ANASAYFA
04 Ekim 2022 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Erdal AKAS / KONUKLARINIZIN SESİ
KONUKLARINIZIN SESİ 241
Yayın Tarihi: 12 Aralık 2018 Çarşamba, 05:57
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Kazım Karabekir Paşa da 1882 de İstanbul'da doğmuş. Babası Osmanlı Paşası Mehmet Emin Paşa. Kazım Karabekir 11 yaşında ve babası Mekke Vali Vekili iken koleradan ölmüş. Anne beş oğlunu (en küçükleri Kazım) İstanbul'a getirip yetiştirmiş. Kazım Karabekir 1905 de Erkan-ı Harbiye mektebinden (Harp Akademisinden) sınıf birincisi olarak yüzbaşı rütbesiyle mezun olmuş. (Kazım Karabekir Paşa'nın özgeçmişi İstiklal Harbimiz-Cilt 1 in 11  17. sayfalarından özetle okunabilir. Ama Kazım Karabekir Paşa'nın yazdıklarının büyük çoğunluğu kendi anlatımıyla kendi özgeçmişi. Ölümü 1948.
Kazım Karabekir Paşa'nın basılmış eserleri (İstiklal Harbimizde bildirildiğine göre) 18: Sırp Bulgar Seferi gibi savaş notları var. İktisat Esasları veya Sanayi Projeleri gibi ekonomik çalışmalar da; Çocuk Davamız gibi eğitim çalışmaları da; Paşaların Kavgası veya Paşaların Hesaplaşması gibi tarihi-politik alanları da. Basılmış eserleri 24: Askeri eğitim çalışmaları, anılar, öykülemeler, şiirler… Bu listede ne beş ciltlik İstiklal Harbimiz, ne de oniki ciltlik Nutuk'a Yanıt var.
Kazım Karabekir Paşa İstiklal Harbimiz'de ne anlatıyor? (Özetin özeti) Her konuda, her atılımda, herkesten bir adım önde olduğunu, Mustafa Kemal Paşa dâhil diğerlerinin birçok konuda yanıldığını, kendi uyarılarının ne denli doğru olduğunun sonradan anlaşıldığını, “Ya İstiklal ya ölüm” ü de ilk kendisinin söylediğini (Kazım Karabekir Paşa bu sözlerle başlayan bir İstiklal Marşı da yazıp bestelemiş)… Bunlar dışında olayların anlatımı, yazışmalar, kararların gelişimi, vesikalar, fotoğraflar, biyografiler…
Paşaların Hesaplaşması'nda (belgelerden önceki) son bölüm “Mustafa Kemal Paşa'nın Milli İstiklal Mihveri etrafındaki zikzakları: (Özetle) 1. Teslimiyet Fikri. 2. Milli Mücadele teklifim, Mustafa Kemal Paşa'nın kabulü. 3. Mustafa Kemal Paşa'nın mücadele fikrinden vazgeçip Anadolu'ya gelmekten kaçınması. 4. Benimle birlikte başarı umuduyla Samsun'a gelişi. 5. Amasya'da Bolşeviklik ilanına karar vermesi. 6. Açıklamaların sonucu tekrar Milli Mücadele'ye dönüşü ve Erzurum Kongresi'ne katılışı. 7. Amerikan Mandası'na eğilmesi. 8. Kongreler kararlarından ayrılmama ve askeri harekât tebliği. 9. Bolşeviklerle birleşme arzusu. 10. Milli İstiklal Mihverine çekişim. 11. Tekrar Bolşeviklerle birleşme arzusu. 12. Tekrar Milli İstiklal Mihverine çekişim. 13. Mustafa Kemal Paşa'nın tüm karar ve planlamalara aykırı bir yol tutması. 14. Şarkı ayırırım gözdağım sonucu tekrar geri dönüşü. 15. Şark zaferinden sonra Bolşevik Rusya'ya karşı harbe karar ve Kafkas Federasyonu yapma arzusu. 16. Misak Milli dışına çıkmasını engellememle milli istiklalimizin kuruluşunu sağlama.
Kısa bir yorum: “Ne zor günlermiş.”
Sağlıcakla,  
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Trafik canavarına iki günde, iki can!
‘Yaşlı ve emekliler sendikada örgütlenmeli’
Aramızdan ayrılanlar
Memlekette seçim, Edirne'de geçim!
İnadına Söğütlük!
Edirnespor galibiyeti unuttu!
Vatan Partisi Edirne'de kurultay
'Hızlı Tren' buluşması
Kadınlar hem sattı, hem çaldı!
Tunca'da 'tonca' atık!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Özel Okullar, Özel Okul Fiyatları

Marküteri Parke