ANASAYFA
20 Temmuz 2019 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ziya GÖKERKÜÇÜK / SOLDUYU
720…
Yayın Tarihi: 07 Şubat 2019 Perşembe, 05:55
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Her sayının bir anlamı vardır. 720'ye de ben bir anlam yükledim, an itibari ile. 2005 yılında Hudut Gazetesi'nde yazmaya başladım ve bu yazı 720. yazım. 14 yıl bitti ve her hafta yazdım. 52x14=728 olmalı ama gazeteler bayrama denk gelen günlerde çıkmadığından 8 hafta eksik. 
Bülent Bey Pazartesi köşesinde Hudut'u sayılarla anlatırken aklıma geldi. Ben 2005 Şubat ayının ilk haftasında katılmıştım Hudut ailesine. 49 yıldır yayında olan Hudut'un son 14 yılında, 720 haftasında yer almışım. Nice 14'ler kendime, nice 49'lar da Hudut'a dilerim…
Sorgulama olsun yine, objektif olsun yine, çözüm üretelim yine, bilgileri paylaşalım yine, rakamlara anlam yüklediğimiz gibi tarihi doğrulara da anlamlar yükleyelim yine…
Malum gündem seçimler. Nerden tutulsa bozuk bir seçim sürecinde ilerliyoruz, umarız 31 Mart gününü görürüz. Yerelde duruma dair birçok yazı yazıldı. Herkes kendi algısına, duyumuna göre elbette kanaatlerini söyleyecektir. Kesin sonucun 31 Mart akşamı alınacağı seçimlere dair bazı sayıları da ben tartışayım dedim.
En son yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinde Edirne merkezde 129.665 oy kullanılmış. Kullanılan oylardan CHP; 50.116, AKP;29.423, İYİP;19.205, MHP;5.982, HDP; 5.182 oy almış. Sayılar gerçeği gösterse hesap kolay; CHP+İYİP=69.321 oyla, yani %62 ile kazanıyor, AKP+MHP= 45.326 oyla yani &31,6 ile kaybediyor. Ki bu durum Cumhur İttifakının tek aday çıkarması hesabına göre yapıldığında böyle oluyor. Cumhur İttifakının iki partisi AKP ve MHP Edirne'de aday çıkardığına göre Millet İttifakının tek aday olarak çıkmasına bile gerek yoktu bence. 
Milletvekili seçimi oy oranına göre değerlendirince Cumhur İttifakının tek aday çıkarması bile CHP'ye zarar veremeyecek durumda iken CHP'li idarecilerin İyi Parti ile 'sıkı pazarlık' yapmasına ve İyi Parti'nin aday çıkarmamasına neden nasıl karar verildi anlamak zor biraz.
Bunu anlamak için genel seçim ile yerel seçim farkını bilmemiz gerekiyor. Genel seçimde seçmenler kendilerine en yakın partilere ve dünya görüşüne göre oy verirken yerel seçimlerde kişiyi öne çıkarıyor. Kişi öne çıkınca; kişinin samimiyeti, ilişkileri, verdiği sözleri, parti içi dengelerdeki tutumu ve duruşu gibi değişik kıstaslar öne çıkabiliyor.
2014 yerel seçimlerini hepimiz anımsıyoruz, 94.054 geçerli oyun 34.619'unu yani %36,9'unu alan CHP adayı Recep Gürkan Belediye Başkanı oldu. Ancak CHP'ye başkanlığı getiren bu sayılar 2009 yerel seçimlerine göre büyük kayıptı. Çünkü 2009 yerel seçiminde 84.186 seçmenin 48.044'ü yani %54.10'u CHP'ne oy vermişti. Oran %54.10'dan %36.9'a seçmen sayısı artmasına rağmen oy; 48.044'ten 34.619'a düşmüştü.
Bu seçimde CHP benim 720. yazımın sıfırsız olanına özeniyor sanırım ki İyi Parti ile neye karşılık olduğu sadece il başkanları ve başkan adayları tarafından bilinen pazarlık yaptı. Umarız bu yüzde 72'yi yakalar da parti ve perililer kendine gelir, ilkeler etrafında birleşir ve merkezi hükümetin eğitim, ekonomi, kültür, doğa gibi her alandaki yanlış kararlarına karşı kentlilerle birlikte siyasi ağırlığını koyarak Edirne'den bir muhalefeti yaratır. 
Sayılarla başladık sayılarla devam edelim. Edirne merkez doğal olarak iki parti arasında yarış gibi gözüküyor. İyi Parti 2014 seçiminde eski MHP'li Orhan Çakırlar gibi bir aday çıkarsaydı CHP daha da dağılabilir ve üç parti arasında kıyasıya seçim yaşanabilirdi. Ama ittifaklar üçlü belki de dörtlü yarışı engelledi.
Merkez dışında ilçelere baktığımızda da sayılar önemli. Bu yazının yazıldığı saatlerde açıklanmayan adayların olması neye işarettir anlamakta zorlanıyor seçmenler. İyi Parti il başkanı 5 Şubat günü; “Edirne'de hiçbir belediyeyi Ak Parti'ye bırakmayacağız” deyip eklemiş; “hedefimiz Edirne genelinde referandumda almış olduğumuz yüzde 70.5 oyun mümkünse bir tık üzerine çıkmak”, yani benim dediğim yüzde 72'yi hedeflemiş.
İyi de, CHP'nin aday çıkarmayacağı İpsala, Lalapaşa, Subaşı yerellerinde henüz belediye başkan adaylarını açıklanmadı. Öte yandan tek aday ile girilince kazanılacak olan Meriç, Küplü ve Enez'de neden iki parti de aday çıkarıyor? 
Neyse! İyi Parti il başkanının sözlerine dönersek; açıklanmayan yereller umarım yazı yayınlandığında açıklanmış olur. Örneğin Lalapaşa; iki aday adayı vardı. Şu andaki başkan Bülent Bey ve Dr. Eczacı, hukukçu Serpil Hanım. Geçmişte başka partilerde olsa da 2014 seçimlerinde MHP'den belediye başkanı olan Bülent Bey önce partisinden istifa etti. Bir süre bekledi (AKP ve CHP'den teklif beklemiş olabilir mi?), sonra İyi Parti'ye üye oldu ve aday adayı değil aday(!) olduğunu açıkladı. Bir süre sonra adaylıktan çekildiğini, siyaseti bırakacağını ve eşyalarını topladığını, nakil aracını bile kiraladığını basında okuduk. Böylece İyi Parti Lalapaşa Belediye Başkan adayı kesinleşmiş oldu ama resmi atama yapılmadı. 
İlginç değil mi? Birkaç gün önce Başkan Bülent Bey yeniden adaylığını açıkladı! Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu, denmez mi buna? Tamam, kazanmak için partiden partiye zamanında koşmuşsun, son kez bir partiye geçmişsin. Aday olup çekilmişsin de daha ne dönüp, dönüşüp duruyorsun ki? Bu tutarsızlıklar il yönetimine nasıl açıklandı ve il yönetimi bu durumu genel merkezine nasıl anlatıyor acaba?
Geçen gün Lalapaşa'ya gittim bir arkadaşımı görmek için ve ilginç dedikodular da duydum. Benimle hiç ilgisi olmayan bir partinin iç işidir dedim ama ufacık bir yerde bile bu çirkin görüntü anlatılıyor ise sayılar arttıkça nelerin yaşandığını hayal bile edemiyor insan. Başkan ve yeniden yine aday olan kişi adeta 'ya ben ya AKP' dercesine mücadele veriyormuş. İl başkanının 'tamam senin adaylığın onaylandı' dediği de dedikoduların göbeğinde.
Yeni olmak, adını 'İyi' yazmak ne yazık ki kirli siyasetin içinde yeni ve iyi anlamına gelmiyor. İsimlere baksak en 'Adalet'li ve 'Kalkınma'lı ülke olurduk.

Sayılara anlam yüklemek güzel elbette ama asıl olan isimlere ve daha da önemlisi makamlara anlam yüklemek.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kuyumcuları dolandırdılar
Kıbrıs Barış Harekatı 45 yaşında
Yeniimaret Spor'da 6 imza
İnflamatuvar barsak hastalığına dikkat
Tavan arasından sokağa
Tekirdağ kapandı Edirne'nin yükü arttı
3 yıllık utanç bitiyor
Edirne'nin kahramanı kitap oldu
Şentop'tan Edirne'ye destek sözü
‘Yağlı Güreş Federasyonu kurulmalı’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE