ANASAYFA
26 Haziran 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Mustafa DERİBİÇEN / MERHABA
FARK
Yayın Tarihi: 05 Ocak 2019 Cumartesi, 06:55
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Fark, varlıklar arasındaki değişim özelliğidir. Her varlık birbirinden ayrı özelliktedir.
Bir halk sözü vardır, Allah insanları yaratmış ama çeşit çeşit yaratmış. Baş parmağın beşi de bir değil. İnsanların kimisi uzun, kimisi kısa, kimisi erkek kimisi kadın, kimisi zengin, kimisi fakir. Daha çeşit çeşit fark örnekleri verilir.
Peki farklı olmayan yok mu? Mesela askerlikte giyilen elbise. Belki kimisi bol, kimisi dar ama hepsi aynı stil. Yani üniforma çeşitli stilde değil. Fark yalnız görüntüde mi? Düşüncede, zevkte, cesarette, yetenekte. Daha birçok konularda var.
Fark bazen iyi, bazen kötüdür. Fark insanlar arasındaki yeteneği, marifeti, beceriyi, kültürü, kendini kullanmayı gösterir. Bu da bir yerde az da olsa takdir getirir. Daha fazla ise hasetliği yaratır. Hasetlik iki çeşittir. Ben niye ondan geriyim, ona yetişmem için daha fazla çalışmalıyım gibi teşvik edici hasetlik, faydalı hasetlik. Bir diğeri ise, 'vay herife bak benden fersah fersah ileride' şeklinde sözlerle onu kendisinden geri bıraktırma taktikleri uygulayan zararlı hasetliktir. Hasetliğin iki cinsinden biri olan zararlı hasetlik daha fazla öndedir ama konu yaratan yine de farktır.
Bugün görmesek de dünyanın yaşam çarkını döndüren farktır. Modayı ne yaratır? Fark. Yıllar yılı aynı giyim stilinden bıkmış olan insanlar başka arayışlara girişirler, başka stiller icat ederler. Eskiye göre bazı farklar yaratırlar. Bu fark da yeni ürünler üretilmesine neden olur. Neticede sanayinin, ekonominin çarkı döner, alış-veriş olur, insanların karnı doyar.
Bugünün dünyasında herkes farklılık peşinde. Ya çok şık giyinirler, ya hırpani kılıkta gezerler. Bazen medyada acayip beyanatlar, olay yaratmalar. Bunlar hep farklılık yaratmak içindir. Farklılık olacak da ne olacak? Hep güdülen yol göze batmak, ünlü olmak, tanınmış kimse olmak, meşhur olmak için. Tabi bunlar olunca da arkadan itibar gelir, şans kapısı açılır. Bakarsın gelir de artar.
Farklılık yalnız modada mı? Teknikte, bilimde, tıpta, daha birçok alanda herşey fark yaratmak için değişiyor. Yalnız değişmeyen dini kurallar. Onlarda da yorumlar az da olsa değişebiliyor. Bu değişim hayata ayak uydurabilmek için. Bu da farkındalık oluyor. Her konu hep aynı gitmiyor. Yaşamda fark yaratmak için değişim hariç herşey değişiyor.
Çalış, çabala, normalin üstünde çalış daha zengin ol. Yetmedi daha zengin ol. Daha da zengin ol. Çarp, çırp. Bunlar niye? Etrafa göre fark yaratmak için. Fark olunca arkasından itibar da geliyor. O zaman da açılmayan bir çok kapı rahat açılıyor.
Bilhassa kadın milleti niye bu kadar süslenir, makyaj yapar? Tabiiki hemcinsleri arasında fark yaratmak için. Ben daha güzelim demek için. Güzel olacaksın da prim mi verecekler? Tabiiki hayır. Amaç hep fark yaratmak için.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
2 Avukat FETÖ'den gözaltında
Hasat bayramı
‘Sevgi ve hoşgörü kazandı’
Bilimin gizemini Edirne'de arayacaklar
252 üniversite öğrencisine 3 aylık iş
TÜ'ye bir akreditasyon daha
Kadınlara bisiklet eğitimi
Meteoroloji'den sıcak uyarısı
Gündem ‘sağlık turizmi’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE