ANASAYFA
26 Haziran 2019 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
BİZ İYİLERİ ÇOĞALTMALIYIZ
Yayın Tarihi: 10 Ocak 2019 Perşembe, 06:10
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Son üç aylara girdik elbette seçim konuşulacak ama hepimiz gördük ki 24 Haziran sonrası başlayan bir seçim süreci yaşadık. Yerel seçim tartışmalarının erken başlamasının çok sebebi olabilir ama birisi kesin; başka ve büyük sorunlar görülmesin. Televizyonlarda duymadığımız aday adayı ismi, yorumlanmamış seçim tahmini kalmadı. Bereket aday isimleri belirmeye başladı da üstüne sıçratacak çamur bulma arama devrine girdik.
Bir sır olsun; demokrasinin 'd'si var densin diye yapılıyor seçimler, biliyor musunuz?
Önce ikiye ayrıldık; karşıtlıklar üzerine kurulan bir seçim ortamı yaratıldı. 'Koalisyonlar kötüdür, çok çektik' diyen yalan senaryoları sonrasında koalisyondan beter ittifaklar doğdu. Pazarlıklar, tehditler, müzakereler; sabun ve sepet, araç ve aracı, imza ve senet derken üç kişi belirleyiverdi seçeceğimiz kişileri. Adeta yerel yönetici değil kent pazarlamacısı, işletmeye müdür (ceo deniyor kapitalizmde) atanacak. Atanacak diyorum çünkü atama yapılıyor biz atananlardan birine yetki vericez sadece.  Cumhur'da tek kişi, Millet'te iki kişi. Aradakiler bitiriyor işi ve seyrediyor seçme hakkı olan yaklaşık ellibeşmilyon kişi.
Buraya kadar yazılanlarda demokrasi var mı? Gelelim devamına; aday gösterilenlerin kente dair bugüne kadar yaptıklarından tutun da kentler hakkında söylediklerine kadar bir inceleyin derim. Kentler pazarlanırken, (af edersiniz) içine edilirken sesi soluğu çıkmayan yeni adaylar veya kentin içine edenlerin yeniden aday gösterilmesi akla uygun mu? Atamalarda demokrasi, akıl, bilim ölçüt değil zaten. Sisteme uygun olsun, yeter ki kazansın deniyor. Seçmen; dünya görüşüne, parti ilkelerine, kişiler hakkındaki yargısına göre sandık günü oy verendir. Buna izin veriliyor mu?
İşin özü; seçimler bir sistem senaryosudur ve sistemin egemenleri yazdıkları senaryoyu üç kişinin kontrolünde bizlere oynatıyorlar. Çünkü hepimizin bir şekilde rol alması zorunludur bu tiyatroda. Kurumları ve kuralları güçlü olan belirliyor.
'Demokrasi katılım demektir ve hepimiz bir şekilde katılıyoruz, o halde demokrasi var' diyebilir miyiz? Katılımı; oy kullanmak, edilgen bir şekilde adayların-partilerin dedikodusunu yapmak olarak algılarsak, evet katılıyoruz. Bakın kentimizde bile hep adayları konuşuyoruz! MHP niye aday çıkardı? İyi Parti ve CHP küskünlerinden oy alabilir mi? AKP adayına kızanlar MHP'ye oy verir mi? İyi Parti aday çıkarmazsa partililer ve Gürkan karşıtı CHP'liler nereye oy verir? Ensar'cı AKP adayı neden aday gösterildi? Çağdaş, cumhuriyetçi, laik ve demokrat Edirneliler oy verecek kişi-parti bulamadıklarında ne yapacak?
Soruları çoğaltabiliriz. İşte tüm bu soruların yanıtlanmasını kentliler ile birlikte yaptığımız zaman etkin kentli ve katılımcı demokrasi örneği yaratabiliriz. Hangisinde varız?
O halde çözüm üretemiyoruz ve edilgen bir şekilde konuşa konuşa, kıza kıza, küfür ede ede, istemeyerek günü geldiğinde metazori olarak 'aman AKP gelmesin' diye CHP adayına veya 'aman solcular olmasın' diye AKP adayına ya da bir gerekçe ile MHP adayına oy vereceğiz.
Neyse, umarız cumhuriyet tarihinin ve demokratik gelişimin bu en kötü örneği son olur ve bir sonraki seçime 'konuşulan, kitaplara yazılan ama uygulanmayan demokratik kurallar'ı kılavuz edinerek katılırız. Ama çalışmamız da şart.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen iyi örnekler yok mu?
Partilerinden bağımsız, hani bir deyim vardır ya 'nev-i şahsına münhasır' yani 'kendine özgü davranış ve karakteri olan kimseler' yok mu? Elbette var.
Hafta sonu Türkiye Kent Konseyleri Platformu toplantısı için Bursa Nilüfer'deydik. Belediye Başkanı da katılıp konuşma yaptı. Dört dönemdir başkanı olduğu Nilüfer'i kendi anlatması dışında yıllardır bildiğimden ve orada yaşayan dostlarımdan duyduğum yerel yönetim uygulamaları değerli. Başka örnekler de var elbette. Benim izlediğim, yerel kişilerle de teyit ettiğim; Eskişehir ve ilçesi Odunpazarı, Tunceli Ovacık, bölgemizden Saray, Kaynarca…
Fark ne? Kimi yerde katılımcılık kılavuz olmuş. Bir mahalleye yapılacak çalışmanın taslağı mahallede seçimle gelen mahalle komitelerine sunuluyor. Mahalleli inceliyor, kabul etmezse meclisten geri çekiliyor. Mahalleli kabul ederse veya değişiklikler öneriyor ise o şekilde mecliste kabul ediliyor. Belediye müdürlükleri mahallelilerden oluşan komiteler ile rutin toplantılar yaparak mahallelilerin taleplerini dinliyor ve programlarına alıyor. Mahalle komiteleri de belirli zamanlarda mahalleli ile toplantılar, anketler yaparak mahalle hakkında raporlar yazıyor. Yerel idare kentlilerinden belediyeye dilekçe gelmesin istiyor. Kentli dilekçesini mahalle komitesine vermeli, komite dilekçeyi mahalleli ile görüşmeli ve bireysel talep toplumsal olduğunda gerekçesi ile birlikte belediyeye iletilmeli ki meclis onaylayıp planlamasını yapıyor, bütçesini hazırlıyor.
Kimi yerde Meclis gündemini önceden Kent Konseyi önderliğindeki sivil örgütlere, kentlilere ileterek tartışılmasını ve görüşme anında Konsey yetkilisinin oy hakkı olmamasına rağmen sivil örgütler adına konuşmasını sağlıyor. Bunun sonucunda da oylama yönlendiriliyor. Kimi yerde aday önseçimle belirlenmiş ve kaybeden onuruyla ayrılıyor, kimi yerde kent bölgeyle birlikte düşünülüyor, kimi yerde ise yerel ürün bazında kentli örgütlenmiş. Kısaca fark yaratılmış ama ilke; birlikte…
Tüm bu anlatımlarda mihenk taşı biz kentlileriz. Bir başkan gelip de bu kurguyu hayata geçiremez ve geçirmemeli de zaten. Bunu kentliler talep edecek ve katılacak. Hiçbir şey birileri tarafından verilmez, kazanılır. Bizler iyileri çoğaltmalı, daha iyileri talep etmeliyiz.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
2 Avukat FETÖ'den gözaltında
Hasat bayramı
‘Sevgi ve hoşgörü kazandı’
Bilimin gizemini Edirne'de arayacaklar
252 üniversite öğrencisine 3 aylık iş
TÜ'ye bir akreditasyon daha
Kadınlara bisiklet eğitimi
Meteoroloji'den sıcak uyarısı
Gündem ‘sağlık turizmi’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE