ANASAYFA
20 Temmuz 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
YENİ ÇÖPLÜK
Yayın Tarihi: 01 Aralık 2018 Cumartesi, 06:11
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kullandığımız ürünlerin işe yarar kısımlarını alıyoruz, geriye kalan ksıımlarını da atıyoruz. Buna da çöp deniliyor. Bu olay her zaman her yerde böyle. Bu çöp denilen atıklar ne oluyor? Çöp kutularında birikiyor, biriken çöpleri de çöp bunkerlerine boşaltıyoruz. Günün belirli saatinde gelen çöp kamyonları bu çöpleri alıp açık alana boşaltıyor. Orada yığılan çöpler her gün yığıla yığıla büyük bir çöp sahası oluşturuyor. Her türlü pislik, mikrop oluşuyor. Bu pisliği köpekler, kediler, kuşlar başka taraflara, yerleşim yerlerine taşıyorlar. Mikrop, koku yer tarafa yayılıyor. Yalnız pislik mi? Ya dayanılmaz kokuya ne diyelim? Bu çöp depolama şekline vahşi depolama denir. Bu Edirne'de böyle bir çok yerleşim yerinde de böyle.
Çöp konusu yerleşimlerin, belediyelerin en büyük sorunu. Biriktikçe birikiyor. Atık olsa da çöpün içinden işe yarar, geriye dönüşümü olan malzemeler var. Örneğin; metaller, camlar, plastikler, kağıtlar. Bunlar geriye dönüşümü olan, ekonomik değeri olan atıklar. Vahşi depolamada değerlendirilmiyor, heba olup gidiyor.
Çöp yığınları durduğu yerde metan gazı üretirler. Bundan epey yıl önce İstanbul'da Hekimbaşı Çöplüğü'nde patlama oldu. Otuza yakın insan öldü. Edirne çöplüğünde de bir ara yangın çıktı. Bu hal hep böyle mi devam edecek? Etmemeli, bir çaresi olmalı. Nihayet sayın Recep Gürkan gibi akıllı bir belediye başkanı çıktı, konuya noktayı koydu. Vahşi depolamadan vazgeçilmeli ve çöpler ekonomiye kazandırılmalı dedi.
Yapılacak olan yeni çöplüğün oluşturulması, metan gazının enerjiye dönüştürülmesi gibi araştırmalar ve yer seçimi yapıldı. En uygun yer olarak Edirne'den 20 km uzakta bir yer seçildi. Çok isabetli bir seçim. Hem Edirne'nin, hem de Lalapaşa, Süloğlu ve Havsa'nın çöplerinin yeri olacak. Bundan sonrası bu işi yapacak firmayı seçmekteydi. O da Atlas firması oldu. İhale ve yapım aşaması derken Kurtuluş Bayramı'nın öğleden sonrasında bu tesisin açılışı yapıldı.
Tesis hakkında bilgi vereyim: tesiste iki tane çöp depolama sahası var. Kamyonla gelen çöpler bu sahaya boşaltılıyor. Çöplükte oluşan metan gazı yarım küre şeklindeki depolamaya getiriliyor, buradan da 16 silindirli, gazla çalışan motora geliyor. Motor da gazın enerjisini mekanik enerjiye dönüştürüyor. Bu enerji motorun miline bağlı jeneratörde elektrik enerjisine dönüşüyor ve elektrik elde ediliyor. Sonrası trafo istasyonundan sonra kullanılmak üzere dağıtılıyor. Enerjiye dönüşüm safhası bundan ibaret. Tesisin şu andaki gücü 1.6 megawat elektrik üretebilecek kapasitede. Tesis tam kapasite ile çalışmaya başladığında bu güç 3.2 megawat güce ulaşacak. Saatte 1600 kilowat elektrik üretebilecek kapasitede. Bu da 16 bin evin elektrik ihtiyacı demektir.
Bugüne kadar yapılanlar elektrik üretimi içindir. Bundan sonra yapılacak olan çöp ayrıştırma tesisidir. Çöpün içindeki işe yarar malzemeler çöpten ayrılarak değerlendirilebilecek. Çöpün içinden gazı, işe yarar malzemeler almakla iş bitmiş olmuyor. Neticede katı atık yine elde kalıyor. Onun da yok edilmesi lazım. O katı atığı döner fırınlarda yakarak yok etmek, külünden çimento fabrikasına satmak gerekiyor. Başka bir metod varsa (gübre yapmak gibi) o da verimli olur.
Edirne'nin en büyük sorunlarından biri bu tesisle hallolma yoluna girmiştir. Tesisle iş bitmiyor. Bir de sokaklardaki çöp bunkerleri var. Bunlara çöplerimizi atıyoruz ama bunkerlerin kapaklarını kapamıyoruz. Her zaman etrafa pis kokular yayılıyor. Bunkerlerin kapaklarını çöpçüler bile kapamıyor. Avrupa ülkelerini gezdim, gördüm. Sokaklarda bir kibrit çöpü göremezsiniz. Bizler niçin onlar kadar temiz olamıyoruz? Halbuki sağlık temizlik ile başlar. Ne kadar temiz olursak o kadar sağlıklı oluruz.
İş çöp meselesi ile bitmiyor. Daha Edirne ile ilgili başka sorunlar da var. Örneğin; saat kulemiz. Bir türlü yapılamadı. Bazı mahallelerde su basınçlı akmıyor, su dağıtım boruları eskimiş, yenilenmesi gerekiyor. Yağmur suyu drenaj sistemi çok zayıf. Yağmur yağdıkça sokaklar dere oluyor. Otopark ve daha bir çok sorun var. Hallolacağı ümidi ile.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kuyumcuları dolandırdılar
3 yıllık utanç bitiyor
Tekirdağ kapandı Edirne'nin yükü arttı
Yeniimaret Spor'da 6 imza
İnflamatuvar barsak hastalığına dikkat
Kıbrıs Barış Harekatı 45 yaşında
Şentop'tan Edirne'ye destek sözü
Edirne'nin kahramanı kitap oldu
Tavan arasından sokağa
'Ulus'a çeki-düzen
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE