerekir. Şöyle bir gözden geçirelim; Arap Ayaklanmaları döneminde halkların demokrasi isteği söylemiyle dile getirilen analizlerin aslında büyük çoğunluğu söylemi bağlamında devletin gücünün yeterince dikkate alınmadığı yahut önemsizleştiği teorik yaklaşımlara dayanmaktaydı. Buna göre halkların demokrasi isteği vardı ve buna kulak verilerek yönetimlerin değişmesi gerekiyordu. Sonuçlarını ayrıca tartışmayalım. Bunun bir başka örneği de şu an Suriye'nin kuzeyinde yaşanıyor, andığım perspektiften bakan kafalara göre aslında Tunus'taki ayaklanma ile Suriye'nin kuzeyindeki terör yapılanması pek farklı saiklere dayalı olarak ortaya çıkmadı. 
    Dolayısıyla aslında son derece masum ifadeler ve görüşlere dayalı olarak ortaya çıktığı savunulan yaklaşımlar kaosu dolaylı yahut direkt olarak desteklemekte bunun çözümü için de devlet tedbirlerinin uluslararası politika ortamında uygulanması gerekmektedir. Tam da bu yüzden realist perspektife hoş geldiniz. Haftaya görüşmek dileğiyle memleketimin güzel insanları.      

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
3 yıllık utanç bitiyor
Kuyumcuları dolandırdılar
Tekirdağ kapandı Edirne'nin yükü arttı
Şentop'tan Edirne'ye destek sözü
Edirne'nin kahramanı kitap oldu
İnflamatuvar barsak hastalığına dikkat
'Ulus'a çeki-düzen
Yeniimaret Spor'da 6 imza
‘Yağlı Güreş Federasyonu kurulmalı’
Kıbrıs Barış Harekatı 45 yaşında
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE